Almanya Aile Ziyareti Vizesi

Almanya aile ziyareti vizesi de Schengen vize kategorisinde yer almaktadır. Almanya’ya yapılacak olan 90 günden kısa süreli seyahatler için Almanya Schengen vize başvurusu yapılır. Başvuru sahipleri davetiyelerini ekledikleri vize başvuru dosyaları ile işlemlerini başlatabilmektedir.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya aile ziyareti vizesi gerekli evraklar diğer Schengen vize kategorilerindeki genel evraklarla aynıdır. Ancak Almanya’da yaşayan akrabadan ya da arkadaştan gelecek olan davetiye bu dosyanın en önemli evraklarından biridir.

Davetiye

Almanya aile ziyareti vizesi için alınacak olan davetiye belediye onaylı olmalıdır. Seyahat edecek kişi adına gönderilmiş, davet eden kişiye ait iletişim adresleri ve diğer ek bilgiler eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır.

Seyahat Belgesi

Almanya seyahatleri için kullanılacak olan pasaportun seyahat dönüşü sonrasında en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekir. Almanya aile ve arkadaş ziyaretleri için ülkeye giriş yapacak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri gerekli vize koşullarını yerine getirmekle yükümlüdür. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatleri için vize şartından muaftır.

Geliri Kanıtlayıcı Evraklar

Almanya aile ziyareti vizesi için başvuru sahiplerinin maddi durumlarını gösteren evrakların da sunulması gerekir. Başvuru sahibi seyahatini finanse edecek düzeyde gelire sahip olduğunu banka hesap dökümleri, tapu ve kira gelirleri gibi maddi ispat içeren belgelerle kanıtlamalıdır.

Ülkeye Geri Dönüşü Kanıtlayan Evraklar

Başvuru sahipleri yapılan seyahat sonrası Türkiye’ye döneceğini de belgelerle kanıtlamalıdır. Satın alınmış dönüş bileti, iş evrakları, iş sözleşmesi, tapu vs. dönüş yapılacağını gösteren evraklardan bazılarıdır.

Mesleksel Evraklar

Almanya ziyaret amaçlı seyahatler için hazırlanması gereken başvuru dosyaları kişinin mesleki durumuna uygun evraklarla tamamlanmalıdır. Çalışan ya da işveren olarak başvuru yapılması durumunda uygun olan çalışma ve şirket evrakları dosyaya eklenmelidir.

Almanya Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya aile ziyareti vizesi başvuruları doğrudan Büyükelçilik veya Başkonsolosluklara yapılamamaktadır. Almanya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan vize hizmet merkezleri aracılığıyla işlemler yürütülmektedir. Başvuru sahibi ikamet şehrine göre tercih ettiği vize başvuru merkezleri aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilir. Almanya vizesi için Ankara, Trabzon, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’daki vize hizmet merkezlerine başvuru yapılabilmektedir. Almanya temsilcilikleri görev alanları için tıklayınız.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Ücreti

Almanya’ya aile üyelerini veya arkadaşlarını ziyaret etme sebebiyle seyahat edecek kişilerin gerekli vize prosedürlerini tamamlamaları gerekmektedir. Seyahat amaçlarına ve mesleki durumlarına uygun olarak hazırlanan dosyaların işleme alınabilmesi için kategoriye göre belirlenmiş olan vize başvuru ücreti de belirtilen hesaplara ödenmelidir.
Almanya ziyaret vizesi başvuruları için ödenecek miktar konsolosluk vize harcı ve vize merkezinin hizmet bedelinden oluşmaktadır.

Almanya’ya aile ve arkadaş ziyareti sebebiyle seyahat edecek kişilerin vize başvurusu için ödemesi gereken ortalama bedeller şu şekildedir;

  • Ticari vize konsolosluk harcı 80 Euro'dur - 0-12 yaş arası başvuru sahipleri için bu ücretten muaftır.
  • Vize başvuru merkezi koordinasyon bedeli 6 yaş üzeri için 567 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
  • Türkiye'de oturum izni olan 6-12 yaş arasındaki çocuklar için konsolosluk harç bedeli 35 Euro,
  • Form doldurma hizmeti 73TL,
  • Kargo hizmeti 105 TL,
  • Fotoğraf hizmeti 50 TL,
  • Çıktı alma 2,5TL (sayfa başına).
  • VIP hizmet bedeli çocuklar için 613 TL ve 12 yaş üzerindeki yetişkinler için 1.209 TL’dir.

