Almanya İzmir Başkonsolosluğu

Almanya İzmir Başkonsolosluğu

Almanya Başkonsolosluğu İzmir

Türkiye ve Almanya arasındaki politik, ticari, ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkileri ilerletmekle ve korumakla yükümlü olan Almanya Başkonsolosluğu İzmir yetki alanı içine giren, Türkiye Cumhuriyeti’nden Almanya'ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının Almanya vizesi prosedürlerinin, İzmir ve çevresinde yaşayan Almanya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürüten merciidir. Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları ve/ veya Almanya Devleti ile herhangi bir sürekli bağı bulunan kişiler pasaport, doğum, evlilik, adres değişikliği gibi birçok konuda Almanya Konsolosluğu’ndan destek alabilmektedir. Diğer ülkelerde yaşayan Alman vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek Almanya Konsolosluğu’nun görevleri arasında yer almaktadır. Almanya İzmir Başkonsolosluğu Almanya ve Türkiye arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkileri desteklemektedir. 

Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu kent merkezinin yakınındaki Balçova ilçesinde bulunmaktadır. Bünyesinde en geniş alan olarak vize bölümünü, ayrıca ekonomi, kültür ve basın ile ilgili çalışma birimlerini barındırmaktadır. Elemanlarım hem Türk hem de Alman vatandaşlarının vize ve konsolosluk işlemleri yürütülmektedir.

Adres: Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Korutürk Mah. Havuzbaşı Sok. No. 1, 35330 Balçova / İZMİR

Almanya Konsolosluğu İzmir, Vize Bölümü Çalışma Saatleri

Pazartesi – Perşembe:  08:00-12:00 / 12:30-16:30
Temmuz/Ağustos, Çarşamba:   08:00 - 13:30
Cuma: 08.00-13:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Pasaport Teslimatı Türk ve Suriye Vatandaşı: Pazartesi-Cuma:13:00
İzmir Başkonsolosluğu, güvenlik nedeniyle bina içerisine çanta ve benzeri eşyalar almamaktadır. Eşyalarınızın muhafazası şahsi sorumluluğunuzdadır. 
 
Vize hakkında bilgi almak için yalnızca e-posta ile irtibat kurulabilir. Konsolosluğun vize hakkında danışma hattı bulunmamaktadır. Vize hakkında bilgi amaçlı gönderilen e-postalarda başvuru dosyasına eklenebilmesi için işlem numarası, doğum tarihi ve pasaport numarasının da belirtilmesi gerekmektedir. 
 

İzmir Almanya Başkonsolosluğu, Pasaport Bölümü Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma günleri arasında: 13:00 ile 13:30 saatleri arası hizmet vermektedir.

Pasaport teslim işlemleri;

Pazartesi - Cuma:    08:30 - 11:30 saatleri arasındas randevu ile,
Pazartesi - Cuma:    11:30 - 12:00 saatleri arasında randevusuz yapılmaktadır.

İzmir Başkonsolosluğu Acil Durum Telefonu

Tel: +90 232 283 3634 (Almanca) 
Mesai saatleri dışında oluşabilecek acil durumlar için bu hat kullanılabilir. Vize ve pasaport işlemleri için bu hattan bilgilendirme yapılamaz. 

İzmir'deki Almanya Başkonsolosluğu Görev Alanı Hangi İlleri Kapsar?

Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve  Uşak illerinde ikamet edenler vize ve konsolosluk işlemleri için  Almanya İzmir Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Antalya, Burdur ve Isparta illeri için Almanya Antalya temsilciliği bulunmaktadır.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk ve Bölümler

Almanya İzmir Başkonsolosluğu, Hukuk ve Konsolosluk İşleri, Kültür ve Eğitim, Yönetim-İdare, Ekonomi, Eski Kançılarya ve Başkonsolosluk Konutu olmak üzere 5 bölümden oluşur. 

1. Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü

Başkonsolosluğun görev bölgesinde ikamet eden Almanlar için resmi işlemleri bu bölümde yürütülür. 

