Almanya Ticari Vizesi

Almanya ticari vizesi ülkeye iş gezileri, fuar ziyaretleri ve mesleki gerekliliği şirketi tarafından konfirme edilmiş bir iş organizasyonuna (kongre, fuar, eğitim, proje, seminer vb.) katkı sağlamak için Almanya'ya seyahat edecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Almanya ticari vizesi schengen kategorisinde değerlendirilmektedir ve başvuru sahibine ilgili ülkede en fazla 90 gün kalma hakkı verir. Daha uzun süreli bir kalış hakkı için almanya ulusal vize türleri incelenmelidir. Yapılacak seyahat için ana hedef Almanya ise schengen vize başvuruları Alman diplomatik temsilcilikleri üzerinden tamamlanmaldır. 

Almanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari Davetiye: Almanya'daki şirketten gelen davet mektubu, fuar katılım belgesi gibi evraklar başvuru için uygun formatta sunulmalıdır. Davetiye gönderen firmanın adı, adresi, başvuru sahibin kişisel bilgileri, şirketteki görevi ve şirket bilgileri, talep edilen seyahat süresi, seyahatin amacı ve masrafların nasıl karşılanacağına dair bilgilerin yer alması gerekir. Uygun formatta sunulmayan ticari davetiyeler başvuru değerlendirme süresini uzatabileceği gibi olumsuz sonuçlanmasına da neden olabilir. Dolayısıyla başvuru için kullanılacak olan davet mektubu, titizlikle hazırlanmalı ve usulüne uygun şekilde ibraz edilmelidir. 
Seyahat Belgesi: Almanya schengen vize başvuruları için Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize koşullarını yerine getirmekle yükümlüdür. Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri kısa süreli (90 güne kadar) olan seyahatleri için Almanya schengen vize işlemlerinden muaftır. Ticari vize başvurularında kullanılacak pasaportların en az iki sayfasının boş olması gerekir. Pasaportların seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. 
Gelir Gösteren Evraklar: Almanya ticari vize başvuruları için başvuru sahipleri, seyahat süresince ülkede ihtiyaçlarını finanse edebilecek düzeyde gelirlerinin olduğunu belgelerle kanıtlamalıdır. Finansal yeterlilik belgeleri şahsi banka dökümü, kira gelirleri, tapu evrakları, ek hesap dökümleri vb.dir.
Mesleksel Evraklar: Almanya ticari vize talebinde bulunan kişinin mesleki durumuna göre (işveren, çalışan, serbest çalışan, emekli) hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. Şirket sahiplerinin ya da çalışan pozisyonundaki başvuru sahiplerinin şahsi çalışma ve şirket evraklarını başvurusu için sunması gerekecektir. 
Vize Talep Dilekçesi: Almanya'ya seyahat amacını ve seyahat tarihlerini içerir dilekçe başvuru dosyasına eklenmelidir. Şirket sahibi yazacağı dilekçede, Almanya'ya seyahat edecek personelin şirkette izinli olduğu tarihleri ve personelin Türkiye’deki işini sürdüreceğini, geçici bir süre için Almanya’ya seyahat edeceğini özellikle belirtmelidir. Dilekçe şirketin antetli kağıdına, kaşeli ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Almanya’ya ticari faaliyette bulunmak için seyahat planlayan kişi şirket sahibi ise yine şirketinin antetli kağıdına hazırlayacağı dilekçede seyahatinin amacını ve seyahat tarihlerini belirtmelidir. 
Konaklama ve Ulaşım Rezervasyonları: Başvuru sahiplerinin ülkede kalacakları gün sayısı kadar konaklama rezervasyonları göstermesi ve seyahatini hangi araç ile yapacaksa o araca dair evrakların  başvuru için sunulması gerekir. Sunulacak olan konaklama ve ulaşım rezervasyonlarından başvuru sahibinin kişisel bilgileri mutlaka yer almalı ve rezervasyonlar seyahat tarihleriyle örtüşmelidir.
Ülkeye Geri Dönüşü Gösteren Evraklar: Almanya ticari vizeye başvuru yapacak kişilerin seyahatleri sonrasında ülkesine geri döneceğini belgelerle kanıtlaması gerekir. Varsa dönüş biletleri, Türkiye'de çalışılan şirketle yapılan iş sözleşmesi, tapu belgeleri vb. gibi evraklar sunulmalıdır.