Almanya Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi Sonuçlanma Süresi

Almanya ziyaret vize başvuruları Almanya Konsoloslukları tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanır. Vize başvurusu için ilk başvurunun gerçekleştirildiği aracı kurumların başvuru dosyalarını değerlendirme yetkisi yoktur. Almanya kısa süreli Schengen vize kategorisine giren ziyaret vize başvuruları yaklaşık 15 iş günü içinde sonuçlandırılır. Sonuçlanma süresi konsolosluk biriminin yoğunluğuna, resmi tatil günlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Başvurular seyahat tarihinden 3 ay öncesinde veya seyahat tarihine en geç 15 gün önce tamamlanabilir.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi İçin Sık Sorulan Sorular

1) Mersin'de ikamet ediyorum. Almanya ziyaret vizesi başvuru işlemlerimi hangi konsolosluk üzerinden tamamlamalıyım?

Almanya kısa süreli Schengen vize başvuruları direkt konsolosluk birimlerine yapılmamaktadır. Vize başvuru işlemleri Almanya Konsolosluğu tarafından işaret edilen kurum ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Bölge kısıtlaması olmadan Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Trabzon ve Antalya'da bulunan vize merkezlerinden işlemler gerçekleştirilebilir.

2) Almanya ziyaret vizesi için gönderilen davetiyede ismim yanlış yazılmış. Bu durum başvuru işlemleri için sorun oluşturur mu?

Almanya ziyaret vize başvuruları için sunulması gereken davetiye formatında davet eden ve edilen kişilerin kişisel ve adres bilgileri eksiksiz olarak yazılmalıdır. Başvuru sahibinin vize işlemleri için Almanya Büyükelçiliğinin uygun gördüğü formatta bir davetiye sunması gerekir. Vize başvurusu için uygun bulunmayan davetiyeler konsolosluk tarafından kabul edilmeyebilir. Dolayısıyla davet eden kişinin kişisel ve adres bilgileri ile davet edilen kişinin isim-soy isim ve adres bilgileri ile pasaport numaraları doğru bir şekilde yazılmalı ve konsolosluk biriminin uygun bulduğu formatta sunulmalıdır. Aksi halde başvurunuz reddedilebilir.

3) Almanya ziyaret vizesi başvuruları için gönderilen belediye onaylı davetiyede birden fazla isim yazılabilir mi?

Almanya'dan gönderilen davetiyeye birden fazla başvuru sahibinin ismi yazılabilir. Kişiler aynı davetiyenin bir kopyası ile başvuru işlemlerini tamamlayabilir. Ancak tüm başvuru sahiplerinin isimleri ve adres bilgileri eksiksiz bir şekilde davetiyede bulunmalıdır.

4) Almanya ziyaret vizesi başvuruları için ekspress (hızlı) hizmet var mıdır?

Almanya aile/arkadaş ziyaret vize başvuruları için hızlandırılmış başvuru hizmeti bulunmamaktadır. Vize başvuruları için en erken müracaat etme tarihi seyahatten 3 ay önce başlar ve en geç ise seyahate 15 gün kala yapılabilir. Seyahat tarihine 15 günden az zaman kalmış başvuru sahiplerinin vize işlemlerinin yetişmemesi durumunda gerçekleşemeyecek seyahatler için Almanya Konsoloslukları sorumlu tutulamaz.

5) Türk vatandaşıyım ve Bordo pasaporta sahibim. Ancak Türkiye'den başka bir ülkede oturma iznim var ve orada yaşıyorum. Almanya ziyaret vizesi başvurumu nereden tamamlamalıyım?

Almanya ziyaret vize başvurusu için oturma izni olan ülkeden başvuru işlemleri tamamlanmalıdır.

6) Almanya aile/arkadaş ziyaret vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edilebilir?

Almanya Schengen Bölgesine dahil ülkeler arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla alınan Almanya ziyaret vizesi de kısa süreli Schengen vizesi kategorine girer. Almanya Schengen vizesi ile de çok girişli (multi) olmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de giriş yapılabilmektedir. Çok girişli Almanya aile/arkadaş vizesi ile giriş yapılabilecek diğer ülkeler; Hollanda, Fransa, Belçika, Danimarka, Avusturya, Çekya, Estonya, Macaristan, İzlanda,Finlandiya, İtalya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Lüksemburg, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn'dır.

7) Almanya aile ziyareti vizesi ile ilk olarak Almanya'ya mı giriş yapılması gerekir?

Başvuru sahipleri Almanya'dan almış oldukları çok girişli ziyaret vizesi ile diğer Schengen bölge ülkelerine de giriş yapma hakkı kazanır. Ancak kişilerin asıl seyahat edecekleri ülkeden vize başvurularını tamamlama sorumluluğu vardır. Başvuru sahiplerinin en uzun konaklamayı yapacakları ülkeden ya da ilk girişin gerçekleşeceği ülke konsolosluğundan vize başvuru işlemlerini tamamlaması gerekir. Asıl seyahat edilecek ülke Almanya değilse en uzun kalınacak ülkenin konsolosluğundan vize başvurusu yapılması daha doğru olacaktır.

8) Yeni evlenmiş kişiler önceki soyadlarının olduğu kimlik ve pasaportla Almanya'ya seyahat edebilir mi?