2. Kültür ve Eğitim Bölümü

İzmir’in tarihinden gelen zengin kültür mirası, her biri 45.000’den fazla öğrenciye sahip iki devlet üniversitesi ile İzmir, bir kültür merkezidir. Kentte her yıl değişik kültür festivalleri düzenlenmektedir. Goethe Institut ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) merkezleri bulunmaktadır. 2008 yılında Ankara Büyükelçiliği’nin Alman Özel Okulu’nun bir şubesi de İzmir’de açılmıştır. Almanya DAAD aracılığıyla liselere Almanca öğretmenler atanması, Türk ve Alman üniversitelerinde bilim insanı değişimlerine de destek sağlamaktadır. 
Konsolosluğun Kültür Ataşeliği kentteki çeşitli kültür aktivitelerini desteklemekle birlikte İzmir’deki kültürel kurum ve kuruluşlar, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü ve yerel sanat galerileri ile de yakın ilişkiler kurmaktadır. 

3. Yönetim-İdare Bölümü

Bu bölüm, konsolosluk personel işleri ve konsolosluk hizmet binasının bakım ve işletmesinin yürütüldüğü bölümdür. Yönetim ve İdare bölümü, arşivleme, bütçe ve kurye işlemleri, iş ilanları ve müracaatlar konusunda da yetkilidir. 

4. Ekonomi Bölümü

İzmir ve Konsolosluğun görev alanında bulunan Aydın, Uşak, Denizli, Manisa, Muğla, Kütahya ve Afyonkarahisar illeri, Türkiye Cumhuriyeti’nin gayri safi yurt içi hasılasının %15’ini oluşturmaktadır. İzmir bu bölgenin ekonomik bel kemiğidir. Birçok Alman şirketinin de faaliyet gösterdiği serbest bölge ise ekonominin önemli bir merkezidir. Dolayısıyla Türkiye ve Almanya arasındaki gelişmiş ekonomik ilişkilerin en önemli besleyici damarlarından biri de Ege bölgesi ve gelişmiş sanayisidir. Konsolosluğun Ekonomi Bölümü’nde bu ilişkilerin sürdürülebilirliği, geliştirilmesi için işbirliği geliştirilmektedir.  

5. Eski Kançılarya ve Başkonsolosluk Konutu

1925 yılına kadar kullanılan konsolosluk binası 1925’teki büyük Smyrna yangınında yok olmuştu. O tarihe kadar bulunan tüm konsolosluk arşivi yok olmuş, Alman Protestan Kilisesi, papazın evi, Kız Okulu’nun konutu, yetimhane ve Kaiserswether hasta bakıcıların konutu kullanılamaz hale gelmişti. Daha sonra geçici olarak kullanılan bir kiralık konut bulunabilmişti. İlk başta geçici olarak kiralanan konut daha sonra Almanya tarafından satın alınmış, Alsancak sahilin en güzel yapısı olarak görülen bina Mayıs 2007 tarihine kadar kullanılmıştı. Başkonsolosluk, Mayıs 2007 itibari ile ise konsolosluğun iş yüküne uygun bir bina olan Balçova’daki şimdiki konuta taşınmıştır. 

Almanya Federal Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleri

Almanya Federal Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti 2021 Resmi Tatil Günleri’nde Büyükelçilik Hizmetleri Verilmemektedir. 
 
(*) Yıldız ile belirtilen tarihle Türkiye Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleridir
 
01.01.2021 Yılbaşı
30.03.2021  Paskalyadan Önceki Cuma
02.04.2021 Paskalya Pazartesisi
01.05.2021 İşçi Bayramı
10.05.2021 Uruçi İsa
13.05.2021 Ramazan Bayramı (1. Gün) 
20.07.2021* Kurban Bayramı (1. Gün)
03.10.2021 Alman Birliği Günü
29.10.2021* Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021  Noel Arifesi
25.12.2021  Noel Günü
26.12.2021  Noel Günü
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi

İzmir’deki Alman Kurum ve Kuruluşlar

 
Almanya ve Türkiye arasındaki yakın tarihsel ve güncel bağların korunup geliştirilmesinde İzmir önemli bir merkezdir. Bu nedenle Almanya’nın en önemli kültür ve eğitim kurumlarının İzmir şubesi de bulunmaktadır. 