Almanya Ticari vizesi almak için aşağıdaki özel durumlara sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

  • Almanya ticari vizesi alacak kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmesi gerekir.
  • Almanya ticari vize alacak kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesi fotokopisi olmalıdır.
  • Almanya ticari vizesi alacak kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini vermesi gerekir.
  • Pasaport fotokopileri, Almanya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri gerekmektedir.

almanya ticari vize

Almanya Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği, Almanya’ya ticari faaliyette bulunmak amacıyla seyahat etmeyi planlayan işverenleri ve çalışanları Almanya ticari vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Almanya ticari vize başvuruları için direkt olarak konsolosluklara müracaat edilememektedir. Başvurular konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Almanya vize başvuruları için görev bölgesi ayrımı bulunmamaktadır. Konsolosluk birimi tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru ofisleri Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Trabzonda bulunmaktadır. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri şehre en yakın vize başvuru merkezi ofisleri üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayabilir.

Almanya Ticari Vizesi

Almanya Ticari Vize Ücreti

Almanya ticari vizesine başvuru yapmak isteyen vatandaşlar gerekli prosedürleri yerine getirerek konsolosluk tarafından belirlenen vize ücretlerini ödemelidir. Herhangi bir vize muafiyetine tabi olunmadan vize başvuru ücretlerinin ödenmemesi halinde başvuru dosyaları işleme alınmamaktadır. Vize ücretlerini, Almanya konsolosluk harcı ve konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize hizmet merkezlerinin servis ve hizmet bedellerinden oluşur. Başvuru işlemlerinin gerçekleştirildiği vize hizmet merkezlerine ve kişinin sistemde daha önceden kayıtlı biometrik verilerinin olup olmadığına göre ödeyeceği ücretlerde farklılıklar olmaktadır. Belirtilmiş olan veriler, yetkili başvuru merkezi ücretlendirme sistemi referans alınarak hazırlanmıştır. Almanya'ya iş gezileri, fuar ziyaretleri, panel, sempozyum, konferans gibi toplantılara katılım amacıyla seyahat edecek kişilerin ödemesi gereken ortalama hizmet bedelleri şöyledir; ticari vize konsolosluk harcı 80€, vize başvuru merkezi ücreti 26,27€ (biometrik veri toplama olmadan), 24,77€ (sistemde biometrik veri beyanı olan kişiler için), 0-12 yaş arası başvuru sahipleri için konsolosluk harcı olmayıp vize başvuru merkezi koordinasyon bedeli 12,38€ olarak belirlenmiştir. Türkiye'de oturum izni olan 6-12 yaş arasındaki çocuklar için konsolosluk harç bedeli 35€, vize başvuru merkezi koordinasyon bedeli 12,38€'dur. Form doldurma hizmeti 23TL, kargo hizmeti 35TL, fotoğraf hizmeti 25TL, çıktı alma 1,5TL (sayfa başına). VIP hizmet bedeli 75€'dur. Almanya ticari vize başvurusu için Avrupa ülkelerinde geçerli 30.000€ teminatlı zorunlu seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır. Başvuru için sunulacak sigorta hizmet alınan vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılabilir. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Bosna Hersek, Yeşil Burun Adaları, Gürcistan, Moldova, Makedonya, Rusya, Sırbistan, Karadağ, Ukrayna vatandaşları için konsolosluk harcı 35€ olarak belirlenmiş olup vize başvuru merkezi koordinasyon bedeli 26,27€'dur. 

Almanya Ticari Vizesi Sonuçlanma Süresi

Almanya'ya ticari amaçlarla seyahat etmeyi düşüne başvuru sahipleri gerekli koşulları yerine getirerek konsolosluk tarafından outsource edilmiş başvuru merkezleri üzerinden işlemlerini gerçekleştirmelidir. Almanya ticari vize başvuruları için parmak izi ve fotoğraf gibi biometrik veriler, konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize hizmet merkezleri tarafından tamamlanmaktadır. Almanya Konsoloslukları kişilerden kısa süreli schengen vizeleri için şahsi başvuru kabul etmemektedir. Başvuru işlemleri tercih edilen vize hizmet merkezleri aracılığıyla yürütülür. Ancak başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması Almanya diplomatik temsilciliklerinin inisiyatifindedir. Başvuru merkezlerinin sonuçlanma sürelerinde ve başvuruların değerlendirilmesinde herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Almanya kısa süreli ticari schengen başvuruları için öngörülen sonuçlanma süresi 15 iş günüdür. Verilen süre konsolosluk birimlerinin yoğunluklarına, Türkiye ve Almanya'nın resmi tatillerine göre uzayıp kısalabilir. Konsolosluk görev alanına girmeyen şehirlerden yapılan başvurular öngörülen süreden daha uzun bir zamanda sonuçlanabilir. Seyahat tarihine yetişmeyen ticari başvurular için Almanya diplomatik temsilcilikler sorumlu tutulamaz.

almanyakonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. Almanya Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. almanyakonsoloslugu.org’un, Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

Almanya Konsoloslukları Görev Bölgesi

Vize başvuru sahipleri Almanya ticari vize başvurularını tercih ettikleri vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Ancak Almanya diplomatik temsilciliklerinin konsolosluk görev bölgeleri bulunmaktadır. Konsolosluk görev bölgesi dışından yapılan başvurular öngörülen sonuçlanma süresinden daha uzun bir zamanda sonuçlanabilir. Seyahat planlamaların bu bilgi çerçevesinde yapılmalıdır. 