Evlilik ya da boşanma dolayısıyla değişen kişisel bilgilerin kimlik ve pasaportlara da uygulanması gerekir. Başvuru esnasında kişilerin kimliğinde var olan bilgiler, pasaportunda var olan bilgiler ve diğer evraklardaki bilgiler birbirini tutmalıdır. Birbiriyle çelişen ya da güncellenmemiş bilgiler ile yapılan başvurular kabul edilmeyebilir. Başvuru esnasında hiçbir sorun yaşanmasa dahi ülkeye girişte yapılan sınır kontrollerinde sorun yaşanabilir.

9) Almanya'ya çocuğumla birlikte seyahat edeceğim. Çocuğum için hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Benimle birlikte seyahat etmesi durumunda da muvafakatname gerekir mi?

Almanya vize başvurularında 18 yaşından küçük çocuklar için hem anne hem baba tarafından imzalı noter onaylı muvafakatname sunulması gerekmektedir. Çocuğa seyahati için sponsor olan ebeveynin çalışma ve şirket evrakları ile birlikte şahsi dilekçe sunulması gereken diğer belgelerdendir.

10) Almanya ziyaret vizesi başvuruları için sunulan banka hesap dökümünden en az ne kadar bakiye bulundurmalıdır?

Almanya vize başvuruları için sunulması istenen evraklar arasında başvuru sahibinin şahsına ait banka dökümü bulunmaktadır. Banka dökümünde kişinin seyahatinde gerekli olacak masraflarını rahatlıkla karşılayabildiğini gösteren bakiyenin bulunması gerekir. Başvuru sahibi ülkede konaklayacağı gün sayısıyla orantılı olmak şartı ile yeteri kadar bakiyesi bulunduğunu belgeler ile ispatlamalıdır.

11) Almanya aile ziyareti vize başvurusu için akrabalığın ispatlanması gerekir mi?

Ziyaret vize başvuruları için davetiyeyi gönderen kişi ile davet edilen kişinin akrabalık bağı vukuatlı nüfus kağıt örneği gibi belgelerle ispatlanabilir.

12) İşe yeni başladığım için iş evraklarımda eksiklikler bulunmaktadır. Bu durumda başvurumu nasıl tamamlayabilirim?

İşe giriş bildirgesinde var olan tarihin gösterilmesi kaydı ile durumun detaylarını anlatan şahsi dilekçe yazılarak başvuru gerçekleştirilebilir. Ancak vize başvurularının değerlendirilmesinde yetki yalnızca Almanya Konsolosluklarındadır.

13) Hafta sonu Almanya vize başvurusu yapılabilir mi?

Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri üzerinden Cumartesi günleri mesai bitimine (12.00) kadar başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

14) Vekaletname sunarak Almanya aile ziyareti vize başvurumu yapabilir miyim?

Schengen vize başvuruları için 25 Eylül 2014 tarihinden sonra parmak izi vermiş olan başvuru sahiplerinin vekalet ile işlemlerini tamamlaması mümkündür. Ancak elçiliklerin harici durumlarda yeni bir parmak izi isteme talebi de olabilmektedir.
“almanyakonsoloslugu.org” Google optimizasyonunu kullanarak alan adları alıp, yayınladığı bilgiler ile sektör dahilinde şirketlerden reklam alan bir ağı parçasıdır. “almanyakonsoloslugu.org”un, Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği ile hiçbir bağı yoktur.
Alenn ddw, tecrübeli vize uzmanları tarafından oluşturulmuştur. Alenn ddw sitelerinde bulunan bilgiler ilgili Konsoloslukların resmi adledilen bilgilendirilmeleri değildir. Siteler vize başvuru sahiplerini bilgilendirme amaçlı vize işlemleri konusunda tecrübeli uzmanlar aracılığıyla hazırlanmıştır. Sorularınızı ve eksik gördüğünüz bilgileri www.alennddw.com/contact adresindeki formu doldurarak bizlere iletebilirsiniz.

Duyurular

Almanya Konsolosluğu 2022 Tatil Günleri

Almanya’nın Türkiye’de bulunan tüm dış temsilcilikleri Türkiye ve Almanya Federal Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde  ziyaretçil...
2023-08-07 10:22:26

Almanya konsolosluğu Noel’de ve yılbaşında kapalı olacak

Almanya konsolosluğu Noel’de ve yılbaşında kapalı olacak. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Türkiye’de faaliyet gösteren temsilcilikleri T...
2023-08-02 11:59:33

Consultation for Germany

Consultation for Germany, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Germany; Türkiye’ de bulunan Almanya Konsoloslukları, Büyükelçil...
2023-08-02 11:59:03

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi detayına ilgili vize sayfasından da erişebilirsiniz. Almanya Schengen vize işlemleri Almanya Büyükelçil...
2023-08-02 11:52:43
Tüm Duyurular
Aile Ziyareti Vizesi