Almanya Konsolosluğu

Almanya Konsolosluğu Vize İşlemleri

Almanya’ya seyahat etmek isteyen tüm T.C. Umuma Mahsus (bordo) Pasaport sahiplerinin Almanya vizesi alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.  Ancak kişilerin sahip olduğu pasaport türü vize zorunluluğunu doğrudan etkilemektedir. Almanya Konsolosluğu vize işlemleri şartlarına göre; Almanya’ya yapılan 180 gün içerisinde en fazla 90 günlük ziyaretler için yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaportlardan vize istememektedir. Bordo (umumi) pasaportlar giriş ve dolaşım gerçekleştirmek için Schengen vizesi uygulamasına tabi tutulduğu için vize prosedürüne tabidir.

Türkiye’de Almanya Schengen vize başvuruları Almanya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Ancak Almanya Konsolosluğu vize başvurularını birebir kabul etmemektedir. Almanya için vize başvurusunda bulunan kişiler, Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri veya seyahat/turizm acenteleri aracılığıyla vize işlemlerini yapabilmektedir.

Almanya Konsolosluğu Vize Şartları

Almanya Konsolosluğu vize şartlarını diplomatik ve gündem değişikliklerine istinaden güncellemektedir. Almanya vizesi başvurularında sunulan başvuru formu Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde olmalı ve eksiksiz olarak büyük harflerle doldurulmalıdır.

Almanya Konsolosluğu, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren vize işlemleri uygulanan Biometri (parmak izi) işlemini uygulamaktadır.  Ancak 12 yaşın altındaki çocuklardan fiziksel olarak parmak izi almak mümkün olmadığı için, hükümet temsilcileri ve siyasi liderlerin resmi ziyaretleri esnasında biometrik işlem yapılmamaktadır.

Biometri işlemleri kişi ve kurumların haklarını korumak amacıyla gizli yapılmaktadır. Biometri işlemleri ile ilgili herhangi bir hata yaşanmaması için parmak izi tespitine giden kişilerin parmaklarında parmak izi tespitinin yapılmasına engel olacak, kesik, hasar ya da süs(kına) bulunmamalıdır. Fiziksel olarak parmak izi taramasına giremeyecek kişiler, bu durumu destekleyen tıbbi rapor alarak Almanya Konsolosluğu’na sunmalıdır.

Diğer taraftan son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış ve bu işlem sırasında parmak izini vermiş kişiler de parmak izi uygulamasının 5 yıl geçerli olmasından kaynaklı bu işlemden muaf tutulur.

Almanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya Konsolosluğu, Almanya’ya gerçekleşecek seyahatlerin amacına göre farklı vize uygulamaları öngörmektedir. Bu nedenle vize başvurusu esnasında seyahatin amacı beyan edilmelidir. Almanya yetkili temsilciliği verilen vizeleri seyahatin amacına göre sınıflandırmaktadır.

Almanya vizeleri seyahatin amacına göre;

Almanya Turistik Vizesi
Almanya Ticari Vize
Almanya Oturma Vizesi
Almanya Çalışma Vizesi
Almanya Aile Ziyareti Vizesi

Şeklinde sınıflandırmaktadır. Dolayısıyla hangi vize çeşidi için başvuru yapıldığı, seyahatin ne kadar süreceği tespitinin yapılması açısından önemlidir.

Seyahatin amacına göre, resmi, turistik, ticari, gelir getiren faaliyet, eğitim, tedavi, ziyaret, gönüllü faaliyet, araştırma, konferansa katılma, spor veya kültürel etkinliğe iştirak amacıyla verilen Schengen vizeleri Almanya Konsolosluğu tarafından “C tipi vize” olarak adlandırılır.

Almanya Konsolosluğu, Almanya’da kesintisiz 90 günden fazla kalmak isteyen kişilerin Ulusal Vize (D Tipi Vize) almasını öngörmektedir. Aile birleşimi, öğrenci veya çalışma amaçlı ikametler için doğru vize, Ulusal Vizedir.

Türkiye´den hareket edip Almanya üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş yapacak kişiler Alman Konsolosluğu’na Havaalanı Transit Vize olarak adlandırılan (A Tipi Vize) vize için başvuru yapmalıdır.  A tipi vize alan kişiler, havalimanında uluslararası transit bölümünü terk etmeden ve pasaport kontrolünden geçmeden aktarma yapmak suretiyle seyahat ederler.  Transit seyahatler Frankfurt/Main ve Münih Havalimanlarında ve belli zamanlarda Hamburg, Düsseldorf, Köln-Bonn ve Berlin-Tegel Havalimanlarında mümkündür.

