Almanya Ankara Büyükelçiliği

Almanya Ankara Büyükelçiliği

Almanya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres: Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Atatürk Bulvarı, 114, 06680, Kavaklıdere / ANKARA
Tel: +90 312 455 51 00
Faks: +90 312 455 53 37
Cep telefonu: + 90 532 787 40 96 (Sadece acil durumlar için! Vize hakkında bilgi verilmez!)

Bu telefon numarasından nöbetçi memurlarına mesai bitiminden sonra ve hafta sonu boyunca ulaşabilirsiniz.

Dikkat!

Büyükelçiliğin hatlarının yoğunluğu uzun bekleme sürelerine sebep olabilir. 

Almanya Büyükelçiliği, Atatürk Bulvarı üzerinde Ankara'nın en eski büyükelçilikler bölgesinde İtalya ile ABD büyükelçilikleri arasında yer almaktadır. 1923 yılında Atatürk tarafından başkentin İstanbul'dan Ankara'ya nakline kadar Almanya Büyükelçiliği İstanbul Beyoğlu'ndaydı. Bugün orada Almanya Başkonsolosluğu ve Alman Arkeoloji Enstitüsü bulunmaktadır. Ankara´daki büyükelçilik arazisi üzerinde ise hem bürolar ve lojmanlar hem de 1928'den beri büyükelçi konutu yerleşiktir. 90´lı yılların başında inşa edilen Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü´nün girişi Paris Caddesi tarafındandır. Büyükelçiliğin Atatürk Bulvarı üzerindeki ana girişinin tam karşısında Ernst-Reuter Özel Okulu bulunmaktadır.

Almanya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Pazartesi-Perşembe günleri saat 09.00 - 16.00 arası ve

Cuma günleri saat 09.00 - 14.00 

Ekonomi, Kültür ve Konsolosluk Bölümü için  saat 09.00 - 12.00 arasında ziyaret edilebilir.

Almanya Büyükeçiliği Konsolosluk Bölümü Adresi

Paris Cad. No: 29. PK: 06540, Kavaklıdere / ANKARA

Konsolosluk Bölümü Çalışma Saatleri: Almanya Federal Cumhuriyeti Konsolosluk Bölümü hafta içi her gün 08.00 - 12.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

 • Almanya Ankara Büyükelçiliği İdari Bölüm
 • Almanya Ankara Büyükelçiliği Özel Kalem
 • Almanya Büyük Elçiliği Ankara Askeri Ataşelik
 • Almanya Büyükelçiliği Ankara Basın Bölümü
 • Almanya Büyükelçiliği Ankara Ekonomi ve Kültür Bölümü

Almanya Büyükelçiliği Görev Alanı Hangi İlleri Kapsar?

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin (İçel), Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van,Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Almanya Ankara Büyükelçiliği’nde yapabilirler.

Almanya Ankara Büyükelçiliği Konutunun Türkiye Tarihi ile Kesişen Yolları

13 Ekim1923 tarihinde Ankara yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti oldu. Başkentin Ankara'ya nakli nedeniyle, o zamana kadar İstanbul'da bulunan büyükelçiliklerin de Ankara'ya taşınması gerekiyordu. İstanbul'daki büyükelçiliklerin çoğu gösterişli binalarda yerleşik olduğundan, büyükelçilerin bir kısmı ikametgahlarını taşımaya önceleri pek gönülsüzdüler ve İstanbul'un kozmopolit yaşamından küçük Anadolu kenti Ankara'ya taşınmayı olabildiğince ertelemeye çalıştılar.

Almanya Büyükelçiliği, Ankara'da büyükelçilik binası inşa eden ilk yabancı temsilcilikler arasında yer aldı. Daha 26 Eylül 1924'de 28 000 metrekare büyüklüğünde bir arsa edinilerek tapuda büyükelçilik arazisi olarak kaydedildi. Bu araziye daha sonra Türk Hükümetinin bir hibesi eklendi ve 1927 aralık ayında yapılan ilave alımlarla Büyükelçiliğin arazisi daha da büyüyerek halihazırdaki yaklaşık 60 000 metrekareye ulaştı.

Önceleri, 1924 yılında Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Niesky-Oberlausitz'de bulunan Christoph & Unmack AŞ firmasına sipariş edilen hazır konut şeklindeki ahşap bina ikametgah olarak hizmet görmekteydi. Bina 25 Temmuz 1924 tarihinde Hamburg'dan "Stralsund" gemisiyle yola çıktı ve 19 gün süren yolculuk sonunda İstanbul'a, oradan da trenle Ankara'ya ulaştı. Binanın temeli için gerekli duvarcılık, kanalizasyon ve su şebekesi işlerini Philip Holzmann firması üstlendi (bu ahşap bina bugün Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde yer almaktadır).

Zamanla bu ahşap bina Büyükelçiliğin giderek artan taleplerini karşılayamaz duruma geldi ve konut Philip Holzmann A.Ş. firması tarafından yeniden inşa edildi. Büyükelçiliğin tüm çalışma birimleri ile büyükelçilik konutu bugün halen bu park benzeri emlak içerisinde yerleşiktir.

Almanya Federal Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleri

Almanya Federal Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti 2021 Resmi Tatil Günleri’nde Büyükelçilik Hizmetleri Verilmemektedir. 
(*)Yıldız ile belirtilen tarihle Türkiye Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleridir

01.01.2021  Yılbaşı
30.03.2021  Paskalyadan Önceki Cuma
02.04.2021 Paskalya Pazartesisi
01.05.2021*  İşçi Bayramı
10.05.2021  Uruçi İsa
13.05.2021*  Ramazan Bayramı (1. Gün) 
20.07.2021*  Kurban Bayramı (1. Gün)
03.10.2021  Alman Birliği Günü
29.10.2021*  Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021  Noel Arifesi
25.12.2021  Noel Günü
26.12.2021  Noel Günü
31.12.2021  Yılbaşı Gecesi

*** Almanya Ankara Büyükelçiliği sayfasında belirtildiği üzere Büyükelçilik, resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Vize konuları dışındaki acil durumlar için yukarıda belirtilen acil telefonlarını arayabilirsiniz. Vize sorunu acil değildir ve vize ile alakalı konular bu hattan cevaplanmaz***

Almanya Büyükelçiliği Vize

Büyükelçilik Bölümleri

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, çalışma alanları bakımından 5 bölüme ayrılmaktadır. Bunlar, Siyasi Bölüm, Ekonomi Bölümü, Kültür Bölümü, Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü ile Konsolosluk ve Vize Bölümü’dür. 

1. Siyasi Bölüm

Siyasi Bölüm, adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’deki iç ve dış politik gelişmeleri takip ederek Almanya Federal Hükümetini güncel gelişmeler konusunda bilgilendirir. Ayrıca Türkiye ile Almanya arasındaki güçlü siyasi bağa dayanan üst düzey siyasi ziyaretlerde Alman siyasilere refakat eder. Bu bölümde Türkiye’nin AB ilişkileri, demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları konularındaki gelişmeler, göç ve sosyal politika gelişmeleri izlenir. Siyasi bölüm çalışanları, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, TBMM, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve diğer pek çok kurumlar iletişim halindedir. İnsan hakları savunucuları bu e-posta üzerinden yetkili kişi ile iletişime geçebilirler. 

2. Ekonomi Bölümü

Ekonomi Bölümü, Türkiye’nin ekonomisindeki güncel gelişmeleri izler, Almanya’daki yatırım olanaklarına, Alman araştırma ve teknolojisine ve Federal Dışişleri Bakanlığı tarafından teşvik edilen dış ticaret girişimlerine dair geniş bilgiler sunar.

3. Kültür Bölümü

Kültür Bölümü, Goethe Enstitüsü, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) Danışma ve Bilgi Merkezleri, Alman Okulları, Alman Arkeoloji Enstitüsü, İstanbul Orient Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşları koordine etmektedir. Ayrıca Almanya’dan Türkiye’ye gönderilen Almanca öğretmenleri ile Türk Üniversitelerindeki Alman okutmanlar için de yetkili başvuru merciidir. Türk ve Alman yüksek okulları arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi, bilim insanı ve öğrenci değişim programlarının teşviki ve Türkiye’de Alman dilinin tanıtılmasına katkı sağlamak da Kültür Bölümü’nün görevleri arasındadır. 

4. Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü

Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü, Türkiye’deki basın yayın organlarının takibi, değerlendirilmesi, Türk gazeteci ve kamuoyunun Almanya Federal Hükümetinin politikaları hakkında bilgilendirilmesi, Türkiye’deki Alman muhabirlerle ilgilenilmesi ve Türk medya temsilcilerinin Almanya’ya davet edilmesi görevlerini yürütmektedir. 

5. Konsolosluk ve Vize Bölümü

Konsolosluk ve Vize Bölümü, Büyükelçiliğin iş ve personel sayısı bakımından en yoğun bölümüdür. Vize ve pasaport işlemleri, aile birleşimlerine ek olarak Türkiye’deki Alman vatandaşlarının işlemleri ile ilgilenmek de görevleri arasındadır. Bu bölüm, güvenlik alanında Türk yetkili makamları ile yakın iş birliği içinde çalışmaktadır. Konsolosluk ve Vize Bölümü temel olarak aşağıdaki alanlarda hizmet vermektedir;

a. Vize
b. Konsolosluk Hizmetleri Randevusu
c. Pasaport ve Kimlik
d. Vatandaşlık
e. Evlilik, Aile, Çocuklar ve Boşanma
f. Almanya’da İş, Eğitim ve Öğrenim
g. Emeklilik
h. Tasdik
i. Adres Tespiti
j. Adli Sicil Kaydı
k. Avukat, Doktor ve Tercümanlar
l. Gümrük Mevzuatı

Almanya Büyükelçilik vize

Almanya Vizesi

Almanya seyahatlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve AB üyesi olmayan diğer ülke vatandaşları için Schengen vizesi şartı bulunmaktadır. Almanya seyahati için gereken Schengen vizesi başvuruları, hizmet yüklenici aracı kurumlara yapılmalıdır. 
Almanya’ya yapılacak seyahatlerde alınacak vize türü Almanya’da geçirilecek süre ile doğru orantılıdır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınızı doğru belirlemeniz tavsiye edilmektedir. Almanya vizesi ikiye ayrılır;

Kısa Süreli Vizeler-Schengen Vizesi (C Vize-90 güne kadar) 

 • Turistik vize
 • Ziyaret vizesi
 • İş seyahati veya fuar ziyareti vizesi
 • Kültürel veya sportif bir etkinliğe ya da kongreye katılma vizesi
 • Öğrenci gezileri için vize
 • Türk Tır şoförleri için transit vize
 • Havaalanı transit vize 

Uzun Süreli Vizeler-Ulusal Vize (D Vize-90 günden fazla) 

 • Üniversite eğitimi ve staj vizesi
 • Aile birleşimi
 • Almanca öğrenimi vizesi
 • Almanya’da çalışma ve iş arama vizesi
 • Sözleşmeli işçi vizesi
 • İş kurma vizesi
 • Evlilik, evliliğe bağlı çocukların Almanya’ya getirilmesi veya Alman vatandaşı çocuğun yanına göç etme vizesi 
 • İkamet izni süresinin dolması veya belgenin kaybedilmesi halinde tekrar ülkeye giriş vizesi 

Vize başvurusu yetkili aracı kuruma yapılmalı ve randevu alınmalıdır. Schengen vize başvurusu seyahat tarihinden 3 ay önce yapılmalıdır. Başvurular aracı hizmet yüklenici kurumlara yapılmakta fakat başvurunuz hakkında karar Almanya dış temsilciliklerine aittir. Başvurunuzu şahsen ya da yazılı vekalet ile yapabilirsiniz. 
Şahsen Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu sırasında parmak izi kaydınız alınmadıysa, parmak izi kaydı zorunluluğu nedeniyle başvurunuzu şahsen yapmalısınız
Yazılı Vekalet ile Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu esnasında parmak izi kaydınız alındıysa başvurunuzu yazılı vekalet verdiğiniz üçüncü bir şahıs aracılığı ile de yapabilirsiniz. Yine de konsolosluğun vize bölümü tarafından gerekli görüldüğü takdirde şahsen görüşmeye çağrılabilirsiniz. 
Almanya Schengen vizesi başvurularında seyahat birden fazla ülke ziyaretini kapsıyorsa ziyaretin amacı ve süresi açısından ana hedef olan ülke temsilciliğine başvurulmalıdır. 

Almanya seyahati için Schengen vizesi başvuru formu için tıklayınız

Türkiye’den Almanya’ya Seyahatlerde En Sık Başvurulan Vize Türleri

1. Eşin Yanına Gidebilmek için Aile Birleşimi Vizesi

Türkiye ile Almanya arasında 1960’lı yıllara dayanan tarihsel bağlar nedeniyle genellikle Almanya’da yaşayan Türkler ve Türkiye’deki vatandaşlar arasında evliliklere oldukça sık rastlanmaktadır. Almanya’daki eşin yanına gidebilmek için ise belirli şartları yerine getirmek ve Almanya Ulusal Vize’sine başvurmak gerekmektedir. Önceleri Almanya Federal Devleti aile birleşiminde dil şartı aramamaktaydı fakat entegrasyon politikalarının bir devamı olarak 1 Ocak 2005’ten beri Almanya’ya yurt dışından gelen eş için Almanca dil şartı aranmaktadır. Bununla birlikte Almanca dil şartının istisnaları da bulunmaktadır. 
Aile birleşiminde bir diğer önemli husus ise çiftlerin her ikisinin de 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. İstisnai durumlar için; çiftlerden bir 17 yaşında ise anne ve babanın yazılı muvafakati ile Almanca tercümesi, çiftlerden biri 16 yaşında ise çiftin evlenebileceğine dair mahkeme kararı ve Almanca tercümesi istenmektedir. 

2. Almanya’da Evlenmek ve Buna Bağlı Süresiz Yerleşim İzni

Almanya’da evlenmek için yapılan vize başvurularında da yine uzun dönem vizeye yani Almanya Ulusal Vize’sine başvurulmalıdır. Almanya’da evlenmek için yapılan başvurularda da tıpkı eşin yanına gidebilmek için yapılan başvurulardaki gibi Almanca dil şartı aranmaktadır. Ayrıca Almanya`da nikah işlemlerin yapılması için kayıt yapıldığını gösteren nikah dairesinden verilmiş olan teyit belgesi de ibraz edilmelidir. Almanya’da nikah akdinin gerçekleştirilmesi için gerekli vize ancak her iki eşin 18 yaşını doldurduğunda verilmektedir. 

3. AB Mavi Kart-Almanya’da Çalışma Vizesi

Almanya, nitelikli iş gücünün ülkeye yerleşmesi için yüksek öğrenim diploması sahibi yabancılara AB Mavi Kart ile eğitimlerine uygun nitelikte işlerde çalışmalarına imkan vermektedir. AB Mavi Kart’ın verilmesi için yıllık brüt maaş en az 52.000 Avro tutarında olmalıdır. Fen bilimi, matematik, mühendislik, doktorluk ve bilgisayar uzmanı gibi aranan mesleklerde, yıllık brüt maaşın en az 40.560 Avro tutarında olması gerekmektedir. Burada 2021 yılı için belirtilmiş olan meblağlar her yıl yeniden belirlenmektedir. Burada önemli olan çalışma sürenizin uzunluğudur. Eğer çalışma günü 90 günden fazlaysa Ulusal Vize’ye, 90 günden az ise Schengen vizesine başvurmalısınız. Ayrıca Almanya’da çalışacağınızı belirten yasal iş teklifi de bulunmalıdır. 

4. İstisna Akdi Çerçevesinde Sözleşmeli İşçi

Sözleşmeli işçi olarak vize almak isteyenlerin vize başvurularına şahsen gelmeleri gerekmekte ve sözleşmeli olarak çalışılacak süre göz önünde tutularak 90 günden az sözleşmeli çalışma için Schengen vizesine, 90 günden fazla sözleşmeli çalışma için Ulusal Vize’ye başvuru yapılmalıdır. 

