Almanya Seyahat Sağlık Sigortası

Almanya seyahat sağlık sigortası Almanya Federal Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize işlemlerinde uygulanan başvuru gereklilikleri arasında yer almaktadır.

Almanya,  Schengen bölgesi şartlarını uygulayan ülkeler arasında yer almaktadır. Almanya Konsolosluğu nezdinde alınan vize ve zorunlu seyahat sigortası diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerli olacaktır.

Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi vize başvurusunda istenen gerekli evraklardan biridir. Bu evrak belirli şartları taşımalı, mevcut yasa ve uygulamaları karşılar nitelikte olmalıdır. Schengen seyahat sigortası kapsamında olmayan, talep edilen özellikleri taşımayan poliçeler nedeniyle başvuru geçersiz sayılabilmektedir.

Yurt dışı seyahat sigortası, ziyaret edilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Schengen ülkelerinin tamamında bu poliçeler için belli bir şartname hazırlanmış ve bu kurallar dahilinde poliçe düzenlenmesi istenmektedir. ABD ve Çin gibi vize işlemlerinde farklı prosedürler uygulayan diğer ülkeler için şartlar değişecektir.

Schengen kapsamlı yurt dışı sigorta poliçesi düzenlenirken dikkat edilecek koşulların ilki teminat miktarıdır. Avrupa Birliği ülkeleri bu rakamın Schengen anlaşması gereği bölgenin tamamında minimum 30.000 Euro olması yönünde karar alarak uygulamaya koymuştur.

Yalnızca Almanya değil diğer Schengen ülkelerine yapılan vize işlemlerinde de  yapılan sigorta poliçesinin 30.000 Euro teminatlı olması gerekir. Ayrıca seyahat süresinin tamamını kapsayan bir poliçenin hazırlanması önemli bir ayrıntıdır.

Almanya seyahat sağlık sigortası ile ilgili tüm ayrıntıları bulacağınız yazımızda detaylı olarak poliçenin zorunlulukları ve tercihle değiştirilebilen ekstra avantajları konusunda da bilgi alabileceksiniz.

Almanya Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Almanya vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası da hemen hemen aynı şartlara bağlı kalınan bir poliçe üzerinden işlem görmektedir.

Almanya Federal Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları ziyaretlerde yolculuklarını güvence altına almak amacıyla tanımlanmıştır. Yaralanma, hastalık, vefat gibi acil durumlar dahilinde yolcunun tedavi, konaklama, ilaç ya da cenazesinin ülkesine gönderimi gibi teminatlarla kendini güvende hissetmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Seyahat Sigortası sahibinin aniden oluşabilecek olumsuz durumlara karşı güvencesi olduğunu bilmesi seyahatinin endişesiz geçmesini sağlayacaktır. Seyahat sigortası hem maddi hem de manevi olarak yolcuya rahatlık sağlamaktadır.

Ayrıca zorunlu seyahat sigortası kapsamının dışında kalan ek tanımlamalar da yolcuyu isteği çerçevesinde poliçeye eklenebilmektedir.  Poliçeye tanımlanacak ek özellikler; pasaport kaybı, seyahat iptali, bagajın zarar görmesi ya da kaybolması durumunda yolcuyu koruyan teminatlardan oluşmaktadır. Saydığımız ve çeşitlendirilebilir bu ek teminatlar kişinin tercihine göre poliçeye eklenmektedir.

Son dönemde yaşanan pandemi süreci sebebiyle yurt dışı seyahat sigortalarında da bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerle Türkiye’ye gelen yabancı ülke vatandaşlarının olasılık dahilinde karşılaşabileceği Covid-19 virüsü nedeni ile hasta olması durumunda gerekli tedavi giderlerinin karşılanmasına yönelik düzenlenmiştir. Covid-19 teminatlı sigorta poliçesiyle seyahat eden turistlerin sağlığı, tedavisi ve seyahati güvence altına alınmıştır.

Almanya vatandaşlarına Türkiye seyahatleri için seyahat sigortası yapılırken kişinin kimlik bilgileri, ziyaret başlangıç ve bitiş tarih aralıkları sisteme girilmelidir. Sigorta poliçesi Türkiye’yi ziyaretten bir gün önce başlamalı ve seyahatin bitişinden sonraki gün sona ermelidir.

Almanya Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Uluslararası seyahat ve sigorta şartlarını karşılayan bir poliçe için gerekliliklerin tam olarak ifade edilmesi önem taşımaktadır. Seyahat süresinin net olarak belirtilmesi bu gerekliliklerden biridir.

Seyahat sigortalarında deneyimli bir profesyonel tarafından Almanya ziyaretinizi kapsayan seyahat poliçenizi oluşturmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır. Poliçenizde şartları karşılamayan her hangi bir detay vize başvurunuzu etkileyecektir. Bu nedenle tüm detaylara hakim bir danışmanla poliçenizi hazırlamanız önem arz edecektir.

