Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler. Bu iller aynı zamanda fahri konsolosluğun görev alanıdır. Fahri konsolosluğun bağlı bulunduğu dış temsilcilik İstanbul Almanya Başkonsolosluğu’dur. 

Adres: Balıkpazarı Cad. Of Sitesi C Blok D. 2 22021 Kaleiçi -Edirne

Almanya Federal Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleri

Almanya Federal Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti 2021 Resmi Tatil Günleri’nde Büyükelçilik Hizmetleri Verilmemektedir. 
 
(*) Yıldız ile belirtilen tarihle Türkiye Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleridir
 
01.01.2021 Yılbaşı
30.03.2021 Paskalyadan Önceki Cuma
02.04.2021 Paskalya Pazartesisi
01.05.2021* İşçi Bayramı
10.05.2021  Uruçi İsa
13.05.2021*  Ramazan Bayramı (1. Gün) 
20.07.2021* Salı Kurban Bayramı (1. Gün)
03.10.2021 Çarşamba Alman Birliği Günü
29.10.2021* Pazartesi Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Pazartesi Noel Arifesi
25.12.2021 Salı Noel Günü
26.12.2021 Çarşamba Noel Günü
31.12.2021 Pazartesi Yılbaşı Gecesi

Almanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğundan vize işlemleri yürütülmemektedir. Edirne bölgesi Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı dahilindedir. Almanya vizesi için vize başvuru formu İngilizce, Almanca, Türkçe olarak doldurulabilir. Almanya vize başvuru formu için tıklayınız. Almanya vizesi için vize başvuru formu İngilizce, Almanca ve Türkçe olarak doldurulabilir.

Almanya vize başvuru formu için tıklayınız.

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu

Almanya Vizesi

Edirne Fahri Konsolosluğu vize ve pasaport işlemleri hizmeti vermemektedir. Her türlü vize ve pasaport işlemleri için Fahri Konsolosluğun bağlı bulunduğu dış temsilcilik olan İstanbul Almanya Başkonsolosluğu'na müracaat edilmelidir. Aşağıda belirtilen bilgiler yalnız bilgilendirme amaçlı olup başvurular ikamet edilen bölgenin bağlı bulunduğu dış temsilciliğe yapılmalıdır. 

Almanya seyahatlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve AB üyesi olmayan diğer ülke vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekmektedir. Almanya seyahati için gereken Schengen vizesi başvuruları, hizmet yüklenici aracı kurumlara yapılmalıdır. 

Almanya’ya yapılacak seyahatlerde alınacak vize türü Almanya’da geçirilecek süre ile doğru orantılıdır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınızı doğru belirlemeniz tavsiye edilmektedir. Almanya vizesi ikiye ayrılır;

►Kısa Süreli Vizeler-Schengen Vizesi (C Vize-90 güne kadar) 

 • Turistik vize
 • Ziyaret vizesi
 • İş seyahati veya fuar ziyareti vizesi
 • Kültürel veya sportif bir etkinliğe ya da kongreye katılma vizesi
 • Öğrenci gezileri için vize
 • Türk Tır şoförleri için transit vize
 • Havaalanı transit vize 

►Uzun Süreli Vizeler-Ulusal Vize (D Vize-90 günden fazla) 

 • Üniversite eğitimi ve staj vizesi
 • Aile birleşimi
 • Almanca öğrenimi vizesi
 • Almanya’da çalışma ve iş arama vizesi
 • Sözleşmeli işçi vizesi
 • İş kurma vizesi
 • Evlilik, evliliğe bağlı çocukların Almanya’ya getirilmesi veya Alman vatandaşı çocuğun yanına göç etme vizesi 
 • İkamet izni süresinin dolması veya belgenin kaybedilmesi halinde tekrar ülkeye giriş vizesi 

Vize başvurusu yetkili aracı kurumlara yapılmalı ve randevu alınmalıdır. Schengen vize başvurusu seyahat tarihinden 3 ay önce yapılmalıdır. Başvurular aracı hizmet yüklenici kurumlara yapılmakta fakat başvurunuz hakkında karar, Almanya dış temsilciliklerine aittir. Başvurunuzu şahsen ya da yazılı vekalet ile yapabilirsiniz. 

