Almanya Aile Ziyareti Vizesi

Almanya aile/arkadaş ziyaret başvurusu schengen vize kategorisindedir. Almanya’ya yapılacak olan 90 günden kısa süreli seyahatler için Almanya schengen vize başvurusu yapılır. Başvuru sahipleri temin ettikleri davetiye ile diğer gerekli evrakları tamamlayarak vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Almanya Aile/Arkadaş Ziyareti İçin Gerekli Evraklar

Davetiye: Almanya aile ziyaret vize başvurusu için kullanılacak olan davetiye belediye onaylı olmalıdır. Seyahat edecek kişi adına gönderilmiş, davet eden ve davet edilen kişi bilgileri, iletişim adresleri eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. 
Seyahat Belgesi: Almanya seyahatleri için kullanılacak olan pasaportun seyahat dönüş tarihinden sonra da en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekir. Almanya aile ve arkadaş ziyaretleri için ülkeye seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri gerekli vize koşullarını yerine getirmekle yükümlüdür. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatleri için vize koşullarından muaftır. 
Geliri Kanıtlayıcı Evraklar: Almanya aile/arkadaş ziyaret vize başvuruları için başvuru sahiplerinin maddi durumlarını gösteren evrakları sunması gerekir. Başvuru sahibi seyahatini finanse edecek düzeyde gelire sahip olduğunu banka hesap dökümleri, tapu ve kira gelirleri gibi belgelerle kanıtlamalıdır. 
Ülkeye Geri Dönüşü Kanıtlayan Evraklar: Başvuru sahipleri yapılan seyahat sonrası ülkeye geri dönüş yapılacağını belgelerle kanıtlamalıdır. Satın alınmış dönüş biletleri, iş evrakları, iş sözleşmesi, tapu belgeleri vs. geri dönüş yapılacağını gösteren evraklardan bazılarıdır.
Mesleksel Evraklar: Almanya ziyaret amaçlı seyahatler için hazırlanması gereken başvuru dosyaları kişinin mesleki durumuna uygun evraklarla tamamlanmalıdır. Çalışan ya da işveren olarak başvuru yapılması durumunda uygun olan çalışma ve şirket evrakları dosyaya eklenmelidir.

Almanya Aile Ziyaret Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya aile/arkadaş ziyaret vizesi başvuruları doğrudan Büyükelçilik ya da Başkonsolosluklara yapılamamaktadır. Almanya Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla başvuru işlemleri yürütülmektedir. Başvuru sahibi ikamet şehrine göre tercih ettiği vize başvuru merkezleri aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilir. Almanya vizesi için Ankara, Trabzon, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’daki vize hizmet merkezlerine başvuru yapılabilmektedir. 

Almanya Aile/Arkadaş Vize Başvuru Ücreti

Almanya’ya aile üyelerini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek amacıyla seyahat edecek kişilerin gerekli vize prosedürlerini tamamlamaları gerekmektedir. Seyahat amaçlarına ve mesleki durumlarına uygun olarak hazırlanan dosyaların işleme alınabilmesi için Almanya Konsoloslukları ve konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize hizmet merkezleri tarafından belirlenen vize ücretlerinin ödenmesi gerekir. Almanya ziyaret vize başvuruları için ödenecek miktar konsolosluk vize harcı ve başvuru merkezinin hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Almanya’ya aile ve arkadaş ziyareti sebebiyle seyahat edecek kişilerin vize başvurusu için ödemesi gereken ortalama hizmet bedelleri şu şekildedir; ziyaret vizesi konsolosluk harcı 80€, vize başvuru merkezi ücreti 26,27€ (biometrik veri beyanı olmadan), 24,77€ (sistemde biometrik veri beyanı olan kişiler için), 0-12 yaş arası başvuru sahipleri için vize başvuru merkezi koordinasyon bedeli 12,38€ ‘dur. Türkiye'de oturum izni olan 6-12 yaş arasındaki çocuklar için konsolosluk harç bedeli 35€, vize başvuru merkezi koordinasyon bedeli 12,38€'dur. Kargo hizmeti 35TL, fotoğraf hizmeti 25TL, form doldurma hizmeti 23TL, çıktı alma 1,5TL (sayfa başına). VIP hizmet bedeli 75€'dur. Almanya aile ziyareti vize başvurusu için Avrupa ülkelerinde geçerli olmak kaydıyla 30.000€ teminatlı zorunlu seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır. Başvuru için sunulması zorunlu olan sigorta, hizmet alınan vize başvuru merkezleri aracılığıyla temin edilebilir. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Bosna Hersek, Yeşil Burun Adaları, Gürcistan, Moldova, Makedonya, Rusya, Sırbistan, Karadağ, Ukrayna vatandaşları için konsolosluk harcı 35€,ek olarak vize başvuru merkezi koordinasyon bedeli ise 26,27€'dur. 