5. Almanya’da Staj/Gönüllü Staj-Tıbbi Staj-Hospitasyon

Almanya’da yapılmak istenen staj için yapılacak vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken husus, staj süresidir. Staj 90 günden uzunsa Ulusal Vize’ye, staj 90 günden kısa sürecekse Schengen vizesine başvuru yapılmalıdır. 
Tıbbi staj başvurularında hekim adaylarının/tıp öğrencilerinin Ulusal Vize (D Vize) başvurusu yapmaları gerekmektedir. 
Hospitasyon, çalışılan kurumun bünyesine dahil olmadan iş deneyimi ve bilgi edinmeyi amaçlayan bir program türü olduğu için Hospitasyon kapsamında Almanya’da bulunanların çalışma izni bulunmamaktadır.

DİKKAT! 
Yukarıda belirtilen vize başvuru şartlarına ek olarak tüm vize işlemlerinde pasaport, biyometrik veri, vukuatlı nüfus örneği, banka bilgileri, sigorta vb. farklı resmi evraklar talep edilebilmektedir. Lütfen başvuru yapacağınız vize türünde istenen tüm evrakları dikkatlice inceleyip başvurunuzu eksik evrak olmadan tamamlayınız. Eksik evrak durumunda vize başvurunuz reddedilebilir ya da başvuru süreciniz uzayabilir. Vize başvurularında aracı hizmet yüklenici kuruluşlardan danışmanlık hizmeti almanız tavsiye edilir. 

Almanya’da Yüksek Öğrenim ve Araştırma 

Almanya’da yüksek öğrenim ve araştırma eğitimleri Türkiye’deki öğrenciler için her zaman cazip bir eğitim imkanı sunmaktadır. Almanya’daki üniversitelerden alınan eğitimler uluslararası geçerliliği bulunduğu için dünyanın pek çok ülkesinden öğrencinin tercihi olmaktadır. 
Almanya’ya yüksek öğrenim amacıyla gitmek isteyen uluslararası öğrenciler için birçok araştırma bursu, değişim programları ve uluslararası öğrenciler için Almanya’da eğitimi destekleyen kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. 

1. Alexander von Humboldt Vakfı 

Humboldt Vakfı, doktora ünvanına sahip üstün vasıflı bilim insanlarına araştırma bursu veren bir vakıftır. Tüm ülkelerden aday başvuruları değerlendirildikten sonra burs hakkı kazanılır. Burs, tüm bilim alanlarından bilim insanlarının başvurularına açıktır. Humboldt araştırma bursu dünyanın en prestijli burslarından biridir. 
2008 yılından bu yana Federal Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ile ortak yürüttükleri Almanya’nın en yüksek araştırma ödülü programı kapsamında, ödül kazananlara beş yıl boyunca Alman yükseköğrenim kurumlarında araştırma imkanı sağlamaktadır. 

2. DAAD-Alman Akademik Değişim Servisi

DAAD, Alman üniversitelerin ortak kuruluşu olup yurtdışı ile akademik ilişkileri, öğrenci ve bilim insanlarının değişimini destekleyen Almanya’nın en önemli kuruluşudur. Ankara ve İstanbul’da danışma ve bilgi merkezleri bulunmaktadır.

3. Türk-Alman Üniversitelerarası İşbirliği

2014 yılının ‘Science Bridging Nations’ sloganıyla ‘Türk-Alman Bilim, Araştırma ve İnovasyon Yılı’ olarak ilan edilmesiyle, çok yönlü üniversitelerarası ilişkilere bir hareketlilik daha sağlandı. Bu kapsamda DAAD’ın teşviki ile kurulan 5 üniversite işbirliği ve yine işbirliği kapsamında 3 üniversitelerarası işbirliği bulunmaktadır.

DAAD teşviki ile kurulan üniversitelerarası işbirlikleri

3.1. Türk-Alman Üniversitesi (TAU), İstanbul: Türk-Alman üniversitelerarası işbirliklerinin örnek projesi olup hem Türk hem de Alman Hükümeti tarafından desteklenmektedir. Türk yasalarına göre devlet üniversitesi olarak faaliyet gösteren Türk-Alman Üniversitesi 2010 yılında 3 bachelor ve 2 master programıyla Mekatronik, Hukuk, İşletme‚ intercultural Management ve ‚European and International Affairs‘ dallarında başladı.
3.2. Berlin Humboldt Üniversitesi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi- GetMA, Ankara: Sosyal Bilimler alanında 2007 yılından bu yana dört sömestr süren disiplinler arası master programı.
3.3. Europa-UniversitätViadrina Frankfurt an der Oder ile İstanbul Bilgi Üniversitesi: 2008’den bu yana uluslararası çift diplomalı ‚European Studies‘ programı.
3.4. Trier Meslek Yüksek Okulu, Teknik Yüksek Okulu ve Akdeniz Üniversitesi, Antalya: 2008’den bu yana ‚International Material Flow Management‘ programı.
3.5. Hamburg Üniversitesi ile Akdeniz Üniversitesi, Antalya: 2007 yılından bu yana Master of Arts European Studies‘ programı

Diğer Üniversitelerarası İşbirlikleri

3.6. Köln Üniversitesi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi: 2010 yılından bu yana Türk-Alman Ticaret Hukuku alanında çift diplomalı master programı
3.7. Köln Üniversitesi ile İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, Hukuk Fakültesi: 2013 yılında başlayan hukuk alanında çift diplomalı bachelor programı
3.8. Bonn-Rhein-Sieg Yüksek Okulu (H-BRS), Deutsche Welle Akademie (DW Akademie) ile İstanbul Üniversitesi: 2014/2015 yılında başlayan International Media Studies‘ ortak master programı.

4. DFG - Alman Araştırma Cemiyeti

Alman Araştırma Cemiyeti, araştırma enstitülerinden bilim insanlarının yürüttüğü çalışmaları finanse eden merkezi bir kurumdur. Özellikle Avrupa’da bilim alanındaki ortak çalışmaları desteklemektedir. Cemiyet’in 3 Ekim 1984’ten beri ortak çalışma anlaşması bulunmaktadır. 

5. Erasmus

Avrupa Birliği tarafından uzun yıllardır ülkeler arası öğrenci değişimi amacıyla finanse edilen Erasmus programına Türkiye’deki üniversiteler 2004 yılından beri dahil olmuştur. Program, uluslararası tecrübeyi, yabancı dil öğrenimini, kültürlerarası yeterlilik ve mesleki yeterliliklerin geliştirilmesi alanlarında destek sağlamaktadır. Almanya’da DAAD Ulusal Ajans görevini üstlenirken, Türkiye’de Ulusal Ajans tüm AB Eğitim Programlarından koordinasyon görevini üstlenmektedir. 

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmi web sitesinde yayınlandığı üzere Almanya’da eğitim almak isteyen Türk adaylar için ön koşullar;

12 yıllık genel liselerden mezun olanlar
Türkiye´deki öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında (2021: YKS-AYT Sınavı) 180.000 puandan fazla aldıkları ve bir yüksek öğretim programına yerleştirildiklerini belgeledikleri takdirde kazandıkları dalda veya buna benzer bir dalda doğrudan üniversite öğrenimine kabul edilebilirler.
Ön lisans programlarından mezun olanlar
İki senelik bir yüksek öğrenim programı başarılı tamamladıklarını (ön lisans diploması) belgeledikleri takdirde‚ öğrenim gördükleri dalda veya buna benzer bir dalda doğrudan üniversite öğrenimine kabul edilebilirler.
Genel veya meslek liselerinden mezun olup,
Açık öğretim Fakültesi’nde okumaya hak     kazananlar 
İki senelik başarılı bir yüksek öğrenimi belgeledikleri takdirde‚ öğrenim gördükleri dalda veya buna benzer bir dalda doğrudan üniversite öğrenimine kabul edilebilirler.

12 yıllık genel liselerden mezun olanlar
Türkiye´deki öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında (2021: YKS-AYT Sınavı) 180.000 puandan fazla aldıkları ve bir yüksek öğretim programına yerleştirildiklerini belgeledikleri takdirde kazandıkları dalda veya buna benzer bir dalda doğrudan üniversite öğrenimine kabul edilebilirler.
Ön lisans programlarından mezun olanlar
İki senelik bir yüksek öğrenim programı başarılı tamamladıklarını (ön lisans diploması) belgeledikleri takdirde‚ öğrenim gördükleri dalda veya buna benzer bir dalda doğrudan üniversite öğrenimine kabul edilebilirler.
Genel veya meslek liselerinden mezun olup
Açık öğretim Fakültesi’nde okumaya hak kazananlar 
İki senelik başarılı bir yüksek öğrenimi belgeledikleri takdirde‚ öğrenim gördükleri dalda veya buna benzer bir dalda doğrudan üniversite öğrenimine kabul edilebilirler.