Almanya Büyükelçiliği Konsolosluk Görev Bölgesine Giren Şehirler; Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari , Hatay, Iğdır, Karabük, Maraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun , Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu'nun Görev Bölgesi; Balıkesir, Bilecek, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Yalova.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu'nun Konsolosluk Görev Bölgesi; Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak.

Almanya Antalya Konsolosluğu Görev Bölgesi; Antalya, Burdur, Isparta.

Almanya Ticari Vize Başvuruları İçin Sık Sorulan Sorular

1) Almanya ticari vize başvurusu seyahat tarihinden ne kadar önce yapılmalıdır?

Almanya ticari vize başvuruları için en geç başvuru tarihi kişilerin seyahatlerine 15 gün kala tamamlanabilir. Almanya Konsoloslukları görev bölgesi dışından yapılan başvurular için vize değerlendirme süresi öngölülen sonuçlanma süresinden daha uzun olabilmektedir. Dolayısıyla başvuru işlemlerinin bu bilgi çerçevesinden yürütülmesi gerekir. Seyahat tarihine yetişmeyen vize başvuruları için Almanya Konsoloslukları sorumlu tututlamaz.

2) Almanya ticari vize ile ilk giriş Almanya üzerinden yapılmasa ne olur?

Yapılacak seyahatler için asıl hedef ülke Almanya ise ilk girişin Almanya üzerinden yapılması gerekir. Ancak diğer schengen ülkelerine de geçiş yapılacaksa ve en uzun konaklama yapılacak ülke Almanya dışında bir ülke ise başvuru sahibinin en uzun süre konaklayacağı ülke konsolosluğundan vize başvuru işlemlerini tamamlaması gerekir. Eğer diğer schengen ülkeleri ile konaklama süreleri eşit olacak ise ve ilk giriş Almanya'dan yapılacaksa vize başvurusu Almanya diplomatik temsilciliklerine yapılmalıdır.

3) Almanya ticari vize başvurusu için ekpress başvuru hizmeti var mıdır?

Almanya'ya ticari vize başvuruları için ekpress başvuru hizmeti bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri en geç seyahatlerine 15 gün kala işlemlerini tamamlamalıdır. Vize başvurularının sonuçlandırılması için öngörülen süre 15 iş günüdür. Ancak bu süreler konsolosluk birimlerinin inisiyatifinde uzayıp kısalabilir.

4) Şirket sahibiyim ancak sigortam başka bir şirkette çalışan olarak yatıyor. Almanya ticari vize başvurum için çalışan olarak mı işveren olarak mı başvuru yapmalıyım?

Almanya ticari vize başvuruları için kişlerin mesleki durumlarına uygun olarak evraklarını hazırlaması gerekir. Bu durumda iki alternatif vardır; kişi ya sigortasının yattığı şirketin evraklarını hazırlayıp sunmalı ya da hem çalışılan şirketin evrakları hem de kendi şirketine ait evrakları başvuru için sunmalıdır.  Almanya vize başvuruları için değerlendirmeler yalnızca Almanya Konsoloslukları tarafından yapılmaktadır. 

5) Almanya ticari vize başvurusu için aracı kurum kullanılmak zorunda mı?

Almanya schengen vize başvuruları, Almanya Konsoloslukları tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri üzerinden tamamlanır. Konsolosluk birimi kısa süreli vize başvurularında şahsi başvuru kabul etmemektedir. Başvuru sahipleri işlemlerini yetkili başvuru merkezi üzerinden yürütmeli, biometrik veri beyanlarını (parmak izi, fotoğraf) yetkili başvuru merkezi üzerinden tamamlamalıdır.

6) Almanya ticari vize başvurum reddedildi. Ödemiş olduğum ücretlerin iadesi olur mu?

Almanya ticari vize başvurularının reddedilmesi halinde ödenmiş olan ücretlerin iadesi yapılmamaktadır.Kişi yeni bir başvuru yapmak istediğinde evraklarını tekrar hazırlayarak ve gerekli vize ücretlerini ödeyerek başvurusunu tekrarlayabilir.

7) Haftasonu Almanya ticari vize başvurusu yapılabilir mi?