Almanya Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi Sonuçlanma Süresi

Almanya’ya planlanan 90 günden kısa seyahatler için vize başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile tamamlanır. Almanya ziyaret vizeleri Almanya Konsoloslukları tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanır. Vize başvurusu için tercih edilen aracı kurumları başvuru dosyalarını değerlendirme yetkisi yoktur. Almanya kısa süreli schengen vize türüne giren ziyaret vize başvuruları yaklaşık 15 iş günü içinde sonuçlandırılır. Sonuçlanma süresi konsolosluk biriminin yoğunluğuna, Türkiye ve Almanya’nın resmi tatil günlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Başvurular seyahat tarihinden 3 ay öncesinde ve seyahat tarihine en geç 15 gün kala tamamlanabilir. 

almanyakonsoloslugu.org Alenn ddw'ye ait görünüyor. Almanya Konsolosluğu'nun Resmi web Sitesi İle İlgilisi Var Mıdır?
Alenn ddw, Google optimizasyonu metotlarını kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlerinden reklam almaktadır. almanyakonsoloslugu.org’un, Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliğiyle hiçbir akalası yoktur. Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan hiçbir bilgi Konsoloslukların resmi bilgilendirilmeleri değildir.  Alenn ddw siteleri vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli temsilciler tarafından hazırlanmıştır. Sorularınızı ya da eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki iletişim formunu doldurarak bizlere iletebilirsiniz. Vize temsilcilerimiz en kısa sürede talebinizi dikkate alacak ve gerekli incelemeyi ve düzenlemeyi yapacaktır.

Almanya Konsoloslukları Görev Bölgesi

Almanya ziyaret vizesi için yapılan başvurular konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize hizmet merkezleri üzerinden tamamlanır. Başvuru işlemleri için görev bölgesi ayrımı bulunmamaktadır. Başvuru sahibi tercih ettiği vize hizmet merkezi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Ancak Almanya Konsolosluklarının kendi görev bölgeleri bulunmaktadır. Görev bölgesi dışından yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması öngörülen süreden uzun olabilmektedir.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu'nun Görev Bölgesi; Balıkesir, Bilecek, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Yalova.

Almanya Büyükelçiliği Konsolosluk Görev Bölgesi; Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari , Hatay, Iğdır, Karabük, Maraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun , Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu'nun Konsolosluk Görev Bölgesi; Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak.
Almanya Antalya Konsolosluğu Görev Bölgesi; Antalya, Burdur, Isparta.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi

Almanya Aile Ziyaret Vizesi Başvuruları İçin Sık Sorulan Sorular

1) Mersin'de ikamet ediyorum. Almanya aile/arkadaş ziyaret vizesi başvuru işlemlerimi hangi konsolosluk üzerinden tamamlamalıyım?

Almanya kısa süreli Schengen vizesi başvuruları doğrudan konsolosluk birimlerine yapılmamaktadır. Vize başvuru işlemleri Almanya Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Bölge kısıtlaması olmadan Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Trabzon ve Antalya'da bulunan vize başvuru merkezleri üzerinden işlemler gerçekleştirilebilir. 

2) Almanya aile/arkadaş ziyareti vizesi için gönderilen davetiyede ismim yanlış yazılmış. Bu durum başvuru işlemleri için herhangi bir sorun oluşturur mu?