Türk öğrenciler için gereken diğer ek koşullar ise;

-Almanya’da öğrenimin ve geçimin temin edildiğinin belgelenmesi

 • Her sömestr için sosyal ve sağlık sigortası primler ödenmeli
 • Kira dahil geçim için aylık 720 Euro’ya ihtiyaç duyulacağı göz önünde bulundurulmalı

-Yeterli Almanca dil bilgisinin belgelenmesi

 • DSH=Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang veya TestDaF=Test Deutsch als Fremdsprache sınavlarından geçer not almak. Her iki sınav yalnız 1 kez tekrarlanabilir. Sınavda başarısız olunması halinde üniversiteye yapılan geçici kabul iptal olur ve kesin kayıt yapılamaz
 • Başvuru yapılan üniversitenin ek dil koşulları bulunabilir

-Bazı bölümler için de özel ön koşullar bulunmaktadır

 • Bazı öğrenim bölümlerin özel olarak Numerus Clausus (not ortalaması) sınırlaması bulunmaktadır.
 • Bazı üniversiteler teknik bölümlerde ilgili bölüm stajının tamamlanmasını beklemektedir. Başvuru yapılan üniversiteden ayrıntılı bilgi alınmalıdır.
 • Müzik ve güzel sanatlar bölümleri için yetenek sınavı ile yetenek belgelendirilmektedir. 

 

Türkiye’deki Alman Kültür Kuruluşları

Almanya ile Türkiye arasındaki gelişmiş kültürel bağların devamı olarak Türkiye’de birçok kültür kuruluşu bulunmaktadır. 

1. Goethe Institut

Kuruluş, Almanca dil eğitimi, uluslararası kültürel işbirliği ve Almanya’nın tanıtımı gibi konularda faaliyet göstermektedir. Enstitünün Ankara, İstanbul ve İzmir’de merkezleri bulunmaktadır. Enstitülerin kütüphaneleri de ilgili alanlarda geniş bir literatür kaynağı sunmakta dileyenlerin bu kütüphaneden faydalanmasına olanak sunmaktadır. 

2. DAI-Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul

Federal Dışişleri Bakanlığı’na bağlı, Berlin merkezli Alman Arkeoloji Enstitüsü uluslararası arkeoloji araştırmaları alanında Almanya’nın en önde gelen kuruluşudur. Enstitünün 100. yıl kutlamaları münasebetiyle 1929 yılında İstanbul şubesi kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana sadece ihtisas sahipleri için değil arkeolojiye ilgisi olan herkese kapılarını açmıştır. Enstitünün Türkiye’deki Pergamon, Hattuşa, Milet, Didyma ve Göbekli Tepe arkeolojik kazılarında araştırmaları sürmektedir. 56.000 kitap ve 250 bilim dergisiyle arkeoloji alanında Türkiye’nin en büyük kütüphanesidir. 

3. Orient Enstitüsü İstanbul

Orient Enstitüsü Max Weber vakfına balı olarak Türkoloji araştırmaları yapan bir enstitüdür. Enstitü çalışmalarında birçok Türk bilim insanı ile de işbirliği yapmaktadır. 1961 yılında Alman Şark Cemiyeti (DMG - Deutsche Morgenländische Gesellschaft) tarafından Beyrut’taki Orient Enstitü’sünün şubesi olarak kurulmuş, 2009 yılından itibaren Beyrut merkezinden ayrılarak müstakil araştırma kurumu olmuştur. 

4. Alman Yurtdışı Okulları ve Türkiye’de Almanca Eğitimi Veren Okullar

Söz konusu okullar 8 Mayıs 1957 yılında Almanya ile Türkiye arasında imzalanan Kültür Anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Bu okullar Federal İdare Dairesine bağlı olarak çalışmakta ayrıca Yurtdışı Eğitim ve Öğretim Merkezi deneyimli Alman pedagog göndererek ve maddi destek vererek Türkiye’deki okullara destek vermektedir. 

4.1.Ernst-Reuter-Schule - Almanya Ankara Büyükelçiliği Özel Okulu

Ernst-Reuter Schule - Almanya Ankara Büyükelciliğı Özel Okulu İstanbul ve İzmir’deki şubeleri gibi hür taşıyıcılar tarafından Alman hukukuna göre kurulan bir özel okuldur. Okul Thüringen Eyaletinin müfredatını uygulayarak orta derece olan “Realschule” diploması,  11. ve 12. sınıf olmak üzere (İngilizce/Almanca) “International Baccalaureate-IB” diplomasını vermektedir. IB ile bu diplomayı kabul eden Almanya’daki ve diğer ülkelerdeki üniversitelerde yükseköğrenim görmek mümkündür.

4.2. Almanya Ankara Büyükelçiliği Özel Okulu - İstanbul İlkokul Şubesi

Bu okulda ilkokul 1 – 4 sınıflarında kesintisiz eğitim verilerek orta öğretim I. kademeye geçiş imkânı tanınmaktadır.

4.3. İzmir Alman Okulu - Almanya Ankara Büyükelçiliği Özel Okulu, İzmir Şubesi

İzmir Alman Okulu 2008 yılında kuruldu. Okul, “Hauptschule” ve “Realschule” diplomaları vermekte ve “Gymnasium” (Lise) üst kademesiyle ilgili seviye sınavları düzenlemektedir. 2021 yılından bu yana İzmir Alman Okulu Ankara'daki Ernst-Reuter-Schule gibi IB-programı sunmaktadır.

4.4. Özel Alman Lisesi - Deutsche Schule Istanbul

Okul 1868’de İstanbul’da yaşayan tüccar, sanatçı, mühendis, diplomat ve askeri danışmanların çocukları için “orta sınıf” okulu olarak kuruldu. Bugün “Deutsche Schule İstanbul” kavramı altında iki farklı okul ortaya çıkıyor. Özel Alman Lisesi, Beyoğlu’nda matematik ve fen ağırlıklı eğitim veren lisedir ve Türk özel okulu olarak Türk lise diploması ve Alman olgunluk sınavı “Abitur”u vermektedir. Hazırlık sınıfından sonra 9 – 12 sınıflarında eğitim devam etmektedir. “Abitur” için gerekli olan Almanca, İngilizce, matematik ve üç fen dersinde eğitim dili Almancadır. Türk lise diploması için gerekli olan bütün derslerdeki eğitim dili Türkçedir. Okul, ülkenin en namlı okullarından bir tanesidir. 

4.5. İstanbul (Erkek) Lisesi - Almanca Bölümü

Okul 1884 yılında Şems-ül Mekatip adıyla kuruldu. 1896 yılında devlete geçen okulun adı 1910’da İstanbul Lisesi olarak değişti. Almanca Bölümün temeli 1915’de Alman öğretmelerin görevlendirilmesiyle başladı. Daha sonra Almanca eğitime zaman zaman ara verildi ve 1958 yılında Alman dilinde eğitim dalı kuruldu.

Alman Vatandaşlığı

Almanya’da sonradan vatandaşlığın kazanılması ile ilgili Alman Vatandaşlık Kanunu gereği bazı şartlar bulunmaktadır. Almanya’da doğumla birlikte mutlaka vatandaşlık kazanılamadığı gibi bu durumun istisnaları da bulunmaktadır. 

1.Alman Vatandaşlığının Doğumla Kazanılması

Anne veya baba Alman vatandaşı ise çocuk, doğumla birlikte Aman vatandaşlığını kazanır. Sadece babanın Alman vatandaşı olduğu durumlarda, nesebin Alman yasalarına uygun şekilde tespiti gerekir. Çocuk 23 yaşına gelmeden önce babalığın kanıtlanması işlemi başlatılmalıdır. 