1. Goethe Institut İzmir 

Almanya’nın dünya çapında çalışmalar yürüten kültür enstitüsünün İzmir şubesidir. Enstitünün temel amacı olan Almanca dilinin yaygınlaşması için çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca 60 yıla dayanan Türk Alman kültür çalışmalarında çeşitli kültürel etkinlikler, farklı gereksinimler için dil kursları, Almanya hakkında bilgilendirme, Türkiye’de bulunan Alman dili uzmanları ve Almanca öğretmenlerine danışma hizmeti sunmak da Enstitü’nün görevleri içinde yer almaktadır.

2. İzmir Alman Okulu

İzmir Alman Okulu, Almanya Ankara Büyükelçiliği’nin okulu olan Alman Okulu’nun 2008 yılından beri İzmir’de eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden şubesidir. Okul, Almanya’nın dış kültür ve eğitim politikaları ile paralel amaçlar ile eğitim öğretim hizmeti vermektedir. Okul bünyesinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bölümleri bulunmaktadır. Okul, Almanca dilinde eğitim vermekte 1. sınıftan itibaren ilk yabancı dil İngilizce, 6. sınıftan itibaren ise ikinci yabancı dil Fransızca eğitimi verilmektedir.

3. Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası

1994 yılından bu yanan faaliyetlerini yürüten Oda, Türk Alman iş dünyası ile yakın ilişkilerin geliştirilmesi, desteklenmesi ve sürdürülebilirliğin artırılması amacıyla hizmet sağlar. Kurulduğu yıl Alman Dış Ticaret Odası niteliğini de kazanmıştır. Oda’nın kurulmasında Almanya ve Türkiye başbakanlarının teşviki bulunmaktadır. Oda bünyesinde Türk ve Alman iş insanlarının her türlü soru ve sorunlarına yönelik hizmetler bulunmaktadır. 

4. Bremeninvest

Almanya’nın Bremen Eyaletine bağlı önde gelen kuruluş, yerli ve uluslararası ticareti geliştirmek için yeni yatırımlar, mevcut sanayi ve iş dünyasının cesaretlendirilmesi adına faaliyetlerde bulunur. Almanya’da yatırım yapmak isteyen iş insanlarına şirket kurulum aşamalarından şirket kurulumunun tamamlanmasına kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Bremen ayrıca İzmir’in kardeş kenti ünvanına da sahiptir. 
 

Almanya İzmir Konsolosluğu

Almanya Vizesi

Almanya seyahatlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve AB üyesi olmayan diğer ülke vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekmektedir. Almanya seyahati için gereken Schengen vizesi başvuruları, hizmet yüklenici aracı kurumlara yapılmalıdır. 
Almanya’ya yapılacak seyahatlerde alınacak vize türü Almanya’da geçirilecek süre ile doğru orantılıdır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınızı doğru belirlemeniz tavsiye edilmektedir. Almanya vizesi ikiye ayrılır;

►Kısa Süreli Vizeler-Schengen Vizesi (C Vize-90 güne kadar) 

 • Turistik vize
 • Ziyaret vizesi
 • İş seyahati veya fuar ziyareti vizesi
 • Kültürel veya sportif bir etkinliğe ya da kongreye katılma vizesi
 • Öğrenci gezileri için vize
 • Türk Tır şoförleri için transit vize
 • Havaalanı transit vize 

►Uzun Süreli Vizeler-Ulusal Vize (D Vize-90 günden fazla) 

 • Üniversite eğitimi ve staj vizesi
 • Aile birleşimi
 • Almanca öğrenimi vizesi
 • Almanya’da çalışma ve iş arama vizesi
 • Sözleşmeli işçi vizesi
 • İş kurma vizesi
 • Evlilik, evliliğe bağlı çocukların Almanya’ya getirilmesi veya Alman vatandaşı çocuğun yanına göç etme vizesi 
 • İkamet izni süresinin dolması veya belgenin kaybedilmesi halinde tekrar ülkeye giriş vizesi 

Vize başvurusu yetkili aracı kurumlara yapılmalı ve randevu alınmalıdır. Schengen vize başvurusu seyahat tarihinden 3 ay önce yapılmalıdır. Başvurular aracı hizmet yüklenici kurumlara yapılmakta fakat başvurunuz hakkında karar Almanya dış temsilciliklerine aittir. Başvurunuzu şahsen ya da yazılı vekalet ile yapabilirsiniz. 