Almanya ziyaret vize başvuruları için sunulması gereken davetiye formatında davet eden ve edilen kişilerin kişisel ve adres bilgileri eksiksiz olarak yazılmalıdır. Başvuru sahibinin vize işlemleri için Almanya Büyükelçiliğinin uygun gördüğü formatta bir davetiye sunması gerekir. Vize başvurusu için uygun bulunmayan davetiyeler konsolosluk tarafından kabul edilmeyebilir. Dolayısıyla davet eden kişinin kişisel ve adres bilgileri ile davet edilen kişinin isim-soyisim ve adres bilgileri ile pasaport numaraları doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılmalı ve konsolosluk biriminin uygun bulduğu formatta sunulmalıdır.

3) Almanya ziyaret vizesi başvuruları için gönderilen belediye onaylı davetiyede birden fazla isim yazılabilir mi?

Gönderilen davetiyede birden fazla başvuru sahibinin ismi yazılabilir. Kişiler aynı andan davetiyenin bir kopyası ile başvuru işlemlerini tamamlayabilir. Ancak tüm başvuru sahiplerinin isimleri ve adres bilgileri eksiksiz bir şekilde davteiyede yer almalıdır.

4) Almanya aile/arkadaş ziyaret vize başvuruları için ekspress/hızlı hizmet var mıdır?

Almanya aile/arkadaş ziyaret vize başvuruları için hızlandırılmış başvuru hizmeti bulunmamaktadır. Vize başvuruları için en erken müracaat etme tarihi seyahatten 3 ay önce başlar ve en geç ise seyahate 15 gün kala yapılabilir. Seyahat tarihine 15 günden az zaman kalmış başvuru sahiplerinin vize işlemlerinin yetişmemesi durumunda Almanya Konsoloslukları sorumlu tutulamaz.

5) Türk vatandaşıyım ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahibim. Ancak Türkiye'den başka bir ülkede oturma iznim var ve orada yaşıyorum. Almanya ziyaret vize başvurumu hangi ülkeden tamamlamalıyım?

Almanya ziyaret vize başvurusu için oturma izni olan ülkeden başvuru işlemleri tamamlanmalıdır.

6) Almanya aile/arkadaş ziyaret vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edilebilir?

Almanya Schengen Bölgesine dahil ülkeler arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla alınan Almanya ziyaret vizesi kısa süreli schengen vize kategorine girer. Almanya schengen vizesi ile de çok girişli olmak koşuluyla diğer schengen ülkelerine de giriş çıkış yapılabilmektedir. Çok girişli Almanya aile/arkadaş vizesi ile giriş yapılailecek diğer ülkeler; Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn'dır.

7) Almanya aile/arkadaş ziyaret vizesi ile ilk olarak Almanya'ya mı giriş yapılması gerekir?

Başvuru sahipleri Almanya'dan almış oldukları çok girişli ziyaret vizesi ile diğer schengen ülkelerine de giriş yapma hakkı kazanır. Ancak kişilerin asıl seyahat edecekleri ülkeden vize başvurularını tamamlama yükümlülüğü vardır. Başvuru sahiplerinin en uzun konaklamayı ayırdıkları ülkeden ya da ilk giriş yapılacak ülke konsolosluğundan vize başvuru işlemlerini tamamlaması gerekir. Dolayısıyla asıl seyahat edilecek ülke Almanya değil ise en uzun kalınacak ülkenin konsolosluğundan vize başvurusu yapılmalıdır.

8) Yeni evlenmiş kişiler önceki soyadlarının olduğu kimlik ve pasaportla Almanya'ya seyahat edebilir mi?

Evlilik ya da boşanma dolayısıyla değişen kişisel bilgilerin kimlik ve pasaportlara da uygulanması gerekir. Seyahate güncellenmiş yeni kimlik ve pasaport ile çıkılmalıdır. Başvuru esnasında kişilerin kimliğinde var olan bilgiler ile pasaportunda var olan bilgiler birbirini tutmalıdır. Birbiriyle çelişen ya da güncellenmemiş bilgiler ile yapılan başvurular kabul edilmeyebilir. Başvuru esnasında hiçbir sorun yaşanmasa bile ülkeye girişlerde yapılan sınır kontrollerinde sorunlar yaşanabilir. Dolayısıyla vize başvurularının her zaman güncellemiş ve doğru belgeler ile yapılması gerekir.