Almanya vizesi işlemlerini belgelerle ilgili aksaklıklar, yoğun başvuru ve resmi tatil (yılbaşı, bayram, paskalya) gibi durumlar söz konusu olmadığı sürece 10 gün içerisinde tamamlamaktadır. Bu nedenle Almanya vizesi için planlanan seyahat tarihinden en az 30 gün önce Almanya Konsolosluğu ya da vize merkezleri ile seyahat/turizm acentelerine başvuru gerçekleştirilmelidir.

Almanya Schengen Vize Başvurusu

Almanya Schengen vize başvurusu Almanya Konsolosluğunun yetkilendirdiği kurum olan IDATA aracılığıyla yapılmaktadır. IDATA vize danışmanlık hizmeti vermez, yalnızca başvuru sahibinin belgelerini konsolosluğa iletmekle yükümlüdür.

Almanya Schengen vizesi 180 içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde başvuru sahibinin seyahat süresine göre verilmektedir. Almanya Schengen vizesiyle başvuru sahibi Schengen bölgesinde vize süresi dahilinde serbest dolaşım hakkına sahip olur.

Başvuru sahibi seyahat amacına göre vize başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru evrakları eksiksizce yetkili acenteye teslim edilmelidir. Başvuru sahibi seyahat tarihinden en geç on beş gün öncesinden vize başvurusunda bulunmalıdır.

18 yaşını doldurmuş herkes Schengen vize başvurusunda bulunabilir. Reşit olmayanlarda ise velayet sahibi başvuru evraklarını imzalamalıdır.  12 yaşını doldurmuş kişilerden 25 Eylül 2014’ten beri parmak izi alınmıştır. IDATA firması vize başvurularını sadece randevuyla almaktadır.

İki yıllık bir vize olan C2 ile 4 kez 90 günlük seyahatte bulunabilir, fakat en geç 90 gün sonunda Schengen bölgesinden ayrılmalıdır.

Parmak İzi (VIS) İşlemi Nedir?

Parmak izi işlemi için her başvuru sahibinin şahsen İdata şubesine gitmesi gerekmektedir. Alınan parmak izi verileri beş yıl süreyle Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi’nde (VIS) saklanmaktadır. Bir kez parmak izi veren kişi bu süre zarfında diğer yapacağı vize başvuruları için şahsen gelmesine gerek yoktur. Beş yıllık süre dolduktan sonra yeniden parmak izi alınması gerekmektedir.

Almanya Turistik Schengen Vizesi Başvuru Evrakları

 • Seyahat sonrası üç ay geçerliliği olan pasaport
 • Şahsen Almanya Konsolosluğuna hitaben yazılmış, kaşeli dilekçe
 • 35x45 ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibi çalışıyorsa bağlı olduğu şirketten temin edeceği şirket dilekçesi şirketin antetli kağındına, seyahat tarih aralıklarını içerir, orijinal, kaşe ve ıslak imzalı
 • SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü (E-devletten barkodlu veya SGK’dan ıslak imzalı, kaşeli alınabilir)
 • Güncel Maaş Bordrosu
 • Banka Hesap Özeti. Son üç aylık, 5.000 TL bakiyesi olan ( kur farkına göre Türk Lirası miktarında değişim söz konusu olabilir), kaşeli, ıslak imzalı, banka imza sirküleri ile birlikte ibraz edilmelidir. 

Almanya Ticari Vize Evrakları 

 • Almanya’daki şirketin antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imzalı davet belgesi
 • Şirketin antetli kağıdına, Almanya Konsolosluğuna hitaben kaşe ve ıslak imzalı olarak yazılmış dilekçe
 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan pasaport
 • 2 adet biyometrik güncel fotoğraf
 • Güncel şirket faaliyet belgeleri
 • SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü
 • Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli maaş bordrosu
 • Şirketin banka hesap dökümü
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi

Almanya Schengen Vizesi Ücreti

Almanya Schengen vizesi ücreti 80 Euro’dur. Başvuruları kabul eden firmanın hizmet ücreti vize harç ücretine eklenmektedir.  Almanya vize harçları nakit/ Euro veya TL olarak ödenmektedir.