Almanya sınırları içinde bulunan çocuk (buluntu çocuk) aksi ispat edilinceye kadar Alman vatandaşı kabul edilir. 

Yabancı anne ve babadan doğan çocuk;

-Anne veya babadan biri 8 yıldır Almanya’da ikamet ediyorsa
-Anne veya babadan birinin süresiz ikamet izni varsa veya İsviçre vatandaşı aile üyesi olarak serbest dolaşım hakkına sahipse Alman vatandaşlığı kazanır. 

2.Vatandaşlığa Alınma 

Alman vatandaşlığına alınabilmek için Almanya’da sürekli ikamet şartı bulunmaktadır. Almanya’da sürekli ikamet etmediği halde, vatandaşlığa alınması Almanya’nın menfaatine olacak kişilere de Federal İdari İşler Dairesi’nin takdirine bağlı olarak vatandaşlık verilebilir. Burada sürekli ikamet edilip edilmediğinden sonra en önemli şart vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin vatandaşlığa alınmasında Almanya’ya menfaat sağlayabilecek olmasıdır. Geçmişte Alman vatandaşı olup, yeniden Alman vatandaşlığına başvuru yapılması halinde ise kamu yararı gözetilir. Kamu yararı bakımından değerlendirme yapılırken;

-Ekonomik durum/geçim 
-Yeterli Almanca bilgisi
-Almanya ile çok yönlü bağlar olup olmadığına bakılır. 

3.Alman Vatandaşlığının Korunmasına Dair İzin Talebi

Bir Alman vatandaşı başvuruda bulunarak başka bir ülkenin vatandaşlığını kazanırsa Alman vatandaşlığı hakkını otomatik olarak kaybeder. Yabancı ülke vatandaşlığı kazanıldıktan sonra Alman vatandaşlığı kaybedilmek istenmiyorsa Federal İdari İşler Dairesi’ne izin talebinde bulunulmalıdır. Talep olumlu karşılanırsa Alman vatandaşlığının kaybedilmeyeceğine dair bir izin belgesi verilir. 

4.Yurtdışında Dünyaya Gelen Çocuğun Alman Vatandaşlığını Kazanması

Yurtdışında dünyaya gelen bir çocuk Alman vatandaşlığını doğrudan kazanamaz. Anne ve babanın ikamet yeri yurtdışı ise zaten doğumla birlikte yabancı ülke vatandaşlığı kazanan çocuk Alman vatandaşlığını kazanamaz. Ancak, anne ve baba doğumdan sonra bir yıl içerisinden Alman yetkili nüfus idaresine veya ikamet halindeki ülkenin Alman dış temsilciliklerine başvuru yapılırsa çocuğa geriye dönük olarak doğum tarihi itibariyle Alman vatandaşlığı verilir. 

Almanya Ankara Büyükelçiliği

Alman Pasaportunun Yenilenmesi 

Pasaport başvurusunda bulunacak kişiler Almanya’nın yetkili dış temsilciliğine müracaat etmeli ve randevu almaları gerekmektedir. Türkiye’de yaşayan Almanların büyükelçilik ve konsoloslukların çalışma alanlarında bulunan illere göre başvurularını ilgili dış temsilciliğe iletmeleri gerekmektedir. Başvurunun ardından yetkili makamlar tarafından verilecek randevular yoğunluğa göre 2-3 ay sonrasına da verilebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapanların bu süreyi göze alması tavsiye edilir. Çok acil durumlarda erken tarihli münferit acil durum randevusu oluşturulabilmektedir.

Yeni pasaport başvurusu en erken eski pasaportun geçerlilik süresi altı ay kaldığında yapılabilir. Daha erken yapılmak istenen başvurularda geçerli nedenin yetkili makama arz edilmesi gerekir.

Yetişkinler için Başvuru Formu  

Çocuklar için Başvuru Formu 

Geçerlilik tarihi biten pasaportların uzatılması mümkün değildir. Bu durumda mutlaka yeni pasaport başvurusu yapılmalıdır. 

Pasaport başvurusunun işleme alınabilmesi için aşağıdaki belgeler fotokopileri ile birlikte beyan edilmelidir. Gerekli durumlarda ek belge de talep edilebilir.  

 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 • Şimdiye kadar kullandığınız pasaport, çocuk kimliği/çocuk pasaportu veya kimlik
 • Almanya`da doğduysanız, Alman doğum belgesi (Geburtsurkunde) veya nesep belgesi (Abstammungsurkunde)
 • Türkiye`de doğduysanız, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 • Almanya`da evlendiyseniz, Alman evlenme belgesi
 • Türkiye`de evlendiyseniz, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B). Dikkat! İstenen belge "Aile veya Evlenme Cüzdanı" değildir.
 • Varsa, evlendikten sonra kullanmakta olduğunuz soyadınıza ilişkin belge
 • 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık resim
 • Almanya`da ikameti sonlandırdığınıza dair belge
 • Geçerli "İkamet Tezkeresi“ veya "Mavi Kart" ya da her iki vatandaşlığa da sahip kişilerden Türk kimlik belgesi istenecektir
 • Sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş olmanız durumunda Alman vatandaşlığını kazandığınıza dair belge
 • Artık T.C. vatandaşı olmayanlardan veya çifte vatandaş olanlardan doğumda aldığı soyadına göre ve/veya evlendikten sonraki soyadına göre düzenlenmiş nüfus müdürlüğünden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah/yerleşim belgesi
 • Pasaportun çalınmış veya kaybedilmiş olması halinde; karakola yaptığınız kayıp ihbarı ve 
 • Emniyet Müdürlüğü´nden alacağınız "Giriş-Çıkış Belgesi"

Çocuk Pasaportu

18 yaş altı çocuklar için yapılacak pasaport başvurularında çocuğun yasal velisi ile birlikte şahsen Almanya’nın dış temsilciliğine başvurması gerekmektedir. Çocuk pasaportları da 24 yaş altı ve 12 yaş altı çocuklar için farklı türde pasaport düzenleme imkanı bulunmaktadır. 

1. Biyometrik Pasaport (veya diğer bir ifadeyle bordo renkli E-Pasaport)

Tamamlanması 6 hafta süren biyometrik pasaport türü 24 yaş altı herkes için 6 yıllık geçerliliğe sahiptir. Başvuru sırasında 32 Avro ek ücret ödeyerek ekspres pasaport başvurusunda bulunabilir ve süreyi 15-20 güne düşürebilirsiniz. 

2. Çocuk Pasaportu

12 yaşını doldurmamış çocuklara verilen pasaporttur. Çocuk pasaportu da en fazla 6 yıl geçerlidir fakat çocuk 12 yaşını doldurduğu anda geçerliliği sona erer. Çocuk pasaportunda biyometrik veriler bulunmamaktadır. 

Çocuk pasaportlarında başvurunun işleme alınabilmesi için aşağıdaki belgeler fotokopileri ile birlikte eksiksiz beyan edilmelidir. Gerekli durumda yetkili makam ilave belgeler isteyebilir. 

 • Eksiksiz doldurulmuş ve velayet sahibince imzalanmış başvuru formu. Şimdiye kadar kullanılan pasaport, çocuk kimliği/çocuk pasaportu veya kimlik
 • Çocuk, Almanya doğumluysa, Alman doğum belgesi (Geburtsurkunde) veya nesep belgesi (Abstammungsurkunde)
 • Çocuk, Türkiye doğumluysa, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 • Ebeveynin evlenme yeri Almanya ise, Alman evlenme belgesi
 • Ebeveynin evlenme yeri Türkiye ise, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B). Dikkat! İstenen belge "Aile veya Evlenme Cüzdanı“ değildir.
 • Varsa, evlendikten sonra ebeveynin kullanmakta olduğu soyadına ilişkin belge veya çocuğun soyadına ilişkin belge
 • Anne babası evlenmeden önce doğan çocuklarda veya anne babası evli olmayan çocuklarda, babalık tanıma senedi ve annenin babalık tanıma senedine verdiği onay beyanı
 • Anne babası boşanmış çocuklarda, velayet kararı ve/veya kesinleşmiş boşanma kararı
 • 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık resim
 • Almanya`da ikameti sonlandırdığınıza dair belge
 • Geçerli „İkamet Tezkeresi“ veya „Mavi Kart“ ya da her iki vatandaşlığa da sahip kişilerden Türk kimlik belgesi istenecektir
 • Sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş olmanız durumunda Alman vatandaşlığını kazandığınıza dair belge
 • Artık Türk vatandaşı olmayanlardan veya çifte vatandaş olanlardan nüfus müdürlüğünden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah/yerleşim belgesi
 • Velayet sahibi kişilere ait kimlik belgeleri
 • Pasaportun çalınmış veya kaybedilmiş olması halinde; karakola yaptığınız kayıp ihbarı ve Emniyet Müdürlüğü´nden alacağınız “Giriş-Çıkış Belgesi“

