Almanya İzmir Başkonsolosluğu

Türkiye ve Almanya arasındaki politik, ticari, ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkileri ilerletmekle ve korumakla yükümlü olan Almanya İzmir Başkonsolosluğu yetki alanı içine giren, Türkiye Cumhuriyeti’nden Almanya'ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının Almanya vizesi prosedürlerinin, İzmir ve çevresinde yaşayan Almanya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürüten merciidir. Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları ve/ veya Almanya Devleti ile herhangi bir sürekli bağı bulunan kişiler pasaport, doğum, evlilik, adres değişikliği gibi birçok konuda Almanya Konsolosluğu’ndan destek alabilmektedir. Diğer ülkelerde yaşayan Alman vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek Almanya Konsolosluğu’nun görevleri arasında yer almaktadır. Almanya İzmir Başkonsolosluğu Almanya ve Türkiye arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkileri desteklemektedir. 

Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu kent merkezinin yakınındaki Balçova ilçesinde bulunmaktadır. Bünyesinde en geniş alan olarak vize bölümünü, ayrıca ekonomi, kültür ve basın ile ilgili çalışma birimlerini barındırmaktadır. Elemanlarım hem Türk hem de Alman vatandaşlarının vize ve konsolosluk işlemleri yürütülmektedir.

Adres: Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Korutürk Mah. Havuzbaşı Sok. No. 1, 35330 Balçova / İZMİR

Almanya İzmir Başkonsolosluğu

Pazartesi – Perşembe:  08:00-12:00 / 12:30-16:30
Temmuz/Ağustos, Çarşamba:   08:00 - 13:30
Cuma: 08.00-13:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Pasaport Teslimatı Türk ve Suriye Vatandaşı: Pazartesi-Cuma:13:00
İzmir Başkonsolosluğu, güvenlik nedeniyle bina içerisine çanta ve benzeri eşyalar almamaktadır. Eşyalarınızın muhafazası şahsi sorumluluğunuzdadır. 
 
Vize hakkında bilgi almak için yalnızca e-posta ile irtibat kurulabilir. Konsolosluğun vize hakkında danışma hattı bulunmamaktadır. Vize hakkında bilgi amaçlı gönderilen e-postalarda başvuru dosyasına eklenebilmesi için işlem numarası, doğum tarihi ve pasaport numarasının da belirtilmesi gerekmektedir. 
 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu, Pasaport Bölümü Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma günleri arasında: 13:00 ile 13:30 saatleri arası hizmet vermektedir.

Pasaport teslim işlemleri;

Pazartesi - Cuma:    08:30 - 11:30 saatleri arasındas randevu ile,
Pazartesi - Cuma:    11:30 - 12:00 saatleri arasında randevusuz yapılmaktadır.

İzmir Başkonsolosluğu Acil Durum Telefonu

Tel: +90 232 283 3634 (Almanca) 
Mesai saatleri dışında oluşabilecek acil durumlar için bu hat kullanılabilir. Vize ve pasaport işlemleri için bu hattan bilgilendirme yapılamaz. 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Görev Alanı 

Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve  Uşak illerinde ikamet edenler vize ve konsolosluk işlemleri için  Almanya İzmir Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Antalya, Burdur ve Isparta illeri için Almanya Antalya temsilciliği bulunmaktadır.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Bölümleri 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu, Hukuk ve Konsolosluk İşleri, Kültür ve Eğitim, Yönetim-İdare, Ekonomi, Eski Kançılarya ve Başkonsolosluk Konutu olmak üzere 5 bölümden oluşur. 

Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü

Kültür ve Eğitim Bölümü

Yönetim-İdare Bölümü

Ekonomi Bölümü
 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Konutu 

1925 yılına kadar kullanılan konsolosluk binası 1925’teki büyük Smyrna yangınında yok olmuştu. O tarihe kadar bulunan tüm konsolosluk arşivi yok olmuş, Alman Protestan Kilisesi, papazın evi, Kız Okulu’nun konutu, yetimhane ve Kaiserswether hasta bakıcıların konutu kullanılamaz hale gelmişti. Daha sonra geçici olarak kullanılan bir kiralık konut bulunabilmişti. İlk başta geçici olarak kiralanan konut daha sonra Almanya tarafından satın alınmış, Alsancak sahilin en güzel yapısı olarak görülen bina Mayıs 2007 tarihine kadar kullanılmıştı. Başkonsolosluk, Mayıs 2007 itibari ile ise konsolosluğun iş yüküne uygun bir bina olan Balçova’daki şimdiki konuta taşınmıştır. 

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Almanya Federal Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti 2023 Resmi Tatil Günleri’nde Büyükelçilik Hizmetleri Verilmemektedir. 
 
01.01.2023 Yılbaşı
07.04.2023 Paskalyadan Önceki Cuma
10.04.2023 Paskalya Pazartesisi
21.04.2023* Ramazan Bayramı (1. Gün)
01.05.2023* İşçi Bayramı
29.06.2023* Kurban Bayramı (1. Gün)
03.10.2023 Alman Birliği Günü
29.10.2023* Cumhuriyet Bayramı
24.12.2023 Noel Arifesi
25.12.2023 Noel Günü
26.12.2023 Noel Günü
31.12.2023 Yılbaşı Gecesi
 
(*) Yıldız ile belirtilen tarihle Türkiye Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleridir

Almanya İzmir Temsilciliğine Bağlı Kuruluşlar

 
Almanya ve Türkiye arasındaki yakın tarihsel ve güncel bağların korunup geliştirilmesinde İzmir önemli bir merkezdir. Bu nedenle Almanya’nın en önemli kültür ve eğitim kurumlarının İzmir şubesi de bulunmaktadır. 

Goethe Institut İzmir 

Almanya’nın dünya çapında çalışmalar yürüten kültür enstitüsünün İzmir şubesidir. Enstitünün temel amacı olan Almanca dilinin yaygınlaşması için çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca 60 yıla dayanan Türk Alman kültür çalışmalarında çeşitli kültürel etkinlikler, farklı gereksinimler için dil kursları, Almanya hakkında bilgilendirme, Türkiye’de bulunan Alman dili uzmanları ve Almanca öğretmenlerine danışma hizmeti sunmak da Enstitü’nün görevleri içinde yer almaktadır.

İzmir Alman Okulu

İzmir Alman Okulu, Almanya Ankara Büyükelçiliği’nin okulu olan Alman Okulu’nun 2008 yılından beri İzmir’de eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden şubesidir. Okul, Almanya’nın dış kültür ve eğitim politikaları ile paralel amaçlar ile eğitim öğretim hizmeti vermektedir. Okul bünyesinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bölümleri bulunmaktadır. Okul, Almanca dilinde eğitim vermekte 1. sınıftan itibaren ilk yabancı dil İngilizce, 6. sınıftan itibaren ise ikinci yabancı dil Fransızca eğitimi verilmektedir.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası

1994 yılından bu yanan faaliyetlerini yürüten Oda, Türk Alman iş dünyası ile yakın ilişkilerin geliştirilmesi, desteklenmesi ve sürdürülebilirliğin artırılması amacıyla hizmet sağlar. Kurulduğu yıl Alman Dış Ticaret Odası niteliğini de kazanmıştır. Oda’nın kurulmasında Almanya ve Türkiye başbakanlarının teşviki bulunmaktadır. Oda bünyesinde Türk ve Alman iş insanlarının her türlü soru ve sorunlarına yönelik hizmetler bulunmaktadır. 

Bremeninvest

Almanya’nın Bremen Eyaletine bağlı önde gelen kuruluş, yerli ve uluslararası ticareti geliştirmek için yeni yatırımlar, mevcut sanayi ve iş dünyasının cesaretlendirilmesi adına faaliyetlerde bulunur. Almanya’da yatırım yapmak isteyen iş insanlarına şirket kurulum aşamalarından şirket kurulumunun tamamlanmasına kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Bremen ayrıca İzmir’in kardeş kenti ünvanına da sahiptir. 

