Almanya Cenaze Nakil İşlemleri

Türkiye içerisinde vefat eden Almanya vatandaşı kişi için Almanya cenaze nakil işlemleri prosedürleri yerine getirilmelidir. Türk resmi makamlarından gerekli belgeler temin edilmeli ve Almanya konsolosluğu cenaze onayı alınmalıdır. Vefat eden Almanya vatandaşının yurt dışına nakledilebilmesi için ilgili sağlık kurumu ya da yetkilendirilmiş kişiler tarafından ölüm belgesinin düzenlenmesi gereklidir. Ölüm belgesi düzenleme yetkisi ölümün gerçekleşme şekli ve yerine göre değişiklik arz etmektedir. Almanya vatandaşı kişinin evde ve doğal nedenler ile vefatı gerçekleşti ise bağlı bulunan ilgili belediye aranarak tabip talebinde bulunulur. Belediye tarafından görevlendirilen tabip Almanya vatandaşı kişinin ölümünü teyit eder. Akabinde ölen kişinin pasaport bilgileri üzerinden ölüm belgesi düzenler. Kişi hastanede doğal sebeplerden vefat etti ise hastanede bulunan yetkili doktorlar tarafından ölüm belgesi düzenlenmektedir. Adli olay sonucu gerçekleşen ölümlerde ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından ölüm belgesi tanzim edilebilir. Ölümü gerçekleşen Almanya vatandaşının cenazesi inceleme maksadıyla Adlı Tıp Kurumuna kaldırıldı ise bahse konu kurum ölüm belgesi tanzim etmeye yetkilidir.

Ölüm belgesi düzenlenirken kişinin pasaport bilgilerinin ölüm nedeni ve yerinin belge içerisinde belirtilmesi Almanya cenaze nakil işlemleri için gereklidir. Farklı bir husus olarak vefat bulaşıcı bir hastalık nedeni ile gerçekleşmiş ise kesin suretle bu durum ölüm belgesi içerisinde yer almalıdır. Belirten husus gümrük müdürlüğü ve gönderimi sağlanacak havayolu şirketleri tarafından talep edilmektedir.

Almanya Cenaze Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya cenaze işleri ölüm belgesinin alınması itibari ile başlamaktadır. Ölüm belgesi tanzim edilmeyen kişilerin yurt dışına cenaze naklinin gerçekleşmesi mümkün değildir. Yukarıda belirtilen şekilde ölüm belgesinin tanzim edilmesinden sonra ilgili sağlık kurumu tarafından vefatın nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gereklidir. Nüfus müdürlüğü tarafından ölüm kaydı yapılır. Ayrıca Almanya cenaze nakil işlemleri kapsamında nüfus müdürlüğünden formül C belgesinin alınması gereklidir. Formül C sağlık kuruluşlarından alınan ölüm belgesinin çok dilli olarak düzenlenen farklı bir şeklidir. Formül C belgesinin nakil yapılmak istenen ülkenin diline ve aynı zamanda transit geçiş yapılacak ise o ülkelerin dillerine tercüme ettirilmiş olmalıdır. Almanya cenaze işleri kapsamında alınan ölüm ve formül C belgelerinin ardından yol izin belgesinin de alınması gereklidir. Bahse konu belge ilgili belediyeye başvurularak temin edilebilir. Yol izin belgesinin alınması cenazenin yurt dışına nakli için zorunludur. Vefat eden Almanya vatandaşına ait cenazenin yurt dışı nakil işlemleri için gümrük müdürlüğüne ibraz edilmektedir.

Yapılması gereken diğer bir işlem ise Tahnit raporunun alınmasıdır. Tahnit, ölen kişinin temizlenmesi, yıkanması ve ilaçlanması demektir. Bahse konu işlem yapıldıktan sonra rapor düzenlenmelidir. Düzenlenen rapor hem gümrük müdürlüğüne hem de gönderim yapılacak havayolu şirketlerine sunulmaktadır. Tahnit işlemleri ilgili mezarlık müdürlüğüne yaptırılabilir.

Almanya konsolosluğu cenaze nakli için vefat eden kişinin ölümünü teyit ettikten sonra onay vermektedir. Bahse konu konsolosluk onayı için vefat eden Almanya vatandaşı kişiye ait pasaport ve ölüm belgesinin Almanya konsolosluğuna sunulması gereklidir.

Gümrük ve Havayolu İşlemleri

Almanya cenaze nakil işlemleri kapsamında gerekli belgelerin temin edilmesinin ardından bu belgelerin gümrük müdürlüğü ve havayolu şirketlerine ibrazı gereklidir. Gümrük müdürlüğüne ölüm belgesi, formül C, yol izin belgesi ve tahnit raporu sunulmalıdır. En önemli husus cenazenin ve gerekli belgelerin havayolu şirketine teslim edilmesidir. Naklin gerçekleşebilmesi için havayolu şirketine ölüm belgesi ve konsolosluk onayının ibrazı gereklidir. Ölüm, bulaşıcı hastalık nedeni ile gerçekleşti ise bu durumun ölüm belgesi içerisinde yer alması zorunludur. Aynı zamanda gönderim yapılacak tabutun metal çinko, sağlam ahşap ya da kurşundan üretilmiş ve sızdırmazlığı sağlamış olması gereklidir.

Almanya cenaze nakil islemleri

Duyurular

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

  Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü gişe çalışma saatleri değişti Başkonsolosluk Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü'ne ait g...
2020-12-14 11:17:14 Devamı...

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri;  Pazartesi – Perşembe: 07.20 – 12.00 / 12.30 – 16.30 Cuma : 07.20 ...
2020-12-14 10:55:08 Devamı...

Almanya Başkonsolosluğuna başvuru yapabilecek olan iller

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova ...
2020-12-14 10:51:56 Devamı...

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç ...
2020-12-14 10:49:50 Devamı...
Tüm Duyurular
Almanya Cenaze Nakil İşlemleri