Yurt dışı seyahat sigortası seyahat planınıza göre bir gün ya da bir sene olarak yapılabilmektedir. Almanya ve diğer Avrupa Birliği üyeleri ülkeler için teminat 30.000 Euro olarak belirlenmiştir. Seyahat sürenizin tümünü karşılayacak bir poliçe hazırlanmalıdır. Seyahatinizi uzatmanız durumunda danışmanınızla görüşerek süre uzatımını sağlayabilirsiniz.

Schengen seyahat sigortası vize başvurularında sizden ana evraklardan biri olarak talep edilmektedir. Vize başvurunuzun sonucu bu evrakın doğru, açık ve net olması ile de ilişkilendirilecektir. Sigorta poliçenizin de diğer evraklar gibi özenle yapılması gerekmektedir. Poliçenizde yapacağınız olası bir yanlışlık olumsuz sonuç almanıza, bunun sonucunda yeni başvuru için zaman harcamanıza ve sigorta sürelerinin değişmesine neden olacaktır.

Seyahat sağlık sigortası poliçesi başvuru sahibi adına düzenlenmeli, poliçe el yazısı ile doldurulmamalıdır. Aynı zamanda vize başvurusunda bulunacak kişinin tüm bilgileri net olmalıdır.   Düzenlenen Online seyahat sigortası kişinin verdiği bilgi ve beyanlarla doldurularak ödemesi seyahat süresi ve varsa ek tanımlamalar dahilinde ödemesi yapılarak sigorta şirketinin antetli kağıdına kopyası alınır. Söz konusu acente tarafından imzalanan ve kaşelenen evrak tarafınıza yani başvuru sahibine teslim edilir.

Almanya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi

Almanya seyahat sağlık sigortası süresi vize sürenizi kapsayacaktır. Belirlediğiniz seyahat planı dahilinde Almanya’dan başka Schengen ülkelerini de ziyaret edecekseniz o süreyi de poliçenize dahil etmelisiniz.

Seyahat süreniz aynı zamanda poliçe sürenizdir. Bu sebeple poliçeniz bir gün önce başlamalı ve seyahatinizin bitiminden bir gün sonra sona ermelidir.

Almanya vize başvurunuzda değerlendirmeye alınacak poliçe tüm şartları adınıza, ziyaret sürenize ve uluslararası seyahat şartlarına uygunluğu yönünde incelenecektir. Bu sebeple diğer detaylarda olduğu gibi seyahat sağlık sigortası süresi konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Seyahat sürenizin tamamını kapsamayan vize başvuru dosyaları olumsuz sonuç alabilmektedir.

Seyahat sigortası süresi minimum 1 gün ve maksimum 1 yıl olmak üzere düzenlenebilir. Vize başvurunuzda belirttiğiniz konaklama süresinin tamamını kapsayan poliçe seyahatinizden bir gün önce tarih alınarak yapılmalıdır.

Vize işleminizde beyan ettiğiniz tarihin tamamını kapsayacak poliçe, eğer daha sonra yeniden Schengen ülkelerine ziyarette bulunacaksanız uzun süreli de düzenlenebilir. Burada önemli olan seyahatiniz boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortanızın bulunmasıdır.

Her seyahatinize ayrı ayrı sigorta poliçesi düzenletmek yerine seyahatlerinize göre süreleri ayarlanmış tek bir poliçe üzerinden de ziyaretlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak Almanya Seyahat Sağlık Sigortası kapsamında tanımlattığınız poliçe Almanya ve diğer Schengen ülkelerinde geçerli olacaktır. Diğer dünya ülkelerinin kendilerine has teminat ve farklı şartları söz konusu olabilir. Bu nedenle gideceğiniz ülkeye göre poliçe düzenlenecektir.

Almanya Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

Almanya Seyahat Sağlık Sigortası ve diğer yurt dışı seyahat sigortaları yetkili acenteler tarafından yapılmaktadır.

Vize işlemlerini başlatarak başvurusunu sunacak kişilerin konsoloslukların bu konuda belirlediği kriterler çerçevesinde poliçelerini hazırlatmaları gereklidir. Acenteye ya da danışmanınıza vereceğiniz beyanlar bu sebeple önemlidir. Dosyanızın sisteme girişinden sonra düzeltme şansınız olmayacağından profesyonel kişiler aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Beyan ve ibrazlarınızda yapacağınız en ufak bir yanlış başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesine neden olabilir.