(*)Vize kolaylığı çerçevesinde aşağıda belirtilen ülke vatandaşlarına istisnalar uygulanmaktadır: Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Cape Verde, Makedonya, Moldovya, Karadağ, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna. Söz konusu ülke vatandaşlarının vize harçları başvuru yapıldıktan sonra Almanya Konsolosluğu vize bölümü tarafından belirlenmektedir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vize başvuruları ortalama olarak 5-8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Almanya Schengen vize başvurularının yetkili kuruma oradan Almanya Konsolosluğuna/Büyükelçiliğine iletilmesi birkaç günü alabilir. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde, Almanya’nın dini bayramları olan Paskalya ve Noel Bayramları öncesinde yapılan başvuruların işlem sürelerinin uzayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Almanya Konsolosluğu Ulusal Vize Başvurusu 

Almanya’da çeşitli amaçlar çerçevesinde doksan günden fazla kalma planı olanlar gerekli yönlendirmeleri aşağıdaki bilgi notundan indirebilirler. Almanya Ulusal Vize Bilgi Notu için tıklayınız.

Almanya aile birleşimi sebebiyle ulusal vize talebinde bulunan kişiler yeterli Almanca dil yeterliliğine sahip olduklarını gösterir dil belgelerini ibraz etmelidirler. 

Almanya Konsolosluğu İşlemleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular


1) Vize başvurumu Konsolosluğa doğrudan gerçekleştirebilir miyim?

Almanya vizesi başvuruları doğrudan Büyükelçilik/Başkonsolosluğa yapılamamaktadır. Başvurular, Almanya Büyükelçiliği/Başkonsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri ve akredite edilmiş seyahat acenteleri üzerinden yürütülmektedir.

2) Vize başvurusu için Konsolosluktan randevu almam gerekir mi?

Almanya vizesi başvuru işlemleri için randevu zorunludur. Vize randevuları, yetkili başvuru merkezi üzerinden alınmaktadır.

3) Vize başvuruları aracı kurumlar üzerinden mi yapılmalı?

Almanya vizesi başvuru işlemleri Büyükelçiliğin/Başkonsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezleri ve akredite edilmiş seyahat acenteleri üzerinden kabul edilmektedir.

4) Almanya konsoloslukları hangi şehirde var?

Almanya konsoloslukları Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya şehirlerinde bulunmaktadır.

5) Almanya Konsolosluğu vize başvurularını kaç günde sonuçlandırıyor?

Almanya vizesi için yapılan başvurular 10 ile 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bu süreler Elçiliğin/Başkonsolosluğun yoğunluğuna ve başvuru yapılan bölgelere göre değişmektedir.

6) Vize başvurularım için konsolosluğa şahsen gitmek zorunda mıyım?

Vize başvuruları için Vize Bilgi Sisteminde güncel parmak izi olması durumunda akredite edilmiş aracı acenteler vasıtasıyla işlemler yürütülebilir. Ancak ilk kez başvuru yapılıyorsa parmak izi verilmesi gerektiğinden vize başvuru merkezinde şahsen bulunulması gerekmektedir.

7) Vize başvurusu için Konsolosluk mülakat yapıyor mu? Yapıyorsa ne gibi sorular soruluyor?

Başvuru sahipleri, Almanya Schengen başvuruları için gerekli görülmesi halinde konsolosluk vize bölümü tarafından görüşmeye çağırılabilir.

8) İstediğim Almanya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Almanya vize başvuruları için bölge ayrımı bulunmamaktadır, tercih edilen şehirden işlemler yürütülebilir. Ancak Büyükelçiliğin ve Başkonsolosluğun yetki alanına giren iller vardır. İkamet şehrine göre Elçiliğin/Başkonsolosluğun yetki alanını dışından yapılan başvurular daha uzun bir zamanda sonuçlanmaktadır.

Almanya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Yetki Alanı: Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari , Hatay, Iğdır, Karabük, Maraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun , Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk Yetki Alanı: Balıkesir, Bilecek, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Yalova.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Konsolosluk Yetki Alanı: Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak.

Almanya Antalya Konsolosluğu Yetki Alanı: Antalya, Burdur, Isparta.

9) Alman pasaportumu yenilemem gerekiyor? Pasaport başvurum için ne yapmam gerekiyor?

Almanya pasaport yenileme işlemleri için ikamet edilen şehrin yetki alanındaki konsolosluğa müracaat edilmelidir.