Türkiye’de Kimlik Kaybı

Türkiye ziyareti sırasında Alman pasaport, geçici pasaport, Alman kimliği veya çocuk pasaportunun kaybedilmesi durumunda gerekli makamları bilgilendirdikten sonra Alman dış temsilcilikleri yedek belge düzenleyebilmektedir. Pasaport/kimlik kaybı durumunda sırasıyla aşağıdaki adımlar izlenmelidir;

 • En yakın karakola giderek kayıp veya çalıntı ihbarında bulunulmalı
 • Görev alanı içinde olan yetkili dış temsilciliği arayın
 • Başvuru için gerekli belgeler hazırlanmalı, başvuru formu doldurulmalı ve vesikalık resim çektirilmeli
 • Gerekli belgeler, resimler ve işlem harcı hazırlandıktan sonra dış temsilcik tarafından belirlenen gün ve saatte yetkili dış temsilciliğe müracaat edilmeli

Adres Değişikliği Beyanı

Artık Almanya’da ikamet edilmiyorsa, yeni ikamet adresi ilgili Almanya dış temsilciliği tarafından pasaport, geçici seyahat belgesi veya çocuk pasaportuna kaydedilebilir. Ancak bu adres değişikliği yetkili dış temsilcilik tarafından yalnız kimlik belgesine “Almanya’da ikameti bulunmamaktadır” ibaresi eklenebilir. Yeni adres kaydı mümkün değildir.

Evlilik, Aile, Çocuklar ve Boşanma

1. Evlilik ve Birlikte Yaşam

Almanya’da sadece evlendirme memurları nikah kıyabilir, resmi nikaha ilaveten dini nikah da mümkündür. Evlenecek olan çiftlerden hiçbiri Alman vatandaşı değilse, çiftlerin vatandaşı olduğu ülkenin hükümeti tarafından yetkilendirilmiş (konsolosluk memurları gibi) kişi de ilgili ülkenin evlenme usullerine göre nikah kıyabilir. 

Almanya’da evlenmek için Alman evlendirme memurluğunda nikah kıydırabilmek için evlenme isteğinin önce nüfus idaresine bildirilmesi gerekmektedir. Her iki çiftin de Almanya’da ikameti yoksa nikahın yapılacağı evlendirme memurluğuna evlenme başvurusu yapılmalıdır. Almanya’da evlenmek için aşağıdaki belgeler ibraz edilmelidir;

 • Diğer nişanlıya ait bilgileri de içeren eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış evlenme bildirimine katılım belgesi (diğer nişanlı adına da evlenme başvurusunda bulunabilmek için yetki belgesi)
 • Doğum kaydının tasdikli sureti veya Türkiye doğumlu ise, uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 • Pasaportların tasdikli fotokopileri (yalnızca kimlik bilgilerinin ve düzenleyen makamın yazılı olduğu sayfalar) ve varsa vatandaşlık belgesi (örn. vatandaşlığa alınma belgesi, vatandaşlık belgesi)
 • Nişanlılardan biri daha evvel bir evlilik yapmış ise, önceki evliliğine veya evliliklerine dair belgeler (Formül B)
 • Nişanlılardan biri daha evvel bir evlilik yapmış ise, önceki evliliğinin veya evliliklerinin sonlandırıldığına dair belgeler (örn. ölüm belgesi veya boşanma kararı, tercümeli ve kesinleşme şerhi ile birlikte ibraz edilmeli)
 • Nişanlılardan biri daha evvel bir evlilik yapmış ve boşanmış ise: Yetkili Alman Eyalet Adalet Dairesi`nden alınan yabancı boşanma kararına ilişkin tanıma belgesi
 • İkamet veya yerleşim belgesi
 • Şayet daha önce Almanya`da ikamet ettiniz ve artık orada yaşamıyorsanız, ikametinizi iptal ettirdiğinize dair belge
 • Halihazırda ortak çocuğunuz varsa: tüm ortak çocuklarınıza ait doğum kayıt örnekleri
 • Türk uyruklu nişanlı için Türkiye`deki nüfus müdürlüğünden alınmış evlenme ehliyet belgesi
 • Yabancı dildeki belgeler (Almanca olmayan) tercümeleriyle birlikte ibraz edilmelidir.

Türkiye’de evlilik yapmak isteyenler Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerinde görevli bir memur huzurunda evlilik yapamazlar. Türk Medeni Kanunu’na göre yapılan resmi evlilikler Almanya’da geçerli olmakla birlikte imam nikahları Almanya’da geçerli değildir. Bir Alman uyruklu ile Türk uyruklunun Türkiye´de evlenmek istemeleri halinde, Türkiye´deki evlendirme memurlukları Alman uyruklu nişanlıdan 05.09.1980 tarihli evlenme ehliyet belgesinin düzenlenmesine ilişkin sözleşmeye göre hazırlanmış uluslararası bir evlenme ehliyet belgesinin ibraz edilmesini talep etmektedirler. 
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı´ndan alınan bilgiye göre, Türkiye`de bir evlendirme memurluğunda evlenmek isteyen yabancı uyrukluların yetkili evlendirme memurluğuna aşağıda belirtili belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

 • T.C. nüfus cüzdanı (sadece Türk uyruklular için)
 • Nüfus cüzdanı örneği-resimli (sadece Türk uyruklular için)
 • Nüfus kayıt örneği (sadece Türk uyruklular için)
 • Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu
 • 5 (beş) adet vesikalık resim (renkli ve altı aydan eski olmamalı)
 • Yabancı uyruklu kişinin memleketindeki yasalara göre evlenmesinde engel olmadığını belgeleyen evlenme ehliyet belgesi (yabancı uyruklular için-bkz. yukarıdaki açıklamalar)
 • Pasaport (yabancı uyruklular için geçerli), noter onaylı tercümesiyle birlikte
 • Ayrıca yabancı uyruklunun Türkçe bilmemesi durumunda nikah sırasında yeminli tercümanın hazır bulundurulması gerekmektedir
DİKKAT!
Alman Vatandaşlık Kanunu´na göre evlilik yoluyla Alman vatandaşlığı ne kazanılır ne de kaybedilir

T.C. Evlilik Cüzdanı ve Evlenme Kayıt Örneği

Türkiye’de yapılan evliliklerde evlendirme memuru tarafından uluslararası geçerliliği olan Aile Cüzdanı verilmektedir. Bu aile cüzdanı 1974 tarihli CIEC Anlaşması’na dayanır. Fakat bu aile cüzdanı Almanya’nın Anlaşmaya taraf olmaması nedeniyle Almanya’da tanınmamaktadır. Evlilik Almanya’da da tanınması için nikah nüfus kayıtlarına geçtikten sonra herhangi bir nüfus müdürlüğünden uluslararası geçerliliği olan evlenme kayıt örneği alınmalıdır. 

Boşanma 

Bir Alman vatandaşına ait yurt dışında alınan bir boşanma kararı, evliliğin iptali veya butlan kararı, Almanya´daki Eyalet Adalet Makamı tarafından Aile Davaları ve Çekişmesiz Yargı İşleri Muhakeme Usulü Kanunu´nun (FamFG) 107. maddesine göre söz konusu kararın tanınması için gerekli şartların var olduğunun tespit edilmesinden sonra Almanya´da geçerlilik kazanmaktadır. Boşanma kararı aynı zamanda reşit olmayan bir çocuğun velayetini de düzenliyorsa, yine bununla ilgili hüküm de ancak kararın resmi olarak tanınmasından sonra Almanya´da hukuken geçerli olabilecektir.
Aile davasında yurt dışında (Almanya dışında) alınmış bir kararın tanınması için, boşanmış olan eşlerden birinin ikamet ettiği federal eyaletteki Yüksek Eyalet Mahkemesi´ne veya ilgili adli makama başvuruda bulunması gerekir.