2021 Şubat ayından beri yaşanan pandemi nedeniyle ülkeler kendi iç kararlarına göre taleplerde bulunabilmektedir. Güncel değişiklikler Konsolosluk taleplerine anlık yansıdığı için son durum hakkında tam bilgi sahibi olmadan başvurunuzu tamamlamamanızda yarar vardır.  Böylece vize başvurunuzda sigorta evraklarınızda yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçmiş olacaksınız.

Almanya Federal Cumhuriyeti her ne kadar Avrupa Birliği Komisyonu’nun şartlarını uygulasa da pandemi gibi olağan dışı konularda kendi talep listesini oluşturacaktır. Uluslararası seyahat kurallarına hakim, güncel değişiklikleri dosyanıza yansıtacak bir danışman sizi olası olumsuzluklardan koruyacaktır.

Almanya vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası da son gündem değişikliklerine göre düzenlenmelidir. Almanya Federal Cumhuriyeti vatandaşlarının vizeden muaf tutuldukları turistik seyahatler ve yapacakları diğer ziyaretlerde seyahat sigortası zorunlulukları söz konusudur.

Almanya Seyahat Sağlık Sigortası acentelerine ait police özelliklerini danışmanlarınız aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Acentenizin onaylı, resmi ve talep edilen şartları karşıladığından emin olmanız açısından danışmanınızın önerileri önem arz edecektir.

Almanya Seyahat Sigortası

Almanya Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Hem Alman vatandaşlarına hem de Türk vatandaşlarına kişisel olarak düzenlenen Almanya seyahat sigortası; seyahat esnasında yaşanması muhtemel oluşabilecek sorunlar karşısında ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanmasına yönelik teminatları içermektedir. Kısaca kişiyi yabancı bir ülkede başına gelebilecek olumsuz durumlara karşın maddi ve sağlık konusunda koruyacaktır.

Seyahat sağlık sigortası, öncelikle Konsolosluk taleplerinden biri olmasından dolayı vize alımınızda önemlidir. Adınıza ve seyahat sürenize göre şartları karşılayan bir poliçeniz olmaması durumunda seyahatinizi gerçekleştirebilecek vizeyi alamazsınız.

Almanya konsolosluğuna ibraz edeceğiniz bu evrak ile seyahatiniz boyunca başınıza gelebilecek hastalık, kaza ve ölüm durumunda tedavi, nakil ve diğer olası harcamalarınız teminat ile korunmuş olacaktır.

Online Seyahat Sağlık Sigortası ile geçerli durumlar ve ana teminat konuları şu şekilde listelenecektir.

 • Yurt dışı ziyaretinizde yaşanabilecek kazalar sonucu ölüm,
 • Seyahat süresince yaşanabilecek sakatlıkları,
 • Seyahati kapsayan süre içinde yaşanan hastalıkları,
 • Seyahatinizde karşınıza çıkabilecek yaralanmaların teminatı
 • Yaralanma, hastalık anında sağlık merkezlerine naklin gerçekleştirilmesi,
 • Tedavide kullanılacak ilaç giderlerinin karşılanması,
 • Seyahat süresinde gerçekleşen yaralanma veya hastalık nedeniyle konaklama giderlerinin ödenmesi,
 • Söz konusu ülkede konaklamanın uzaması durumunda Türkiye’den refakatçinin giderlerin karşılanması,
 • Ülkeye dönüş masraflarının yerine getirilmesi,
 • Seyahat sırasında aile üyesinin vefat etmesi sebebiyle dönüş masraflarının karşılanması,
 • Seyahat sırasında kişinin vefat etmesi durumunda cenaze giderlerinin ve cenazeye eşlik edecek kişinin masraflarının karşılanması.

Tüm bu başlıkların dışında ek teminatlarla bagaj zararı, kaybolması ve benzeri konularda da kendinizi korumaya alabilirsiniz. Tüm teminatlar hakkında bilgiyi danışmanınızdan ya da yetkili acentelerden alabilirsiniz.

Almanya Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

Almanya seyahat sağlık sigortası gerçekleştireceğiniz Almanya seyahatiniz öncesi yapılmalıdır. Almanya ya da Schengen olarak adlandırılan vize başvurusunda poliçenizin hazır olması gerekmektedir.

El yazısı ile doldurulan poliçeler genel olarak Konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir. Almanya Konsolosluğu tarafından güncel talep edilen poliçeler hakkında bilgiyi danışmanınıza seyahat planınızı paylaşarak edinebilirsiniz. Bu firma danışmanları tarafından geçerli seyahat sağlık sigortası oluşturulacak ve Konsolosluk siteminin taleplerini karşılar nitelikte adınıza sisteme girişini yapacaktır.

Seyahat sağlık sigortasının diğer bilinen adıyla yurt dışı seyahat sağlık sigortasının Schengen bölgesindeki ülkeler için minimum  30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Seyahatinizin başlangıç ve son günü kapsayacak bu poliçenin tarih aralığının itinayla belirtilmesi gerekir.