Şahsen Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu sırasında parmak izi kaydınız alınmadıysa, parmak izi kaydı zorunluluğu nedeniyle başvurunuzu şahsen yapmalısınız.

Yazılı Vekalet ile Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu esnasında parmak izi kaydınız alındıysa başvurunuzu yazılı vekalet verdiğiniz üçüncü bir şahıs aracılığı ile de yapabilirsiniz. Yine de konsolosluğun vize bölümü tarafından gerekli görüldüğü takdirde şahsen görüşmeye çağrılabilirsiniz. 

Almanya Schengen vizesi başvurularında seyahat birden fazla ülke ziyaretini kapsıyorsa ziyaretin amacı ve süresi açısından ana hedef olan ülke temsilciliğine başvurulmalıdır. 

Almanya seyahati için Schengen vizesi başvuru formu için tıklayınız.

Türkiye’den Almanya’ya Seyahatlerde En Sık Başvurulan Vize Türleri

1. Eşin Yanına Gidebilmek için Aile Birleşimi Vizesi

Türkiye ile Almanya arasında 1960’lı yıllara dayanan tarihsel bağlar nedeniyle genellikle Almanya’da yaşayan Türkler ve Türkiye’deki vatandaşlar arasında evliliklere oldukça sık rastlanmaktadır. Almanya’daki eşin yanına gidebilmek için ise belirli şartları yerine getirmek ve Almanya Ulusal Vize’sine başvurmak gerekmektedir. Önceleri Almanya Federal Devleti aile birleşiminde dil şartı aramamaktaydı fakat entegrasyon politikalarının bir devamı olarak 1 Ocak 2005’ten beri Almanya’ya yurt dışından gelen eş için Almanca dil şartı aranmaktadır. Bununla birlikte Almanca dil şartının istisnaları da bulunmaktadır. 
Aile birleşiminde bir diğer önemli husus ise çiftlerin her ikisinin de 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. İstisnai durumlar için; çiftlerden bir 17 yaşında ise anne ve babanın yazılı muvafakati ile Almanca tercümesi, çiftlerden biri 16 yaşında ise çiftin evlenebileceğine dair mahkeme kararı ve Almanca tercümesi istenmektedir. 

2. Almanya’da Evlenmek ve Buna Bağlı Süresiz Yerleşim İzni

Almanya’da evlenmek için yapılan vize başvurularında da yine uzun dönem vizeye yani Almanya Ulusal Vize’sine başvurulmalıdır. Almanya’da evlenmek için yapılan başvurularda da tıpkı eşin yanına gidebilmek için yapılan başvurulardaki gibi Almanca dil şartı aranmaktadır. Ayrıca Almanya`da nikah işlemlerin yapılması için kayıt yapıldığını gösteren nikah dairesinden verilmiş olan teyit belgesi de ibraz edilmelidir. Almanya’da nikah akdinin gerçekleştirilmesi için gerekli vize ancak her iki eşin 18 yaşını doldurduğunda verilmektedir. 

3. AB Mavi Kart-Almanya’da Çalışma Vizesi

Almanya, nitelikli iş gücünün ülkeye yerleşmesi için yüksek öğrenim diploması sahibi yabancılara AB Mavi Kart ile eğitimlerine uygun nitelikte işlerde çalışmalarına imkan vermektedir. AB Mavi Kart’ın verilmesi için yıllık brüt maaş en az 52.000 Avro tutarında olmalıdır. Fen bilimi, matematik, mühendislik, doktorluk ve bilgisayar uzmanı gibi aranan mesleklerde, yıllık brüt maaşın en az 40.560 Avro tutarında olması gerekmektedir. Burada 2021 yılı için belirtilmiş olan meblağlar her yıl yeniden belirlenmektedir. Burada önemli olan çalışma sürenizin uzunluğudur. Eğer çalışma günü 90 günden fazlaysa Ulusal Vize’ye, 90 günden az ise Schengen vizesine başvurmalısınız. Ayrıca Almanya’da çalışacağınızı belirten yasal iş teklifi de bulunmalıdır. 

