Almanya Erzurum Fahri Konsolosluğu

 

Almanya Erzurum Fahri Konsolosluğu

Almanya Erzurum Fahri Konsolosluğu

Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti ve Almanya vatandaşları konsolosluk işlemlerini Almanya Erzurum Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler.

 Adres: Cumhuriyet Caddesi 45/2  25100 Yakutiye / ERZURUM


Almanya  Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya Erzurum Fahri Konsolosluğundan vize başvurusu yapılmamaktadır. Erzurum, Almanya Ankara Büyükelçiliğinin görev alanı dahilindedir. Almanya vizesi için vize başvuru formu İngilizce, Almanca ve Türkçe olarak doldurulabilir. Almanya vizesi başvuru formu için tıklayınız.

Almanya  Vize Dilekçesi Nedir?

Almanya'a turistik vize başvurusu yapılırken yazılması gereken turistik vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Almanya'a ticari vize başvurusu yapılırken yazılması gereken ticari vize dilekçe örneği için tıklayınız.

 

Almanya Konsolosluğu Vize Harç Ücretleri Ne Kadardır?

Almanya'a  yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Almanya kısa dönemli vize harç ücreti 80 Euro'dur. Buna Almanya Konsolosluğa akredita firmanın servis ücreti eklenmektedir.

Almanya Erzurum Konsolosluğu

Almanya Erzurum Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Almanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarının yenileme işlemlerini Almanya Başkonsolosluğu, Almanya Büyükelçiliği ve diğer Almanya Konsolosluklarında gerçekleştirilebilirler.

Gerekli evrakları hazırladıktan sonra Almanya Ankara Büyükelçiliği'nden randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda Almanya Ankara Büyükelçiliği'nin ek evrak talebinde bulunabileceğini göz önünde bulundurun.

> Pasaport yenilemek için gerekli belgeler;

 1. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 2. Şimdiye kadar kullandığınız pasaport, çocuk kimliği/çocuk pasaportu veya kimlik
 3. Almanya`da doğduysanız, Alman doğum belgesi (Geburtsurkunde) veya nesep belgesi (Abstammungsurkunde)
 4. Türkiye`de doğduysanız, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 5. Almanya`da evlendiyseniz, Alman evlenme belgesi
 6. Türkiye`de evlendiyseniz, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B). (İstenen belge "Aile veya Evlenme Cüzdanı" değildir.)
 7. Varsa, evlendikten sonra kullanmakta olduğunuz soyadınıza ilişkin belge
 8. 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık resim
 9. Almanya`da ikameti sonlandırdığınıza dair belge
 10. Geçerli „İkamet Tezkeresi“ veya "Mavi Kart" ya da her iki vatandaşlığa da sahip kişilerden Türk kimlik belgesi istenecektir
 11. Sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş olmanız durumunda Alman vatandaşlığını kazandığınıza dair belge
 12. Artık TC vatandaşı olmayanlardan veya çifte vatandaş olanlardan doğumda aldığı soyadına göre ve/veya evlendikten sonraki soyadına göre düzenlenmiş nüfus müdürlüğünden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği
 13. Nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah/yerleşim belgesi
 14. Pasaportun çalınmış veya kaybedilmiş olması halinde; karakola yaptığınız kayıp ihbarı ve Emniyet Müdürlüğü´nden alacağınız "Giriş-Çıkış Belgesi"

Almanya Konsolosluk İşlem Türleri Nedir?

Resmi Belge işlemleri: İkametgah belgesi, yaşam belgesi, vatandaşlık belgesi gibi resmi belge ihtiyacı bulunan kişiler, bu belgelerle ilgili olarak Almanya Konsolosluğu’nun desteğine başvurabilirler.

İltica işlemleri: Almanya’da yaşayan kişiler iltica taleplerini Almanya Konsolosluğu vasıtası ile dile getirebilirler. Almanya Devleti’ne iltica etmek isteyen kişiler konusunda Almanya Konsolosluğu yetkili değildir. Bu kişiler iltica taleplerini BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne yapmalıdır.

Görev sahası: Türkiye’de bulunan Almanya Konsolosluğu ve diğer Almanya temsilciliklerinin yetki alanları bulundukları il ve çevresinde yer alan iller bazında belirlenmiştir. Dolayısıyla Almanya Konsolosluğu’nda işlem yaptırmak isteyen kişiler ikamet ettikleri yere en yakın Almanya Konsolosluğu’na başvurmalıdır.

Hukuki konular: Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları oluşan hukuki problemlerine ilişkin destek almak için Almanya Konsolosluğuna başvuru yapabilir. 

Almanya Erzurum Konsolosluğu Vize

Duyurular

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

  Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü gişe çalışma saatleri değişti Başkonsolosluk Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü'ne ait g...
2020-12-14 11:17:14 Devamı...

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri;  Pazartesi – Perşembe: 07.20 – 12.00 / 12.30 – 16.30 Cuma : 07.20 ...
2020-12-14 10:55:08 Devamı...

Almanya Başkonsolosluğuna başvuru yapabilecek olan iller

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova ...
2020-12-14 10:51:56 Devamı...

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç ...
2020-12-14 10:49:50 Devamı...
Tüm Duyurular
Erzurum Fahri Konsolosluğu