Ayrıca online seyahat sağlık sigortasında yaş sınırlaması getirilmemelidir. Genel sigorta poliçelerinin bazıları yaş sınırı gözeten poliçeler de düzenlemektedir. Bu hususta mutlaka dikkatle davranılmalıdır.

Seyahatinizi kapsayan Almanya seyahat sağlık sigortası tüm Schengen bölgesinde geçerlidir. Sigortanın geçerli olduğu zaman aralığında Schengen ülkelerine ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Sizden ayrıca düzenlenmiş bir poliçe talep edilmeyecektir.

Almanya seyahatinizden önce gerçekleştireceğiniz vize başvurunda sizden talep edilen seyahat planınız ve rezervasyonlarınızdaki tarihler poliçenizle uyumlu nitelikte olmalıdır. Evrakların güncelliği kadar teyit edilebilir şekilde teslimi de önemli bir ayrıntıdır. Bu sebeple tüm vize başvurunuzun yasalara, kurallara ve vize şartlarına hakim bir danışmanla yapılması sizi koruyacaktır.

Almanya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Almanya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları vizenize yani seyahat sürenize ve vize kategorinize göre değişiklik gösterebilir. Genel bazda en uygun seyahat sigortası poliçeleri talep edilen şartların standardına göredir.

Gideceğiniz ülke, kalacağınız süre ve ek tanımlamalar fiyatların değişimine neden olacaktır. Almanya Seyahat Sağlık Sigortası 0 yaşından 75 yaşa kadar uygulanmakta ve minimum 30.000 Euro teminatlı olmalı, seyahatinizin süresine göre hesaplanmış olarak hazırlanmalıdır.

Yurt dışı seyahat sigortası poliçeleri olası kaza, hastalık ve ölüm konusunda teminat sunmaktadır.  Tedavi, ilaç, cenaze ve ulaşım ücretleriniz bu teminatlar üzerinden karşılanır. Sigorta poliçelerinde ödeyeceğiniz ücret karşınıza çıkabilecek olumsuzluklarla değerlendirildiğinde çok cüzi rakamlarla ifade edilmektedir.  Bazı ülkelerin standart sağlık hizmetlerinin çok tatmin edici olmamasından kaynaklı olarak danışmanlarınızın önereceği teklif listelerini değerlendirmenizde yarar vardır.

Poliçenize tanımlatacağınız ek bazı teminatlar sadece seyahatinizi ya da sizi değil diğer unsurları da güvence altına alacaktır. Örneğin; seyahatin aniden iptali, bagajınızın kaybolması, pasaportunuzun kaybolmasına yönelik ek teminatlar tanımlatabilirsiniz. Böylelikle yabancı bir ülkede karşınıza çıkabilecek her türlü olumsuzlukta kendinizi güvende hissedersiniz.

Özellikle, kısa süreli değil de eğitim bazlı Almanya seyahati gerçekleştirecek öğrenciler için poliçe özellikleri önem arz edecektir.

Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası yabancı bir ülkede düzenli bir aktiflikle yaşaması gerekenler için ciddi bir öneme sahiptir.  Danışman ya da söz konusu acente ile süre bazında değerlendirme yapılmalı ve gidilecek ülkenin genel özelliklerini karşılar nitelikte bir poliçe hazırlanmalıdır.

Görüldüğü üzere seyahat sağlık sigortaları için net bir rakam vermek olası değildir. Kişinin neden Almanya’da bulunması gerektiğinden, seyahat süresine ve beklenen ek özelliklere kadar bir çok değişken seyahat sigortası ücretlerini etkilemektedir.

Seyahat sağlık sigortası fiyatları 2023 yılına ait güncelleme tarafınıza seyahat planınız, süreniz ve kişisel seçimleriniz alındıktan sonra belirtilecektir.

Duyurular

Almanya Konsolosluğu 2022 Tatil Günleri

Almanya’nın Türkiye’de bulunan tüm dış temsilcilikleri Türkiye ve Almanya Federal Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde  ziyaretçil...
2023-08-07 10:22:26

Almanya konsolosluğu Noel’de ve yılbaşında kapalı olacak

Almanya konsolosluğu Noel’de ve yılbaşında kapalı olacak. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Türkiye’de faaliyet gösteren temsilcilikleri T...
2023-08-02 11:59:33

Consultation for Germany

Consultation for Germany, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Germany; Türkiye’ de bulunan Almanya Konsoloslukları, Büyükelçil...
2023-08-02 11:59:03

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi detayına ilgili vize sayfasından da erişebilirsiniz. Almanya Schengen vize işlemleri Almanya Büyükelçil...
2023-08-02 11:52:43
Tüm Duyurular
Seyahat Sağlık Sigortası