4. İstisna Akdi Çerçevesinde Sözleşmeli İşçi

Sözleşmeli işçi olarak vize almak isteyenlerin vize başvurularına şahsen gelmeleri gerekmekte ve sözleşmeli olarak çalışılacak süre göz önünde tutularak 90 günden az sözleşmeli çalışma için Schengen vizesine, 90 günden fazla sözleşmeli çalışma için Ulusal Vize’ye başvuru yapılmalıdır. 

5. Almanya’da Staj/Gönüllü Staj-Tıbbi Staj-Hospitasyon

Almanya’da yapılmak istenen staj için yapılacak vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken husus, staj süresidir. Staj 90 günden uzunsa Ulusal Vize’ye, staj 90 günden kısa sürecekse Schengen vizesine başvuru yapılmalıdır. 
Tıbbi staj başvurularında hekim adaylarının/tıp öğrencilerinin Ulusal Vize (D Vize) başvurusu yapmaları gerekmektedir. 
Hospitasyon, çalışılan kurumun bünyesine dahil olmadan iş deneyimi ve bilgi edinmeyi amaçlayan bir program türü olduğu için Hospitasyon kapsamında Almanya’da bulunanların çalışma izni bulunmamaktadır.  
 
DİKKAT! 
Yukarıda belirtilen vize başvuru şartlarına ek olarak tüm vize işlemlerinde pasaport, biyometrik veri, vukuatlı nüfus örneği, banka bilgileri, sigorta vb. farklı resmi evraklar talep edilebilmektedir. Lütfen başvuru yapacağınız vize türünde istenen tüm evrakları dikkatlice inceleyip başvurunuzu eksik evrak olmadan tamamlayınız. Eksik evrak durumunda vize başvurunuz reddedilebilir ya da başvuru süreciniz uzayabilir. Vize başvurularında aracı hizmet yüklenici kuruluşlardan danışmanlık hizmeti almanız tavsiye edilir. 

Alman Vize Harç Ücretleri Ne Kadardır?

Almanya'ya yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. 
Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği iki tür vize bulunmaktadır. 90 günden az sürecek olan seyahatlerde Schengen Vizesine (C Vize) başvuru yapılmalıdır. 90 günden uzun sürecek seyahat ve ziyaretlerde ise Ulusal Vizeye (D Vize) başvuru yapılmalıdır. Başvurulan vize türüne göre ücretler değişiklik göstermektedir. 

1. Schengen Vizesi (C Vize) Ücretleri-90 Günden Az Süren Seyahatler İçin

 • Schengen vizesi ve havalimanı transit ücreti 80,00 Avro’dur. 
 • 12 yaşından küçük Türk vatandaşı çocuklar vize ücretinden muaftır. 
 • Eşler, Alman ebeveynin reşit olmayan çocukları ve reşit olmayan çocukların Alman vatandaşı ebeveyni de ücretlerden muaftır.
 • Diğer başvuru sahiplerinin ikamet yönetmeliği veya başka bir uygulama uyarınca ücretten muaf tutulup tutulamayacağı, ancak başvurunun incelenmesinden sonra belirlenebilir.
Dikkat!
Vize başvurusu eğer yetkili hizmet yüklenici kurum aracılığı ile yapılıyorsa, hizmet yüklenici kurumun ek hizmet bedelleri doğabilir. Bu durumda, ilk başvurusunu yapan ve daha önce biyometrik verileri kaydedilmemiş olan kişiler için aracı kurum tarafından 26,27 Avro ek hizmet bedeli tahsil edilecektir. 
Son 59 ay içinde biyometrik verileri kaydedilmiş olan kişiler için ise hizmet yüklenici kurum tarafından 24,77 Avro ek hizmet bedeli tahsil edilecektir. 
12 yaşından küçük çocuklar için bu ücretin yarısı ödenir. İşlem ücreti aracı kurumda TL veya kredi kartı ile ödenebilir. Vize başvurusunun doğrudan dış temsilciliğin vize bölümüne yapılması durumunda vize ücreti sadece nakit ve Avro olarak kabul edilmektedir. 