Almanya ticari vize başvuruları haftasonu mesai bitimine (12.00) kadar tamamlanabilir. Almanya vize başvuru hizmeti alınan vize hizmet merkezlerinden detaylı bilgi alınmalıdır.

8) Almanya çift ya da çok girişli ticari vize nasıl alınır?

Başvuru sahipleri Almanya ticari vize başvuruları için gerekli tüm prosedürleri yerine getirmelidir. Ticari vize için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna uygun bir şekilde hazırlanmalı ve sunulmalıdır.  Kişi talep ettiği vize süresini, giriş çıkış tarihlerini ve giriş sayısını başvuru formunda belirtmelidir. Yapılan başvuruların değerlendirilmesinde yetki yalnızca Almanya Konsolosluklarındadır.

9) Almanya ticari vize başvuruları için aracı kurum ücreti ne kadardır?

Almanya ticari vize başvurularının değerlendirilmeye alınması için başvuru sahiplerinin gerekli vize ücretlerini ödemesi gerekir. Vize ücretleri konsolosluk vize harcı ve konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize hizmet merkezlerinin ek hizmet bedellerinden oluşur. Alınan hizmetlere göre ödenmesi gereken vize ücretlerinde farklılıklar olabilir.

10) Almanya ticari vize ile hangi ülkelere seyahat edilebilir?

Almanya üzerinden yapılan kısa süreli schengen vizesi ile diğer schengen ülkelerine de seyahat edilebilmektedir. Ancak seyahat için asıl hedef ülke Almanya ise başvuru sahiplerinin ilk girişlerini Almanya'dan yapmaları gerekecektir. İlk giriş Almanya üzerinden yapılmayacaksa asıl hedef ülke konsolosluğundan vize başvuru işlemleri tamamlanmalıdır.

11) Almanya ticari vize reddi halinde nasıl itiraz edilir?

Almanya vize reddi durumlarında başvuru sahipleri itirazları net bir şekilde açıklayan dilekçe yazarak belli günlerde talebini elçiliğe sunabilir. Dilekçenin değerlendirilmesinden sonra karar olumlu ya da olumsuz olabilir. İtiraz dilekçesi şahsen teslim edilebileceği gibi 3. bir kişi ile de ibraz edilebilir.

12) Bir ailenin Almanya ticari vize başvurusunu tek bir kişi yapabilir mi?

Almanya vize başvuruları için Vize Bilgi Sisteminde kayıtlı güncel parmak izi olması durumunda başvuru sahipleri 3. bir kişiyi ya da konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize hizmet merkezlerini yetkilendirerek vize başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. 12 yaşından küçük çocukların başvuru için şahsen bulunmasına gerek yoktur. 

13) Uzun süreli Almanya ticari vize başvurusu nasıl yapılır?

Almanya'ya yapılacak ticari seyahatler için vize sürelerine karar verme yetkisi sadece Almanya Konsolosluklarındadır. Başvuru sahibi uzun süreli vize talebini detaylı bir dilekçe yazarak belirtebilir ve düzenli bir şekilde seyahat ediliyorsa bu durumu kanıtlayıcı evrakları başvurusu için sunabilir. 

14) Almanya ticari vize başvuruları için banka hesabında ne kadar bakiye olmalıdır?

Almanya ticari vize başvuruları için başvuru sahiplerinin seyahatleri boyunca masraflarını karşılayabildiğini gösteren evrakları sunması gerekir. Banka hesabında bulunması gereken bakiye kişinin ülkede kalacağı gün sayısıyla orantılı olmalıdır. Banka hesap dökümleri bakiyeli, güncel tarihli, bankadan kaşeli ve imzalı bir şekilde sunulmalıdır. 

15) Almanya ticari vize başvuruları için uçak/otel satın alınması zorunlu mudur? 

Almanya ticari vize başvuruları için konaklama ve ulaşım bilgileri rezervasyon olarak sunulabilir. Başvuru sahiplerinin vize değerlendirme işlemi bittikten sonra vize sonucuna göre otel ya da uçak bileti satın almasında bir sakınca yoktur.

Almanya Ticari Vizesi İşlemleri

 

Duyurular

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

  Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü gişe çalışma saatleri değişti Başkonsolosluk Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü'ne ait g...
2020-12-14 11:17:14 Devamı...

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri;  Pazartesi – Perşembe: 07.20 – 12.00 / 12.30 – 16.30 Cuma : 07.20 ...
2020-12-14 10:55:08 Devamı...

Almanya Başkonsolosluğuna başvuru yapabilecek olan iller

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova ...
2020-12-14 10:51:56 Devamı...

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç ...
2020-12-14 10:49:50 Devamı...
Tüm Duyurular
Ticari Vize