9) Almanya'ya çocuğumla birlikte seyahat edeceğim. Çocuğum için hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Benle birlikte seyahat etmesi durumunda yine de muvafakatname gerekir mi?

Almanya aile/arkadaş ziyaret vize başvurularında 18 yaşından küçük çocuklar için hem anne hem baba imzalı noter onaylı muvafakatname sunulması gerekmektedir. Çocuğa seyahati için sponsor olan ebeveynin çalışma ve şirket evrakları ile birlikte şahsi dilekçe sunulması gereken diğer evraklardandır.

10) Almanya ziyaret vizesi başvuruları için sunulan banka hesap dökümünden en az ne kadar bakiye bulundurmalıdır?

Almanya vize başvuruları için sunulması istenen evraklar arasında başvuru sahibinin şahsi banka dökümü bulunmaktadır. Banka dökümünde kişinin seyahat masraflarını rahatlıkla karşılayabildiğini gösteren miktarda bakiye bulunması gerekir. Başvuru sahibi ülkede konaklayacağı gün sayısıyla orantılı olmak koşulu ile yeteri kadar bakiyesi bulunduğunu belgeler ile ispatlamalıdır.

11) Almanya aile ziyaret vizesi için belirtilen evrakların tamamı hazırlanmak zorunda mıdır?

Almanya vize başvuruları için başvuru sahipleri, seyahat amaçlarına ve mesleki durumlarına uygun evrakların tamamını hazırlamakla yükümlüdür. Ancak bazı sebeplerden dolayı hazırlanamayan evraklar için eksik evrak dilekçesi doldurulabilir. Ancak eksik evraklarla yapılan vize başvuruları için verilecek karar daima Almanya Konsolosluklarının inisiyatifindedir. 

12) Almanya aile ziyaret vize başvurusu için akrabalığın ispatlanması gerekir mi?

Ziyaret vize başvuruları için davetiyeyi gönderen kişi ile davet edilen kişinin akrabalık bağı vukuatlı nüfus kağıt örneği gibi belgelerle ispatlanabilir.

13) İşe yeni başladığım için iş evraklarımda eksiklikler bulunmaktadır. Bu durumda başvurumu nasıl tamamlayabilirim?

İşe giriş bildirgesinde var olan tarihin gösterilmesi kaydı ile durumun detaylarını anlatan şahsi dilekçe yazılarak başvuru tamamlanabilir. Ancak vize başvurularının değerlendirilmesinde yetki yalnızca Almanya Konsolosluklarındadır.

14) Hafta sonu Almanya ziyaret vize başvurusu yapılabilir mi?

Almanya Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezleri üzerinden cumartesi günleri mesai bitimine kadar (12.00) başvuru işlemleri tamamlanabilir. 

15) Vekaletname sunarak  Almanya aile ziyaret vize başvurumu yapabilir miyim?

Schengen vize başvuruları için 25 Eylül 2014 tarihinden sonra parmak izi vermiş olan başvuru sahiplerinin vekalet ile başvuru işlemlerini tamamlaması mümkündür. Ancak elçiliklerin istisnai durumlarda yeni bir parmak izi isteme talebi de olabilmektedir.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi

 

Duyurular

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

  Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü gişe çalışma saatleri değişti Başkonsolosluk Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü'ne ait g...
2020-12-14 11:17:14 Devamı...

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri;  Pazartesi – Perşembe: 07.20 – 12.00 / 12.30 – 16.30 Cuma : 07.20 ...
2020-12-14 10:55:08 Devamı...

Almanya Başkonsolosluğuna başvuru yapabilecek olan iller

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova ...
2020-12-14 10:51:56 Devamı...

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç ...
2020-12-14 10:49:50 Devamı...
Tüm Duyurular
Aile Ziyareti Vizesi