Şahsen Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu sırasında parmak izi kaydınız alınmadıysa, parmak izi kaydı zorunluluğu nedeniyle başvurunuzu şahsen yapmalısınız

Yazılı Vekalet ile Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu esnasında parmak izi kaydınız alındıysa başvurunuzu yazılı vekalet verdiğiniz üçüncü bir şahıs aracılığı ile de yapabilirsiniz. Yine de konsolosluğun vize bölümü tarafından gerekli görüldüğü takdirde şahsen görüşmeye çağrılabilirsiniz. 

Almanya Schengen vizesi başvurularında seyahat birden fazla ülke ziyaretini kapsıyorsa ziyaretin amacı ve süresi açısından ana hedef olan ülke temsilciliğine başvurulmalıdır.

Almanya Vize Harç Ücreti Ne Kadardır?

Edirne Fahri Konsolosluğu vize ve pasaport işlemleri yapmamaktadır. Vize ve pasaport işlemleri yaptıracak kişilerin Edirne Fahri Konsolosluğun bağlı bulunduğu İstanbul Almanya Başkonsolosluğu’na başvuru yapması gerekmektedir. 
Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği iki tür vize bulunmaktadır. 90 günden az sürecek olan seyahatlerde Schengen Vizesine (C Vize) başvuru yapılmalıdır. 90 günden uzun sürecek seyahat ve ziyaretlerde ise Ulusal Vizeye (D Vize) başvuru yapılmalıdır. Başvurulan vize türüne göre ücretler değişiklik göstermektedir. 

1.Schengen Vizesi (C Vize) Ücretleri-90 Günden Az Süren Seyahatler İçin

 • Schengen vizesi ve havalimanı transit ücreti 80,00 Avro’dur. 
 • 12 yaşından küçük Türk vatandaşı çocuklar vize ücretinden muaftır. 
 • Eşler, Alman ebeveynin reşit olmayan çocukları ve reşit olmayan çocukların Alman vatandaşı ebeveyni de ücretlerden muaftır.
 • Diğer başvuru sahiplerinin ikamet yönetmeliği veya başka bir uygulama uyarınca ücretten muaf tutulup tutulamayacağı, ancak başvurunun incelenmesinden sonra belirlenebilir.
Dikkat!

Vize başvurusu eğer yetkili hizmet yüklenici kurumlar aracılığı ile yapılıyorsa, hizmet yüklenici kurumların ek hizmet bedelleri doğabilir. Bu durumda, ilk başvurusunu yapan ve daha önce biyometrik verileri kaydedilmemiş olan kişiler için aracı kurumlar tarafından 26,27 Avro ek hizmet bedeli tahsil edilecektir. 

Son 59 ay içinde biyometrik verileri kaydedilmiş olan kişiler için ise hizmet yüklenici kurumlar tarafından 24,77 Avro ek hizmet bedeli tahsil edilecektir. 

12 yaşından küçük çocuklar için bu ücretin yarısı ödenir. İşlem ücreti aracı kurumlarda TL veya kredi kartı ile ödenebilir. Vize başvurusunun doğrudan dış temsilciliğin vize bölümüne yapılması durumunda vize ücreti sadece nakit ve Avro olarak kabul edilmektedir.
2. Ulusal Vize Ücretleri (D Vize)-90 Günden Fazla Süren Seyahat ve Ziyaretler İçin
 
 • Ulusal vize başvurularında 18 yaşından büyükler için başvuru ücreti 75,00 Avro
 • 18 yaşından küçükler için başvuru ücreti 37,50 Avro
Dikkat!
Vize başvurusunun doğrudan dış temsilciliğin vize bölümüne yapılması durumunda vize ücreti sadece nakit ve Avro olarak kabul edilmektedir.