Almanya Vizesi

Almanya seyahatlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve AB üyesi olmayan diğer ülke vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekmektedir. Almanya seyahati için gereken Schengen vizesi başvuruları, hizmet yüklenici aracı kurumlara yapılmalıdır. 
Almanya’ya yapılacak seyahatlerde alınacak vize türü Almanya’da geçirilecek süre ile doğru orantılıdır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınızı doğru belirlemeniz tavsiye edilmektedir. Almanya vizesi ikiye ayrılır;

►Kısa Süreli Vizeler-Schengen Vizesi (C Vize-90 güne kadar) 

 • Turistik vize
 • Ziyaret vizesi
 • İş seyahati veya fuar ziyareti vizesi
 • Kültürel veya sportif bir etkinliğe ya da kongreye katılma vizesi
 • Öğrenci gezileri için vize
 • Türk Tır şoförleri için transit vize
 • Havaalanı transit vize 

►Uzun Süreli Vizeler-Ulusal Vize (D Vize-90 günden fazla) 

 • Üniversite eğitimi ve staj vizesi
 • Aile birleşimi
 • Almanca öğrenimi vizesi
 • Almanya’da çalışma ve iş arama vizesi
 • Sözleşmeli işçi vizesi
 • İş kurma vizesi
 • Evlilik, evliliğe bağlı çocukların Almanya’ya getirilmesi veya Alman vatandaşı çocuğun yanına göç etme vizesi 
 • İkamet izni süresinin dolması veya belgenin kaybedilmesi halinde tekrar ülkeye giriş vizesi 

Vize başvurusu yetkili aracı kurumlara yapılmalı ve randevu alınmalıdır. Schengen vize başvurusu seyahat tarihinden 3 ay önce yapılmalıdır. Başvurular aracı hizmet yüklenici kurumlara yapılmakta fakat başvurunuz hakkında karar Almanya dış temsilciliklerine aittir. Başvurunuzu şahsen ya da yazılı vekalet ile yapabilirsiniz. 


Şahsen Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu sırasında parmak izi kaydınız alınmadıysa, parmak izi kaydı zorunluluğu nedeniyle başvurunuzu şahsen yapmalısınız.

Yazılı Vekalet ile Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu esnasında parmak izi kaydınız alındıysa başvurunuzu yazılı vekalet verdiğiniz üçüncü bir şahıs aracılığı ile de yapabilirsiniz. Yine de konsolosluğun vize bölümü tarafından gerekli görüldüğü takdirde şahsen görüşmeye çağrılabilirsiniz. 

Almanya Schengen vizesi başvurularında seyahat birden fazla ülke ziyaretini kapsıyorsa ziyaretin amacı ve süresi açısından ana hedef olan ülke temsilciliğine başvurulmalıdır.

Almanya İzmir Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Duyurular

Almanya Konsolosluğu 2022 Tatil Günleri

Almanya’nın Türkiye’de bulunan tüm dış temsilcilikleri Türkiye ve Almanya Federal Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde  ziyaretçil...
2023-08-07 10:22:26

Almanya konsolosluğu Noel’de ve yılbaşında kapalı olacak

Almanya konsolosluğu Noel’de ve yılbaşında kapalı olacak. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Türkiye’de faaliyet gösteren temsilcilikleri T...
2023-08-02 11:59:33

Consultation for Germany

Consultation for Germany, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Germany; Türkiye’ de bulunan Almanya Konsoloslukları, Büyükelçil...
2023-08-02 11:59:03

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi detayına ilgili vize sayfasından da erişebilirsiniz. Almanya Schengen vize işlemleri Almanya Büyükelçil...
2023-08-02 11:52:43
Tüm Duyurular
İzmir Başkonsolosluğu