10) Almanya vize başvurum reddedildi. Konsoloslukla nasıl görüşebilirim?

Almanya vize başvurularının reddi için Büyükelçilik/Başkonsolosluğa belirli günlerde itiraz dilekçesi ile birlikte başvuru yapılabilir.

11) Almanya’da çalışmak istiyorum ne yapmam gerekiyor?

Almanya’da çalışabilmek için başvuru sahiplerinin ilgili ülkede çalışma izni olması gerekir. 

12) Parmak izimi önce verip vize başvurumu sonra yapsam olur mu?

Almanya vize başvuruları için biometri işlemleri, başvuru esnasında tamamlanmaktadır. Başvuru dosyalarının yetkili merkeze iletilmesinin ardından eğer sistemde güncel bir parmak izi mevcut değilse akabinde kişi parmak izi vermek durumundadır.

13) Almanya konsolosluğunun acil durumlara yönelik ekspres vize başvurusu var mıdır?

Almanya vize başvuruları için expres başvuru yöntemi bulunmamaktadır. Ancak kişi başvuru dosyasına acil durumunu kanıtlayan evraklarla birlikte bu durumunu anlatan bir dilekçe sunmalıdır. İşleme alma ve değerlendirme yetkisi yalnızca Büyükelçilik/Başkonsolosluktadır.

14) Almanya konsolosluğu genelde ne kadar süreli vize veriyor?

Vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece Almanya Konsolosluklarındadır. Verilen vize süreleri kişinin sunduğu evraklara ve seyahat amacına göre değişmektedir.

15) Sadece Almanya’ya gitmek için özel bir vize var mı? Schengen vize almak zorunda mıyım?

Kısa süreli tüm Almanya vizeleri Schengen vize kategorinde değerlendirilmektedir.

16) Almanya Schengen vizesi ile hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Almanya Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerine ( Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn) seyahat edilebilir.

17) Almanya vizemin geçerlilik süresini nasıl öğrenebilirim?

Geçerlilik süreleri pasaporta basılan vizenin üzerinde yazmaktadır. ‘From-Until’ bölümlerinde vizenin geçerlilik süreleri onun altında yer alan ‘Duration Of Stay’ ise ülkede kalış süreleri belirtilmektedir.

18) Almanya’da bulunan akrabalarımdan davetiye almak zorunda mıyım? Davetiyesiz başvuru yapabilir miyim?

İlgili ülkede ikamet edilen birinci dereceden akrabaların olması halinde başvuru sahipleri davetiye ile başvuru yapmalıdır. Ancak yakınlık derecesine göre kişilerin davetiyesiz başvuru yapmasının önünde bir engel yoktur.

19) Almanya konsolosluğu vize başvurularını kaç günde sonuçlandırıyor? Süre değişkenlik gösterir mi?

Vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi Almanya Konsolosluklarındadır. Konsolosluğun yetki alanı dışından yapılan vize başvuruları daha uzun sürede sonuçlanabilir.

20) Almanya vize başvurumu eksik evraklarla tamamlayabilir miyim?

Vize başvurularının seyahat amacına ve mesleki durumuna uygun olarak tamamlanması zorunludur. Ancak tamamlanamayan eksik bir evrak olması durumunda eksik evrak dilekçesi doldurularak başvuru yapılması mümkündür.  Vize başvurularını olumlu ya da olumsuz sonuçlandırma yetkisi ilgili Almanya Konsolosluğunun takdirindedir.

Duyurular

Almanya Konsolosluğu 2022 Tatil Günleri

Almanya’nın Türkiye’de bulunan tüm dış temsilcilikleri Türkiye ve Almanya Federal Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde  ziyaretçil...
2023-08-07 10:22:26

Almanya konsolosluğu Noel’de ve yılbaşında kapalı olacak

Almanya konsolosluğu Noel’de ve yılbaşında kapalı olacak. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Türkiye’de faaliyet gösteren temsilcilikleri T...
2023-08-02 11:59:33

Consultation for Germany

Consultation for Germany, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Germany; Türkiye’ de bulunan Almanya Konsoloslukları, Büyükelçil...
2023-08-02 11:59:03

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi detayına ilgili vize sayfasından da erişebilirsiniz. Almanya Schengen vize işlemleri Almanya Büyükelçil...
2023-08-02 11:52:43
Tüm Duyurular
Almanya Konsolosluğu