Ölüm Kayıt Örneği

Uluslararası Ölüm Kayıt Örneği – Formül C bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden temin edebilirsiniz. Bu belge Almanya´nın da taraf olduğu „Nüfus kayıtlarından çok dilli örneklerin çıkarılmasına ilişkin 08.09.1976 tarihli Sözleşme“ temelinde düzenlenmektedir.

Almanya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formunu Nasıl Alabilirim?

Almanya Ankara Büyükelçiliği kısa süreli vize başvurularını Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından outsource edilen firma ve Schengen vize başvurularını kabul eden Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. Ancak uzun süreli Almanya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Almanya Konsolosluğu’na veya Almanya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Almanya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Almanya Turistik vize, Almanya Ticari vize, Almanya Aile Ziyareti vizesi ve Almanya transit vize başvuruları yapılabilmektedir.  Almanya vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Almanya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.
Almanya vize başvuru formu için tıklayınız.

Almanya Ankara Büyükelçiliği Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Almanya'ya turistik vize başvurusu yapılırken yazılması gereken turistik vize dilekçe örneği için tıklayınız.
 

Almanya Ankara Büyükelçiliği

Almanya Ankara Büyükelçiliği Vize Harç Ücreti Ne Kadardır?

Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği iki tür vize bulunmaktadır. 90 günden az sürecek olan seyahatlerde Schengen Vizesine (C Vize) başvuru yapılmalıdır. 90 günden uzun sürecek seyahat ve ziyaretlerde ise Ulusal Vizeye (D Vize) başvuru yapılmalıdır. Başvurulan vize türüne göre ücretler değişiklik göstermektedir. 

1.Schengen Vizesi (C Vize) Ücretleri-90 Günden Az Süren Seyahatler İçin

 • Schengen vizesi ve havalimanı transit ücreti 80,00 Avro’dur. 
 • 12 yaşından küçük Türk vatandaşı çocuklar vize ücretinden muaftır. 
 • Eşler, Alman ebeveynin reşit olmayan çocukları ve reşit olmayan çocukların Alman vatandaşı ebeveyni de ücretlerden muaftır.
 • Diğer başvuru sahiplerinin ikamet yönetmeliği veya başka bir uygulama uyarınca ücretten muaf tutulup tutulamayacağı, ancak başvurunun incelenmesinden sonra belirlenebilir.
Dikkat!
Vize başvurusu eğer yetkili hizmet yüklenici kurum aracılığı ile yapılıyorsa, hizmet yüklenici kurumun ek hizmet bedelleri doğabilir. Bu durumda, ilk başvurusunu yapan ve daha önce biyometrik verileri kaydedilmemiş olan kişiler için aracı kurum tarafından 26,27 Avro ek hizmet bedeli tahsil edilecektir. 
Son 59 ay içinde biyometrik verileri kaydedilmiş olan kişiler için ise hizmet yüklenici kurum tarafından 24,77 Avro ek hizmet bedeli tahsil edilecektir. 
12 yaşından küçük çocuklar için bu ücretin yarısı ödenir. İşlem ücreti aracı kurumda TL veya kredi kartı ile ödenebilir. Vize başvurusunun doğrudan dış temsilciliğin vize bölümüne yapılması durumunda vize ücreti sadece nakit ve Avro olarak kabul edilmektedir. 

2.Ulusal Vize Ücretleri (D Vize)-90 Günden Fazla Süren Seyahat ve Ziyaretler İçin

 • Ulusal vize başvurularında 18 yaşından büyükler için başvuru ücreti 75,00 Avro
 • 18 yaşından küçükler için başvuru ücreti 37,50 Avro
Dikkat!
Vize başvurusunun doğrudan dış temsilciliğin vize bölümüne yapılması durumunda vize ücreti sadece nakit ve Avro olarak kabul edilmektedir.

Hukuk ve Konsolosluk İşlemlerine Dair Harçlar

Almanya’nın dış temsilciliklerinde yapılan hukuk ve konsolosluk hizmetleri harçları yapılan işleme göre farklılık göstermektedir. Tüm harçlar sadece Avro veya kredi kartı ile ödenebilmektedir. Ödeme yapılacak konsolosluk biriminde yeterli bozuk para olmaması ihtimaline karşı ödemeniz gereken harç miktarını tam getirmeniz tavsiye edilir. 

Fotokopi, faks, posta gibi ilave işlemler için ilave ücretler istenebilir. Pasaport ve kimlik başvurularında dış temsilciliğin görev alanında bulunan iller dışında bir ilden başvurmanız halinde yetkisizlik nedeniyle ek ücretler tahsil edilir. Ayrıntılı harç bilgisini aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz. 

İşlem: Harç / Masraf
24 yaş altı biyometrik pasaport:59,00 Euro (aslında yetkili olmayan temsilciliğe başvuruda bulunuluyorsa 96,00 Euro)
24 yaş üstü biyometrik pasaport:81,00 Euro (aslında yetkili olmayan temsilciliğe başvuruda bulunuluyorsa 140,00 Euro)
Geçici pasaport:39,00 Euro (aslında yetkili olmayan  temsilciliğe başvuruda bulunuluyorsa 65,00 Euro)
Geri dönüş için seyahat belgesi: 21,00 Euro + 5,00 Euro masraf
Çocuk pasaportu:26,00 Euro (aslında yetkili olmayan temsilciliğe başvuruda bulunuluyorsa 39,00 Euro)
24 yaş altı kimlik belgesi:53,00 Euro (aslında yetkili olmayan temsilciliğe başvuruda bulunuluyorsa 66,00 Euro)
24 yaş üstü kimlik belgesi:59,00 Euro (aslında yetkili olmayan temsilciliğe başvuruda bulunuluyorsa 72,00 Euro)
Ekspres için ek ücret:32,00 Euro
48 Sayfalık pasaport için ek ücret:22,00 Euro
Pasaportta/kimlikte adres güncellemesi:Ücretsiz
Kimlikte elektronik işlevin aktifleştirilmesi:12,00 Euro
Kimlikte PIN kodunun değiştirilmesi:12,00 Euro (ücrete tabî başka bir işlemle birlikte yapılırsa bu işlem için ücret alınmaz)
Kapalı elektronik işlevin aktifleştirilmesi:12,00 Euro
Fotokopi tasdiki:Aynı belgenin 10 adet fotokopisine kadar 10 Euro, sonraki her bir sayfa için 1,00 Euro. İkinci, üçüncü veya her bir fotokopi için de tasdik işlemi istenirse, kaç sayfa olursa olsun sadece 5,00 Euro harç alınır.
Vekaletname veya onay belgesi için imza tasdiki:İşleme esas işin değerine göre değişir, 1/4 değer harcı, asgari 20,00 Euro
Evlenme ehliyet belgesi başvurusu için imza tasdiki:20,00 Euro (pasaport fotokopisi tasdiki için +10,00 Euro)
Soyadı beyanı:25,00 Euro
Adli sicil kaydı için imza tasdiki:20,00 Euro
Babalık tanıma senedi/onay beyanı:Ücretsiz
Velayet beyanı:65,00 Euro (işlem yabancı dilde yapılırsa 98,00 Euro)
Velayet beyanı da içeren babalık tanıma senedi:65,00 Euro (işlem Almanca dışında bir dilde yapılırsa 98,00 Euro)
Yaşam belgesi:Ücretsiz (resmi kurum için istenirse) veya 25,00 Euro (özel bir kuruluş için istenirse)   
Konsolosluk belgesi:Asgari 25,00 Euro, işin değerine göre değişir
KDV iadesi (Tax-Free):Fatura başı 25,00 Euro
Yemin yerine geçen beyanın belgelenmesi:Yapılan işleme esas işin değerine göre değişir, basit değer harcı, ücrete tabî başka bir işlemle birlikte yapılırsa bu işlem için ücret alınmaz (veraset ilamı başvuruları hariç)   

 

***Almanya’ya yapılacak seyahatler başvuru yapılacak vizeler için Almanya tarafından yetkilendirilmiş hizmet yüklenici kurum İData’dır*** 

Almanya’nın Türkiye Temsilcilikleri Nelerdir?