2. Ulusal Vize Ücretleri (D Vize)-90 Günden Fazla Süren Seyahat ve Ziyaretler İçin

 • Ulusal vize başvurularında 18 yaşından büyükler için başvuru ücreti 75,00 Avro
 • 18 yaşından küçükler için başvuru ücreti 37,50 Avro
Dikkat!
Vize başvurusunun doğrudan dış temsilciliğin vize bölümüne yapılması durumunda vize ücreti sadece nakit ve Avro olarak kabul edilmektedir.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Almanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarının yenileme işlemlerini Almanya Başkonsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ve diğer Almanya Konsolosluklarında gerçekleştirilebilirler. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra Almanya İzmir Başkonsolosluğu'ndan randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda Almanya İzmir Başkonsolosluğu'nun ek evrak talebinde bulunabileceğini göz önünde bulundurulmalıdır.

Yetişkinler için Başvuru Formu  
Çocuklar için Başvuru Formu

Pasaport yenilemek için gerekli belgeler;

 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 • Şimdiye kadar kullandığınız pasaport, çocuk kimliği/çocuk pasaportu veya kimlik
 • Almanya`da doğduysanız, Alman doğum belgesi (Geburtsurkunde) veya nesep belgesi (Abstammungsurkunde)
 • Türkiye`de doğduysanız, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 • Almanya`da evlendiyseniz, Alman evlenme belgesi
 • Türkiye`de evlendiyseniz, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B). (İstenen belge "Aile veya Evlenme Cüzdanı" değildir.)
 • Varsa, evlendikten sonra kullanmakta olduğunuz soyadınıza ilişkin belge
 • 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık resim
 • Almanya`da ikameti sonlandırdığınıza dair belge
 • Geçerli "„İkamet Tezkeresi“ veya "Mavi Kart“ ya da her iki vatandaşlığa da sahip kişilerden Türk kimlik belgesi istenecektir
 • Sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş olmanız durumunda Alman vatandaşlığını kazandığınıza dair belge
 • Artık T.C. vatandaşı olmayanlardan veya çifte vatandaş olanlardan doğumda aldığı soyadına göre ve/veya evlendikten sonraki soyadına göre düzenlenmiş nüfus müdürlüğünden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah/yerleşim belgesi
 • Pasaportun çalınmış veya kaybedilmiş olması halinde; karakola yaptığınız kayıp ihbarı ve Emniyet Müdürlüğü´nden alacağınız "Giriş-Çıkış Belgesi"

Çocuk Pasaportu

18 yaş altı çocuklar için yapılacak pasaport başvurularında çocuğun yasal velisi ile birlikte şahsen Almanya’nın dış temsilciliğine başvurması gerekmektedir. Çocuk pasaportları da 24 yaş altı ve 12 yaş altı çocuklar için farklı türde pasaport düzenleme imkanı bulunmaktadır. 
1. Biyometrik Pasaport (veya diğer bir ifadeyle bordo renkli E-Pasaport)
Tamamlanması 6 hafta süren biyometrik pasaport türü 24 yaş altı herkes için 6 yıllık
geçerliliğe sahiptir. Başvuru sırasında 32 Avro ek ücret ödeyerek ekspres pasaport başvurusunda bulunabilir ve süreyi 15-20 güne düşürebilirsiniz. 
2. Çocuk Pasaportu
12 yaşını doldurmamış çocuklara verilen pasaporttur. Çocuk pasaportu da en fazla 6 yıl geçerlidir fakat çocuk 12 yaşını doldurduğu anda geçerliliği sona erer. Çocuk pasaportunda biyometrik veriler bulunmamaktadır. 
Çocuk pasaportlarında başvurunun işleme alınabilmesi için aşağıdaki belgeler fotokopileri ile birlikte eksiksiz beyan edilmelidir. Gerekli durumda yetkili makam ilave belgeler isteyebilir. 
 
