Almanya'da Evlenme

Almanya Aile Birleşimi 

Almanya’da evlenmek isteyenler, Almanya Aile birleşimi D vizesi için Türkiye'den tamamlanması gereken çeşitli prosedürler bulunmaktadır.

Almanya’da nikahları evlendirme memurları kıyarlar.Eğer istenirse ek olarak dini nikah kıyılabilir.Evlenmek istediğinizde öncesinde nüfus müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir.Yetkili evlendirme memuru oturduğunuz yere bağlı olduğu memurdur.

Her iki çiften ayrı ayrı bu evraklar istenmektedir  ;

  • Diğer eşe ait bilgileri de içeren eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış evlenme bildirimine katılım belgesi (diğer eşinde adına da evlenme başvurusunda bulunabilmek için yetki belgesi)
  • Doğum kaydının tasdikli sureti veya Türkiye doğumlu ise, uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
  • Pasaportların tasdikli fotokopileri (yalnızca kimlik bilgilerinin ve düzenleyen makamın yazılı olduğu sayfalar) ve varsa vatandaşlık belgesi (örn. vatandaşlığa alınma belgesi, vatandaşlık belgesi)
  • Nişanlılardan biri daha evvel bir evlilik yapmış ise, önceki evliliğine veya evliliklerine dair belgeler (Formül B)
  • Nişanlılardan biri daha evvel bir evlilik yapmış ise, önceki evliliğinin veya evliliklerinin sonlandırıldığına dair belgeler (örn. ölüm belgesi veya boşanma kararı, tercümeli ve kesinleşme şerhi ile birilkte ibraz edilmeli)
  • Nişanlılardan biri daha evvel bir evlilik yapmış ve boşanmış ise: Yetkili Alman Eyalet Adalet Dairesi`nden alınan yabancı boşanma kararına ilişkin tanıma belgesi
  • İkamet veya yerleşim belgesi
  • Şayet daha önce Almanya`da ikamet ettiniz ve artık orada yaşamıyorsanız, ikametinizi iptal ettirdiğinize dair belge
  • Halihazırda ortak çocuğunuz varsa: tüm ortak çocuklarınıza ait doğum kayıt örnekleri
  • Türk uyruklu nişanlı için Türkiye`deki nüfus müdürlüğünden alınmış evlenme ehliyet belgesi

Nıkahta çiftlerden yada sahitlerden biri Almanca dilini bilmiyorsa tercüman gerekecektir ve masraflarınıda evlenen çift karşılamak zorundadır.

Vize Hakkında Uyarı

Almanya’ya evlenmek üzere gidecek Türk vatandaşların nikah öncesinde vize alması gerekmektedir.Vize için randevu almaları gerekmektedir.Güncel bilgi ve vize evrak listesi için bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Almanya'da evlenme

Duyurular

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

  Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü gişe çalışma saatleri değişti Başkonsolosluk Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü'ne ait g...
2020-12-14 11:17:14 Devamı...

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri;  Pazartesi – Perşembe: 07.20 – 12.00 / 12.30 – 16.30 Cuma : 07.20 ...
2020-12-14 10:55:08 Devamı...

Almanya Başkonsolosluğuna başvuru yapabilecek olan iller

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova ...
2020-12-14 10:51:56 Devamı...

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç ...
2020-12-14 10:49:50 Devamı...
Tüm Duyurular
Almanya'da Evlenme