Almanya  Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Almanya Turistik Vize başvurusu için gerekli turistik vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Almanya Ticari Vize başvurusu yapılırken yazılması gereken ticari vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Almanya Edirne Konsolosluğu

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Almanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Almanya Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler. 

Gerekli evrakları hazırladıktan sonra Almanya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda Almanya İstanbul Başkonslosluğu'nun ek evrak talebinde bulunabileceğini göz önünde bulundurun.

> Pasaport yenilemek için gerekli belgeler;

 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 • Şimdiye kadar kullandığınız pasaport, çocuk kimliği/çocuk pasaportu veya kimlik
 • Almanya`da doğduysanız, Alman doğum belgesi (Geburtsurkunde) veya nesep belgesi (Abstammungsurkunde)
 • Türkiye`de doğduysanız, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 • Almanya`da evlendiyseniz, Alman evlenme belgesi
 • Türkiye`de evlendiyseniz, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B). (İstenen belge "Aile veya Evlenme Cüzdanı" değildir.)
 • Varsa, evlendikten sonra kullanmakta olduğunuz soyadınıza ilişkin belge
 • 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık resim
 • Almanya`da ikameti sonlandırdığınıza dair belge
 • Geçerli "İkamet Tezkeresi" veya "Mavi Kart" ya da her iki vatandaşlığa da sahip kişilerden Türk kimlik belgesi istenecektir
 • Sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş olmanız durumunda Alman vatandaşlığını kazandığınıza dair belge
 • Artık TC vatandaşı olmayanlardan veya çifte vatandaş olanlardan doğumda aldığı soyadına göre ve/veya evlendikten sonraki soyadına göre düzenlenmiş nüfus müdürlüğünden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah/yerleşim belgesi
 • Pasaportun çalınmış veya kaybedilmiş olması halinde; karakola yapılan  kayıp ihbarı ve Emniyet Müdürlüğü´nden alınacak "Giriş-Çıkış Belgesi

Almanya Konsolosluk İşlem Türleri Nedir?

Resmi Belge işlemleri: İkametgah belgesi, yaşam belgesi, vatandaşlık belgesi gibi resmi belge ihtiyacı bulunan kişiler, bu belgelerle ilgili olarak Almanya Konsolosluğu’nun desteğine başvurabilirler.

İltica işlemleri: Almanya’da yaşayan kişiler iltica taleplerini Almanya Konsolosluğu vasıtası ile dile getirebilirler. Almanya Devleti’ne iltica etmek isteyen kişiler konusunda Almanya Konsolosluğu yetkili değildir. Bu kişiler iltica taleplerini BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne yapmalıdır.

Görev sahası: Türkiye’de bulunan Almanya Konsolosluğu ve diğer Almanya temsilciliklerinin yetki alanları bulundukları il ve çevresinde yer alan iller bazında belirlenmiştir. Dolayısıyla Almanya Konsolosluğu’nda işlem yaptırmak isteyen kişiler ikamet ettikleri yere en yakın Almanya Konsolosluğu’na başvurmalıdır.

Hukuki konular: Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları oluşan hukuki problemlerine ilişkin destek almak için Almanya Konsolosluğuna başvuru yapabilir.

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu Ulaşım

Duyurular

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

  Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü gişe çalışma saatleri değişti Başkonsolosluk Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü'ne ait g...
2020-12-14 11:17:14 Devamı...

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri;  Pazartesi – Perşembe: 07.20 – 12.00 / 12.30 – 16.30 Cuma : 07.20 ...
2020-12-14 10:55:08 Devamı...

Almanya Başkonsolosluğuna başvuru yapabilecek olan iller

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova ...
2020-12-14 10:51:56 Devamı...

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç ...
2020-12-14 10:49:50 Devamı...
Tüm Duyurular
Edirne Fahri Konsolosluğu