 • Eksiksiz doldurulmuş ve velayet sahibince imzalanmış başvuru formu
 • Şimdiye kadar kullanılan pasaport, çocuk kimliği/çocuk pasaportu veya kimlik
 • Çocuk, Almanya doğumluysa, Alman doğum belgesi (Geburtsurkunde) veya nesep belgesi (Abstammungsurkunde)
 • Çocuk, Türkiye doğumluysa, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 • Ebeveynin evlenme yeri Almanya ise, Alman evlenme belgesi
 • Ebeveynin evlenme yeri Türkiye ise, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B). Dikkat! İstenen belge „Aile veya Evlenme Cüzdanı“ değildir.
 • Varsa, evlendikten sonra ebeveynin kullanmakta olduğu soyadına ilişkin belge veya çocuğun soyadına ilişkin belge
 • Anne babası evlenmeden önce doğan çocuklarda veya anne babası evli olmayan çocuklarda, babalık tanıma senedi ve annenin babalık tanıma senedine verdiği onay beyanı
 • Anne babası boşanmış çocuklarda, velayet kararı ve/veya kesinleşmiş boşanma kararı
 • 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık resim
 • Almanya`da ikameti sonlandırdığınıza dair belge
 • Geçerli „İkamet Tezkeresi“ veya „Mavi Kart“ ya da her iki vatandaşlığa da sahip kişilerden Türk kimlik belgesi istenecektir
 • Sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş olmanız durumunda Alman vatandaşlığını kazandığınıza dair belge
 • Artık Türk vatandaşı olmayanlardan veya çifte vatandaş olanlardan nüfus müdürlüğünden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah/yerleşim belgesi
 • Velayet sahibi kişilere ait kimlik belgeleri
 • Pasaportun çalınmış veya kaybedilmiş olması halinde; karakola yaptığınız kayıp ihbarı ve Emniyet Müdürlüğü´nden alacağınız “Giriş-Çıkış Belgesi“

Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Almanya vize başvuru formu için tıklayınız. Almanya vize başvuru formu, eksiksiz, okunaklı ve büyük harfle doldurulmalıdır. Almanya vizesi başvuru formunun yanıtlanması sırasında beyan edilen bilgilerle vize başvuru evraklarının içeriğinin birbirini desteklemesine dikkat edilmelidir. Schengen standartlara uygun çekilmiş biyometrik fotoğraf formda bulunmalıdır.

İzmir Almanya Başkonsolosluğu Dilekçe Örneği Nasıl Yazılmalıdır?

Almanya'a turistik vize başvurusu yapılırken yazılması gereken turistik vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Almanya'a ticari vize başvurusu yapılırken yazılması gereken ticari vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Almanya İzmir Konsolosluk Vize

Almanya'nın Türkiye Temsilcilikleri Nedir?

Almanya Devleti’nin Türkiye’nin birçok kentinde konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’deki Alman Konsoloslukları aşağıdaki gibidir. 

-    Almanya İstanbul Başkonsolosluğu

-    Almanya İzmir Başkonsolosluğu

-    Almanya Antalya Konsolosluğu

-    Almanya Bursa Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Erzurum Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Gaziantep Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Adana Fahri Konsolosluğu

Almanya İzmir Başkonsolosluğu telefon görüşmelerini Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri 15:00 ile 16:45 saatleri arasında kabul etmektedir. Almanya İzmir Başkonsolosluğu’na acil durumlarda mesai saatleri dışında saat 24:00’a kadar ulaşabilirsiniz. Cumartesi, Pazar ve tatil günlerinde de saat 8:00’den 24:00’de kadar ulaşabilirsiniz. Ancak bu saatlerde telefonlar nöbetçi personel tarafından Almanca olarak yanıtlanmaktadır. Dolayısıyla bu saatlerde vize işlemi gibi işlemler yapılması mümkün değildir.

İzmir Almanya Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Duyurular

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

  Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü gişe çalışma saatleri değişti Başkonsolosluk Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü'ne ait g...
2020-12-14 11:17:14 Devamı...

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri;  Pazartesi – Perşembe: 07.20 – 12.00 / 12.30 – 16.30 Cuma : 07.20 ...
2020-12-14 10:55:08 Devamı...

Almanya Başkonsolosluğuna başvuru yapabilecek olan iller

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova ...
2020-12-14 10:51:56 Devamı...

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç ...
2020-12-14 10:49:50 Devamı...
Tüm Duyurular
İzmir Başkonsolosluğu