Almanya Devleti’nin Türkiye’nin birçok kentinde konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’deki Alman Konsoloslukları aşağıdaki gibidir. 

-    Almanya İstanbul Başkonsolosluğu

-    Almanya İzmir Başkonsolosluğu

-    Almanya Antalya Konsolosluğu

-    Almanya Bursa Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Erzurum Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Gaziantep Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu

-    Almanya Adana Fahri Konsolosluğu

Almanya Konsolosluk İşlemleri Nasıl Yapılır?

Resmi Belge İşlemleri: İkametgah belgesi, yaşam belgesi, vatandaşlık belgesi gibi resmi belge ihtiyacı bulunan kişiler, bu belgelerle ilgili olarak Almanya Konsolosluğu’nun desteğine başvurabilirler.

İltica işlemleri: Almanya’da yaşayan kişiler iltica taleplerini Almanya Konsolosluğu vasıtası ile dile getirebilirler. Almanya Devleti’ne iltica etmek isteyen kişiler konusunda Almanya Konsolosluğu yetkili değildir. Bu kişiler iltica taleplerini BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne yapmalıdır.

Görev sahası: Türkiye’de bulunan Almanya Konsolosluğu ve diğer Almanya temsilciliklerinin yetki alanları bulundukları il ve çevresinde yer alan iller bazında belirlenmiştir. Dolayısıyla Almanya Konsolosluğu’nda işlem yaptırmak isteyen kişiler ikamet ettikleri yere en yakın Almanya Konsolosluğu’na başvurmalıdır.

Hukuki konular: Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları oluşan hukuki problemlerine ilişkin destek almak için Almanya Konsolosluğuna başvuru yapabilir. 

Haberler

►Betin Güneş Oda Orkestrası ve Korosu Başkonsoloslukta

Almanya’da çalışmalarını sürdüren Türk besteci, orkestra şefi ve piyanist Betin Güneş yönetimindeki oda orkestrası ve koro, 6 Kasım 2021 tarihinde Başkonsolosluk ‘ta gerçeklesen konserde 200’e yakın davetliye keyifli anlar yaşattı.

►Eduard Zuckmayer - Türkiye’ye sığınan ve Türk müzik eğitimini değiştiren Alman

Prof. Dr. Eduard Zuckmayer'in anısına Goethe-Institut ve Çankaya Belediyesi ile birlikte bir anma konseri ve konferans düzenlendi. 

►Şansölye Angela Merkel, 27 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Dörtlü Suriye Zirvesi’ne katıldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine İstanbul’a gelen Şansölye Merkel, Suriye’nin güncel durumunu görüşmek üzere Fransa Cumhurbaşkanı, Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı ile buluştu. Zirveye katılan dört ülke, barışı hedefleyen siyasi çözümleri desteklediklerini ortak bir bildiri ile bir kez daha vurguladılar.

►FC Schalke 04‘ten ziyaret

24 Ekim tarihinde Galatasaray SK ile FC Schalke 04 arasında oynanacak Şampiyonlar Ligi maçı öncesinde Alman Bundesliga Takımı FC Schalke 04 kulübünden Bodo Menzel (FC Schalke 04 Kulübü Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı) ile Rüdiger Abramczik (Alman Milli Takımı eski oyuncusu, Schalke 04 ve Galatasaray SK eski oyuncusu, teknik direktör ve halen FC Schalke 04 elçisi) başkonsolosluğumuzu ziyaret etti ve başkonsolos daimi vekili Stefan Graf ile başkonsolosluk çalışanları tarafından karşılandılar.

►Türkiye’de Almanca konuşan Protestan Cemaati“nin 175. Yıldönümü

Türkiye’de Almanca konuşan Protestan Cemaati“ 27.10.2021 Cumartesi günü 175. yıldönümünü kutladı.

►34. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı Ankara’da

Almanya Büyükelçiliği’nin Kültür Bölümü, 22 Ekim günü Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleşen Yurtdışı Eğitim Fuarına 13.00 – 19.00 saatleri arasında bir standla katıldı ve ilgilenen ziyaretcilere Almanya’daki yüksek öğrenim ve vize işlemleri hakkında bilgi verdi. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) Ankara Danışma Merkezi’nin ekibi ve Almanya’dan gelen üniversiteler de fuara katıldı.

►Alman Birliği Günü Ankara'da Kutlandı

Büyükelçi Martin Erdmann ve eşi Marion Erdmann, 5 Ekim 2021 günü büyükelçiliğin bahçesinde bir resepsiyon düzenlediler.

►Yerel Gazeteciler için Açık Kapı Günü

Ankara Almanya Büyükelçiliği Türkiye’nin farklı illerinden gelen yerel gazetecilere 4 ve 5 Ekim tarihlerinde kapılarını açtı. Büyükelçi Martin Erdmann gazeteciler için rezidans bahçesinde öğle yemeği verdi.

►Ankara Üniversitesi tarafından 3 Alman Profesöre Fahri Doktora Ünvanı verildi

Dün sabah Ankara Üniversitesi'nde düzenlenen bir törenle, üç Alman profesöre fahri doktora ünvanı verildi. Törene hem Türkiye içinden hem de Almanya’dan bilim alanından ve üniversitelerden çok sayıda üst düzey konuk katıldı.

►18. Geleneksel Büyükelçilik Konseri

Ankara Koru Rotary Kulübü“ Almanya Büyükelçisi ve eşinin himayelerinde 15 Eylül Cumartesi günü Alman Elçiliğinin bahçesinde geleneksel ‘18. Büyükelçilik Konserini’ düzenledi. 

►Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın Türkiye ziyareti

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas 5 – 6 Eylül 2021 tarihlerinde Türkiye’ye ziyarette bulundu. Ankara’da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, TBMM Başkanı Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile diğer konuların yanı sıra, ikili ilişkiler ve İdlib’teki durum hakkında görüşmelerde bulundu.

►İnceleme gezisi sonrası değerlendirme toplantısı

Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Goethe Enstitüsü ortaklığında uzmanlara yönelik olarak Haziran ayında düzenlenen bir inceleme gezisine katılanlar, Büyükelçiliğin daveti üzerine 19 Temmuz 2021 günü bir değerlendirme toplantısında bir araya geldi. 

►EURASIAN Natural Nutrition and Healthy Life Summit 2021

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Gıda ve Tarım Müsteşarı Dr. Peter Bohlen Sayın Zeynep Yıldırım’la birlikte 12 – 15 Temmuz 2021 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen “EURASIAN Natural Nutrition and Healthy Life Summit 2021” etkinliğine katılmıştır. 

►Avrupa Zonguldaklılar Derneği Almanya Büyükelçiliği'ni ziyaret etti

Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak Almanya ve Türkiye’deki üyelerden oluşan bir heyet eşliğinde 3 Temmuz 2021’de Alman Büyükelçiliğini ziyaret etti. Ziyaret vesilesiyle dernek çalışmalarının tanıtımı yapıldı ve Büyükelçilik Kültür Bölümü ile Sosyal İşler Bölümünün çalışmaları hakkında bilgi alındı.

►Büyükelçi Martin Erdmann yeni Ankara Tren Gar'ını ziyaret etti

Büyükelçi Martin Erdmann 05.06.2021 tarihinde TCDD ve Alman Railistics firması yetkilileri eşliğinde yeni Ankara tren garını gezdi. Akabinde yakındaki TCDD müzesini ziyaret eden Erdmann, Atatürk’ün tarihi tren vagonunu da inceledi.

Almanya Konsolosluğu Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Duyurular

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

  Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü gişe çalışma saatleri değişti Başkonsolosluk Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü'ne ait g...
2020-12-14 11:17:14 Devamı...

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri;  Pazartesi – Perşembe: 07.20 – 12.00 / 12.30 – 16.30 Cuma : 07.20 ...
2020-12-14 10:55:08 Devamı...

Almanya Başkonsolosluğuna başvuru yapabilecek olan iller

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova ...
2020-12-14 10:51:56 Devamı...

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç ...
2020-12-14 10:49:50 Devamı...
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği