Almanya İstanbul Başkonsolosluğu

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Almanya Başkonsolosluğu

Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları ve/ veya Almanya Devleti ile herhangi bir sürekli bağı bulunan kişiler pasaport, doğum, evlilik, adres değişikliği gibi birçok konuda Almanya Konsolosluğu’ndan destek alabilmektedir. Diğer ülkelerde yaşayan Alman vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek Almanya Konsolosluğu’nun görevleri arasında yer almaktadır.

Almanya Başkonsolosluğundan adli sicil kaydı,  adres değişikliği, adres tespiti, Alman Kanunları, Apostil tasdik şerhi, Babalık Tanıma Senedi, Belge Düzenleme, Bloke Hesap, Boşanma, Boşanma Kararının Tanınması, Çocuk kimliği, Çocuk Pasaportu, Çocuk pasaportu, Doğum, Doğum bildirimi, Doğum kayıt örneği, Elektronik kimlik, Emeklilik İşlemleri, Evlilik, Evlenme ehliyet belgesi, Evlilik sonrası soyadı konularında bilgi ve destek alabilirsiniz. 

Alman Konsolosluğu İstanbul Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Adres: Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu
İnönü Caddesi 10,
34437 Gümüşsuyu - İstanbul

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, Beyoğlu, Gümüşsuyu semtinde yer almaktadır. Taksim meydandan AKM'nin sağ tarafından Dolmabahçe'ye giden İnönü caddesi üzerindedir.

Alman Konsolosluğu İstanbul,  Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi - Perşembe günleri arasında: 07:00 - 11:45/12:30 - 15:30
Cuma günü:  07:00 - 12:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Almanya Başkonsolosluğu Vize Bölümü (Schengen) Çalışma Saatleri Nedir?
Pazartesi - Perşembe günleri arasında: 07:15 - 11:45/12:45 - 16:00
Cuma: 07:15 - 13:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.


Almanya Konsolosluğu Pasaport Bölümü /Almanya Konsolosluğu Almanya Ulusal Vize Bölümü Çalışma Saatleri Nedir?
Pazartesi - Perşembe günleri arasında: 14.00 - 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

​Pazartesi - Cuma günleri arasında: 09:00 - 12:00 saatleri aralığında hizmet vermektedir.

Acil Durumlarda Ulaşılabilirlik

Acil Telefon: +90 530 066 1738 (Almanca) 
                     +90 212 334 6100
Acil Fax:       +90 212 249 9920

Bu hat yalnız Vize ve Pasaport konuları dışındaki acil durumlar içindir. Nöbetçi görevliler vize ve pasaport konusunda bilgi veremezler. 

Kançılarya ve Başkonsolosluk Konutu Tarihi

Günümüzde İstanbul Almanya Başkonsolosluğu olarak kullanılan bina, 1871 yılında Alman İmparatorluğu’nun kuruluşunun ardından 1877 yılında ilk Büyükelçilik konutu olarak hizmete başlamıştır. Bina, hem kançılarya hem de temsilcilik şefinin ikametgahı olarak kullanılmaktaydı. 1923 yılına gelindiğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve devamında Ankara’nın başkent ilan edilmesiyle İstanbul’daki tüm büyükelçilikler de Ankara’ya taşınmıştır. Bu değişikliğin ardından o tarihe kadar Alman İmparatorluğu’nun Büyükelçiliği olarak kullanılan bina, 1926 yılından itibaren Başkonsolosluk olarak hizmet vermeye başlamıştır.  
Son kapsamlı tadilatını 1983-1989 yılları arasında geçiren Başkonsolosluk binası, orijinal heybetli görüntüsüne sadık kalınarak bugünkü varlığını korumuştur. Binanın kapı ve pencere bezemelerinde, çatının üstünde ve çini sobaların üzerinde görülen kanatlarını germiş ve gagalarını açmış kartallar, büyükelçilik binasının kurulduğu 1877 yılında, Alman İmparatorluğu’nun kullandığı bir simgedir. Eskiden binanın çatısından bulunan bronz kartallar ise tahminen 1. Dünya Savaşı sonrasında ortadan kaybolmuştur. Kaybolan bronz kartal figürleri ile ilgili herhangi bir iz yoktur. 

Başkonsolosluk binasının önünde bulunan mermer çeşme ise 1906 yılından Sultan 2. Abdülhamit tarafından İmparatorluk Büyükelçiliğine hediye edilmiştir. Çeşme taşında bulunan Osmanlıca yazıtta ise “Serir-i arâ-yi saltanat-i osmaniye as-sultan bin as-sultan as-sultan al-gâzi Abdülhamid Han sânî hazretlerinin me'sere-i halile-i hazret-i padişahilerinden bulunan Kağıdhane menâbi' suyundan Almanya devlet-i fahimesinin Dersaadet sefarethanesine ihdâ buyurdu karr ma'-i leziz içün sene-i hicriyenin 1324 ve sene-i miladiyenin 1906 tarihinde inşâ buyurulan çesme-i aliyedir” (Bu çeşme, 1324 Hicri ve 1906 Miladi tarihinde Osmanlı İmparatorluğu'nun tahtını süsleyen ulvi Hükümdar, Sultan oğlu Sultan, Gazi, Padişah II. Abdülhamit Han tarafından yüce Alman İmparatorluğu’nun haşmetli eseri olan elçilik binasına armağan edilen leziz Kağıthane kaynak suyunun temini için inşa ettirilmiştir." yazmaktadır.

Başkonsolosluk binasının arka bahçesinde ayrıca Berberbaşı Ali Ağa’nın aile mezarları bulunmaktadır. 1874 yılında Alman İmparatorluğu tarafından satın alınan arazide satış arka bahçedeki aile mezarlığının korunması koşulu ile gerçekleşmiştir. 
Bina’da çok sayıda kançılarya personeli ve Başkonsolosun ikametgahını içermekle birlikte, Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün İstanbul Şubesi’ni de çatısı altında barındırmaktadır. Geçmişte ahır ve faytonların konuşlandırıldığı bölümler günümüzde vize bölümü ve iki giriş kulübesi olarak kullanılmaktadır. 

Almanya İstanbul Başkonsolosluk

Almanya Federal Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleri

Almanya Federal Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti 2021 Resmi Tatil Günleri’nde Büyükelçilik Hizmetleri Verilmemektedir. 

(*) Yıldız ile belirtilen tarihle Türkiye Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleridir

 

01.01.2021  Yılbaşı
30.03.2021  Paskalyadan Önceki Cuma
02.04.2021 Paskalya Pazartesisi
01.05.2021* İşçi Bayramı
10.05.2021 Uruçi İsa
13.05.2021* Ramazan Bayramı (1. Gün) 
20.07.2021* Kurban Bayramı (1. Gün)
03.10.2021 Alman Birliği Günü
29.10.2021* Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Noel Arifesi
25.12.2021 Noel Günü
26.12.2021 Noel Günü
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi

Başkonsolosluk sayfasından yapılan açıklamaya göre acil durumlarda, tatil günleri ve hafta sonlarında Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Türkiye'deki Temsilcilikleri'ne 24 saat telefondan ulaşılabilir. Ancak hiçbir vize konusu acil durum olarak değerlendirilmemekle birlikte mesai saatleri dışında bu tür sorular yanıtlanmamaktadır.  

Alman Konsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi Hangi İlleri Kapsar?

Alman Başkonsolosluğu görev sahası içerisinde Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illeri bulunmaktadır. Başkonsolosluk Bursa ve Edirne'deki Fahri Konsoloslar tarafından desteklenmektedir. Bu illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini  Almanya Konsolosluğu İstanbul tarafından görevlendirilmiş Vize Hizmet Merkezi'ne başvurularını gerçekleştirebilirler. 

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu

Konsolosluk Bölümleri 

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, Hukuk ve Konsolosluk İşleri Dairesi, Ekonomi ve Ticaret Bölümü, Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü, Kültür Bölümü, Protokol Bölümü ve Yönetim/İdari Bölüm olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. 

1. Hukuk ve Konsolosluk İşleri Dairesi

Hukuk ve Konsolosluk İşleri Dairesi, İstanbul Başkonsolosluğunun personel sayısı itibariyle konsolosluğun en büyük bölümüdür. Bu bölümde hem Alman hem Türk vatandaşlarına yönelik hizmet verilmekte destek ve danışmanlık hizmeti de sağlanmaktadır. Bu bölümde Alman ve aileleri için miras meseleleri, pasaport düzenlemesi, sosyal yardım, hapishane ziyaretleri, tutuklu himayesi gibi konularının yanında nüfus işlemleri hakkında da hizmet verilmektedir. 
Hukuk ve Konsolosluk İşleri İdaresi bölümü ayrıca ülkedeki demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları konularını da takip etmektedir. 

2. Ekonomi ve Ticaret Bölümü

Gerek dünya gerekse Türkiye için önemli bir ticaret merkezi olan İstanbul’daki ticari ve ekonomik gelişmelerin takip edildiği, İstanbul’da yatırım yapmak isteyen Almanlara danışmanlık hizmeti verildiği bölüm Başkonsolosluğun Ekonomi ve Ticaret bölümüdür. Türkiye pazarına giren Almanların ilk irtibat kuracağı makam ise Başkonsolosluğun ticaret ataşeliğidir.

3. Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü

Türk medyasının kalbi olan İstanbul, Başkonsolosluğun Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü için de oldukça önemli bir şehirdir. Bu bölüm Türkiye’deki Alman gazetecilere yardımcı olmakta ve basınla ilgili konularda danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca Türk ve Alman gazeteciler arasındaki mesleki ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesi de bu bölümün görev alanı içindedir.

4. Kültür Bölümü

Başkonsolosluğun Kültür Bölümü, kültür ve sanat dünyasının merkezlerinden biri olan İstanbul’daki kültür ve eğitim aracılarının aktivitelerine eşlik etmektedir. Türkiye’de bulunan Alman kültür ve eğitim kurumları ve bu kurumların çalışanlarıyla da yakından ilgilenmektedir. Bu bölüm, Alman ve Alman-Türk kültürüne katkı sağlayabilmek için konsolosluğun tarihi ve görkemli odalarında düzenlenen konserleri, tanıtımları ve sunumları da organize edilmektedir. 

5. Protokol Bölümü

Başkonsolosluğun Protokol Bölümü Almanya’dan Türkiye’ye yapılan resmi ziyaretlerde ziyaretçilere refakat etmektedir. İstanbul’un kültürel ve ekonomik hayatın merkezi olması itibari ile de Almanya’dan çok sayıda Türkiye’ye ziyaret gerçekleşmektedir. Başkonsolosluk Protokol Bölümü bu tür organizasyonlarda Alman heyetlerine refakat etmektedir. 

6. Yönetim/İdari Bölüm 

Yönetim/İdari Bölümü Başkonsolosluğun personel, mülkiyet ve genel idari işleri ile ilgilenmektedir. Ayrıca olası bir kriz durumunda yapılacak işlemler ile ilgili AB ülkeleri, partner ülkeler ve Alman makamları ile düzenli toplantılar organize etmektedir. Personel işlemleri ile de ilgilenen bölüm olduğu için Başkonsolosluğa yapılacak iş başvurular da bu bölüme yapılması gerekmektedir. Ayrıca başkonsolosluğa ait mülkiyetlerin üçüncü şahıslar tarafından kullanılması, bu taleplerin karşılanması da bu bölümün görevleri arasındadır. 

Almanya Vizesi

Almanya seyahatlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve AB üyesi olmayan diğer ülke vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekmektedir. Almanya seyahati için gereken Schengen vizesi başvuruları, hizmet yüklenici aracı kurumlara yapılmalıdır. 
Almanya’ya yapılacak seyahatlerde alınacak vize türü Almanya’da geçirilecek süre ile doğru orantılıdır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınızı doğru belirlemeniz tavsiye edilmektedir. Almanya vizesi ikiye ayrılır;

►Kısa Süreli Vizeler-Schengen Vizesi (C Vize-90 güne kadar) 

 • Turistik vize
 • Ziyaret vizesi
 • İş seyahati veya fuar ziyareti vizesi
 • Kültürel veya sportif bir etkinliğe ya da kongreye katılma vizesi
 • Öğrenci gezileri için vize
 • Türk Tır şoförleri için transit vize
 • Havaalanı transit vize 

►Uzun Süreli Vizeler-Ulusal Vize (D Vize-90 günden fazla) 

 • Üniversite eğitimi ve staj vizesi
 • Aile birleşimi
 • Almanca öğrenimi vizesi
 • Almanya’da çalışma ve iş arama vizesi
 • Sözleşmeli işçi vizesi
 • İş kurma vizesi
 • Evlilik, evliliğe bağlı çocukların Almanya’ya getirilmesi veya Alman vatandaşı çocuğun yanına göç etme vizesi 
 • İkamet izni süresinin dolması veya belgenin kaybedilmesi halinde tekrar ülkeye giriş vizesi 
Vize başvurusu yetkili aracı kurumlara yapılmalı ve randevu alınmalıdır. Schengen vize başvurusu seyahat tarihinden 3 ay önce yapılmalıdır. Başvurular aracı hizmet yüklenici kurumlara yapılmakta fakat başvurunuz hakkında karar Almanya dış temsilciliklerine aittir. Başvurunuzu şahsen ya da yazılı vekalet ile yapabilirsiniz. 
 
Şahsen Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu sırasında parmak izi kaydınız alınmadıysa, parmak izi kaydı zorunluluğu nedeniyle başvurunuzu şahsen yapmalısınız
Yazılı Vekalet ile Başvuru: Son 5 yıl içinde herhangi bir vize başvurusu esnasında parmak izi kaydınız alındıysa başvurunuzu yazılı vekalet verdiğiniz üçüncü bir şahıs aracılığı ile de yapabilirsiniz. Yine de konsolosluğun vize bölümü tarafından gerekli görüldüğü takdirde şahsen görüşmeye çağrılabilirsiniz. 
 
Almanya Schengen vizesi başvurularında seyahat birden fazla ülke ziyaretini kapsıyorsa ziyaretin amacı ve süresi açısından ana hedef olan ülke temsilciliğine başvurulmalıdır. 
 
Almanya seyahati için Schengen vizesi başvuru formu için tıklayınız.
 

Türkiye’den Almanya’ya Seyahatlerde En Sık Başvurulan Vize Türleri

1.Eşin Yanına Gidebilmek için Aile Birleşimi Vizesi

Türkiye ile Almanya arasında 1960’lı yıllara dayanan tarihsel bağlar nedeniyle genellikle Almanya’da yaşayan Türkler ve Türkiye’deki vatandaşlar arasında evliliklere oldukça sık rastlanmaktadır. Almanya’daki eşin yanına gidebilmek için ise belirli şartları yerine getirmek ve Almanya Ulusal Vize’sine başvurmak gerekmektedir. Önceleri Almanya Federal Devleti aile birleşiminde dil şartı aramamaktaydı fakat entegrasyon politikalarının bir devamı olarak 1 Ocak 2005’ten beri Almanya’ya yurt dışından gelen eş için Almanca dil şartı aranmaktadır. Bununla birlikte Almanca dil şartının istisnaları da bulunmaktadır. 
 
Aile birleşiminde bir diğer önemli husus ise çiftlerin her ikisinin de 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. İstisnai durumlar için; çiftlerden bir 17 yaşında ise anne ve babanın yazılı muvafakati ile Almanca tercümesi, çiftlerden biri 16 yaşında ise çiftin evlenebileceğine dair mahkeme kararı ve Almanca tercümesi istenmektedir. 

2.Almanya’da Evlenmek ve Buna Bağlı Süresiz Yerleşim İzni

Almanya’da evlenmek için yapılan vize başvurularında da yine uzun dönem vizeye yani Almanya Ulusal Vize’sine başvurulmalıdır. Almanya’da evlenmek için yapılan başvurularda da tıpkı eşin yanına gidebilmek için yapılan başvurulardaki gibi Almanca dil şartı aranmaktadır. Ayrıca Almanya`da nikah işlemlerin yapılması için kayıt yapıldığını gösteren nikah dairesinden verilmiş olan teyit belgesi de ibraz edilmelidir. Almanya’da nikah akdinin gerçekleştirilmesi için gerekli vize ancak her iki eşin 18 yaşını doldurduğunda verilmektedir. 

3.AB Mavi Kart-Almanya’da Çalışma Vizesi

Almanya, nitelikli iş gücünün ülkeye yerleşmesi için yüksek öğrenim diploması sahibi yabancılara AB Mavi Kart ile eğitimlerine uygun nitelikte işlerde çalışmalarına imkan vermektedir. AB Mavi Kart’ın verilmesi için yıllık brüt maaş en az 52.000 Avro tutarında olmalıdır. Fen bilimi, matematik, mühendislik, doktorluk ve bilgisayar uzmanı gibi aranan mesleklerde, yıllık brüt maaşın en az 40.560 Avro tutarında olması gerekmektedir. Burada 2021 yılı için belirtilmiş olan meblağlar her yıl yeniden belirlenmektedir. Burada önemli olan çalışma sürenizin uzunluğudur. Eğer çalışma günü 90 günden fazlaysa Ulusal Vize’ye, 90 günden az ise Schengen vizesine başvurmalısınız. Ayrıca Almanya’da çalışacağınızı belirten yasal iş teklifi de bulunmalıdır. 

4.İstisna Akdi Çerçevesinde Sözleşmeli İşçi

Sözleşmeli işçi olarak vize almak isteyenlerin vize başvurularına şahsen gelmeleri gerekmekte ve sözleşmeli olarak çalışılacak süre göz önünde tutularak 90 günden az sözleşmeli çalışma için Schengen vizesine, 90 günden fazla sözleşmeli çalışma için Ulusal Vize’ye başvuru yapılmalıdır. 

5.Almanya’da Staj/Gönüllü Staj-Tıbbi staj-Hospitasyon

Almanya’da yapılmak istenen staj için yapılacak vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken husus, staj süresidir. Staj 90 günden uzunsa Ulusal Vize’ye, staj 90 günden kısa sürecekse Schengen vizesine başvuru yapılmalıdır. 
Tıbbi staj başvurularında hekim adaylarının/tıp öğrencilerinin Ulusal Vize (D Vize) başvurusu yapmaları gerekmektedir. 
Hospitasyon, çalışılan kurumun bünyesine dahil olmadan iş deneyimi ve bilgi edinmeyi amaçlayan bir program türü olduğu için Hospitasyon kapsamında Almanya’da bulunanların çalışma izni bulunmamaktadır.  
 
DİKKAT! 
Yukarıda belirtilen vize başvuru şartlarına ek olarak tüm vize işlemlerinde pasaport, biyometrik veri, vukuatlı nüfus örneği, banka bilgileri, sigorta vb. farklı resmi evraklar talep edilebilmektedir. Lütfen başvuru yapacağınız vize türünde istenen tüm evrakları dikkatlice inceleyip başvurunuzu eksik evrak olmadan tamamlayınız. Eksik evrak durumunda vize başvurunuz reddedilebilir ya da başvuru süreciniz uzayabilir. Vize başvurularında aracı hizmet yüklenici kuruluşlardan danışmanlık hizmeti almanız tavsiye edilir. 
 
 

Alman Konsolosluğu İstanbul Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulabilir. Almanya vize başvuru formu için tıklayınız.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru

Alman Vize Harç Ücretleri Ne Kadardır?

Almanya'ya yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine göre vize ücreti Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. 
Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin başvurabileceği iki tür vize bulunmaktadır. 90 günden az sürecek olan seyahatlerde Schengen Vizesine (C Vize) başvuru yapılmalıdır. 90 günden uzun sürecek seyahat ve ziyaretlerde ise Ulusal Vizeye (D Vize) başvuru yapılmalıdır. Başvurulan vize türüne göre ücretler değişiklik göstermektedir. 

1.Schengen Vizesi (C Vize) Ücretleri-90 Günden Az Süren Seyahatler İçin

 • Schengen vizesi ve havalimanı transit ücreti 80,00 Avro’dur. 

 • 12 yaşından küçük Türk vatandaşı çocuklar vize ücretinden muaftır. 
 • Eşler, Alman ebeveynin reşit olmayan çocukları ve reşit olmayan çocukların Alman vatandaşı ebeveyni de ücretlerden muaftır.
 • Diğer başvuru sahiplerinin ikamet yönetmeliği veya başka bir uygulama uyarınca ücretten muaf tutulup tutulamayacağı, ancak başvurunun incelenmesinden sonra belirlenebilir.
Dikkat!
Vize başvurusu eğer yetkili hizmet yüklenici kurum aracılığı ile yapılıyorsa, hizmet yüklenici kurumun ek hizmet bedelleri doğabilir. Bu durumda, ilk başvurusunu yapan ve daha önce biyometrik verileri kaydedilmemiş olan kişiler için aracı kurum tarafından 26,27 Avro ek hizmet bedeli tahsil edilecektir. 
Son 59 ay içinde biyometrik verileri kaydedilmiş olan kişiler için ise hizmet yüklenici kurum tarafından 24,77 Avro ek hizmet bedeli tahsil edilecektir. 
12 yaşından küçük çocuklar için bu ücretin yarısı ödenir. İşlem ücreti aracı kurumda TL veya kredi kartı ile ödenebilir. Vize başvurusunun doğrudan dış temsilciliğin vize bölümüne yapılması durumunda vize ücreti sadece nakit ve Avro olarak kabul edilmektedir. 

2.Ulusal Vize Ücretleri (D Vize)-90 Günden Fazla Süren Seyahat ve Ziyaretler İçin

 • Ulusal vize başvurularında 18 yaşından büyükler için başvuru ücreti 75,00 Avro
 • 18 yaşından küçükler için başvuru ücreti 37,50 Avro
Dikkat!
Vize başvurusunun doğrudan dış temsilciliğin vize bölümüne yapılması durumunda vize ücreti sadece nakit ve Avro olarak kabul edilmektedir.

Alman Konsolosluğu İstanbul, Konsolosluk İşlemleri Nelerdir?

01 Ocak 2015 tarihinden itibaren Bas,konsolosluğun Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü`ne gelmek isteyenler, sadece yeni oluşturulan online randevu sistemine girerek internet aracılığı ile randevu alarak gelebileceklerdir. Bu randevu sisteminden pasaport ve kimlik başvuruları, soyadı beyanı, evlenme ehliyet belgeleri ile diğer belge ve tasdik işlemleri için randevu alınabilmektedir.

İstanbul Alman Başkonsolosluğu Görevleri Nedir?

Almanya Konsolosu ve Almanya Konsolosluğu, Almanya Devleti’nin çıkarlarını korumakla mükelleftir. Almanya’a seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmek Almanya Başkonsolosluğu’nun görevidir. Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Almanya Konsolosluğu vasıtasıyla yürütülür. Almanya Konsolosluğu Türkiye - Almanya ticari bağlarını geliştirmek bu ülkede çalışan Almanya vatandaşlarına rehberlik etmekle sorumludur. Almanya Başkonsolosluğu, Almanya Devleti kanunlarına göre Almanya’a karşı borçlu olunan vergileri toplar. Almanya Konsolosluğu’nun destek sunduğu konulardan bazıları aşağıdaki gibidir;

Adli Sicil Kaydı: Kişilerin herhangi bir suça bulaşıp bulaşmadığını gösterir nitelikteki belge olan adli sicil kaydı (sabıka kaydı) ihtiyacı olan Alman vatandaşları konuyla ilgili Almanya Konsolosluğu’ndan destek alabilmektedir.

Adres değişikliği: Almanya vatandaşları eğer artık Almanya’da ikamet etmiyorsa, yaptığı adres değişikliğinin pasaport, geçici seyahat belgesi ve çocuk pasaportuna kaydedilmesi için Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

Adres tespiti: Türkiye Cumhuriyeti kanunları uyarınca Türkiye vatandaşlarının Adres tespiti Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği tarafından yapılamaz. Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşlarının adres tespit işlemleri tespit için kullanılacak diğer yolların tüketildiği ispat edilirse ve sadece istisnai ve haklı sebeple istendiği gösterilirse, Almanya Konsolosluğu’ndan ve Almanya Büyükelçiliği’nden destek alınabilmektedir. 

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden Almanya vatandaşları Almanya’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için Almanya Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.

Babalık Tanıma Senedi, Onay Beyanı ve Velayet Beyanı: Evlilik dışı doğan çocuklarda hukuken babanın tanınması ve çocuğun velayeti ile ilgili prosedürün yerine getirilmesi için Almanya Konsolosluğu’ndan destek almalıdır.

Evlilik: Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları evlilik kararı aldıklarında evliliğin Almanya’da ya Türkiye’de gerçekleşmesi, evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi konularda destek almak üzere Almanya Konsolosluğu ile irtibata geçebilirler.

Doğum: Türkiye’de ikamet eden Alman vatandaşları çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğum kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi gibi konularda Almanya Konsolosluğu’ndan rehberlik hizmeti alabilmektedir.

Çocuklarla ilgili işlemler: Çocukların isminin belirlenmesi, nüfus cüzdanı, pasaport gibi işlemleri için Almanya Konsolosluğu Türkiye’de yaşayan Alman vatandaşlarına yardımcı olmaktadır.

Boşanma: Türkiye’de yaşayan ve evliliklerini sonlandırmaya karar veren Almanya vatandaşı kişiler boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Almanya ve Türkiye hukuku açısından kabulü gibi konularda destek ve bilgi almak için Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

Soyadı: Almanya Konsolosluğu bazı durumlarda kişilerin soyadı beyanında bulunması gerektiğini ifade etmektedir. Almanya Konsolosluğu’nun verdiği bilgiye göre;

 • Çocukları için pasaport çıkarmak isteyen, ortak bir soyadı kullanmayan evli ya da evli olmayan ebeveynler,
 • Eşlerden birinin önceki evliliğinden olan çocuğuna ortak soyadlarını vermek isteyen kişiler
 • Evlendikten sonraki yeni soyadına göre düzenlenmiş pasaport almak isteyen kişiler
 • Boşanma işleminden sonra eski soyadına geri dönen ve buna göre hazırlanmış evraklar talep eden kişiler soyadı beyanında bulunmalıdır.
 • Soyadı ile ilgili beyan ve soyadı belirleme gibi işlemlerde bulunmak isteyen Almanya vatandaşları bu konuda Almanya Konsolosluğu’ndan destek ve bilgi talep edebilirler.

Emeklilik: Almanya Konsolosluğu Türkiye’de yaşayan Alman vatandaşlarının emeklilik işlemleri konusunda da rehberlik görevi yürütmektedir. Türkiye’de yaşayan Alman vatandaşları emeklilik işlemleri ile ilgili belgelerin temini, emeklilik sürecinin işleyişi gibi konularda Almanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.

Vergiler: Almanya Konsolosluğu Almanya devletine karşı borçlu olunan vergileri toplamakla mükelleftir. Türkiye’de yaşayan Alman vatandaşları vergi işlemleri için Almanya Konsolosluğu’na müracaat etmelidir.

Belge Düzenleme: Almanya Konsolosluğu, Alman vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi işlemlerini yürütmektedir. Nüfus cüzdanını yenilemesi gereken, pasaport çıkartacak olan ya da pasaportunun süresini uzatacak olan kişiler Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.

Tasdik işlemleri: Almanya Konsolosluğu noterlik görevlerini de yürütmektedir. Almanya vatandaşları fotokopi tasdiki, imza tasdiki gibi işlemleri için Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

Resmi Belge İşlemleri: İkametgah belgesi, yaşam belgesi, vatandaşlık belgesi gibi resmi belge ihtiyacı bulunan kişiler, bu belgelerle ilgili olarak Almanya Konsolosluğu’nun desteğine başvurabilirler.

İltica işlemleri: Almanya’da yaşayan kişiler iltica taleplerini Almanya Konsolosluğu vasıtası ile dile getirebilirler. Almanya Devleti’ne iltica etmek isteyen kişiler konusunda Almanya Konsolosluğu yetkili değildir. Bu kişiler iltica taleplerini BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne yapmalıdır.

Görev sahası: Türkiye’de bulunan Almanya Konsolosluğu ve diğer Almanya temsilciliklerinin yetki alanları bulundukları il ve çevresinde yer alan iller bazında belirlenmiştir. Dolayısıyla Almanya Konsolosluğu’nda işlem yaptırmak isteyen kişiler ikamet ettikleri yere en yakın Almanya Konsolosluğu’na başvurmalıdır.

Hukuki konular: Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları oluşan hukuki problemlerine ilişkin destek almak için Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu vize

Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Almanya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Almanya Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra Almanya Konsolosluğu'ndan randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda Almanya Konsolosluğu İstanbul'un ek evrak talebinde bulunabileceğini göz önünde bulundurun.

Yetişkinler için Başvuru Formu  

Çocuklar için Başvuru Formu

Pasaport yenilemek için gerekli belgeler;

 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 • Şimdiye kadar kullandığınız pasaport, çocuk kimliği/çocuk pasaportu veya kimlik
 • Almanya`da doğduysanız, Alman doğum belgesi (Geburtsurkunde) veya nesep belgesi (Abstammungsurkunde)
 • Türkiye`de doğduysanız, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 • Almanya`da evlendiyseniz, Alman evlenme belgesi
 • Türkiye`de evlendiyseniz, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B). İstenen belge "Aile veya Evlenme Cüzdanı" değildir.
 • Varsa, evlendikten sonra kullanmakta olduğunuz soyadınıza ilişkin belge
 • 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık fotoğraf
 • Almanya`da ikameti sonlandırdığınıza dair belge
 • Geçerli "İkamet Tezkeresi" veya "Mavi Kart" ya da her iki vatandaşlığa da sahip kişilerden Türk kimlik belgesi istenecektir
 • Sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş olmanız durumunda Alman vatandaşlığını kazandığınıza dair belge
 • Artık TC vatandaşı olmayanlardan veya çifte vatandaş olanlardan doğumda aldığı soyadına göre ve/veya evlendikten sonraki soyadına göre düzenlenmiş nüfus müdürlüğünden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah/yerleşim belgesi
 • Pasaportun çalınmış veya kaybedilmiş olması halinde; karakola yaptığınız kayıp ihbarı ve Emniyet Müdürlüğü´nden alacağınız "Giriş-Çıkış Belgesi"

Çocuk Pasaportu

18 yaş altı çocuklar için yapılacak pasaport başvurularında çocuğun yasal velisi ile birlikte şahsen Almanya’nın dış temsilciliğine başvurması gerekmektedir. Çocuk pasaportları da 24 yaş altı ve 12 yaş altı çocuklar için farklı türde pasaport düzenleme imkanı bulunmaktadır. 

1.Biyometrik Pasaport (veya diğer bir ifadeyle bordo renkli E-Pasaport)

Tamamlanması 6 hafta süren biyometrik pasaport türü 24 yaş altı herkes için 6 yıllık geçerliliğe sahiptir. Başvuru sırasında 32 Avro ek ücret ödeyerek ekspres pasaport başvurusunda bulunabilir ve süreyi 15-20 güne düşürebilirsiniz. 

2.Çocuk Pasaportu

12 yaşını doldurmamış çocuklara verilen pasaporttur. Çocuk pasaportu da en fazla 6 yıl geçerlidir fakat çocuk 12 yaşını doldurduğu anda geçerliliği sona erer. Çocuk pasaportunda biyometrik veriler bulunmamaktadır. 
Çocuk pasaportlarında başvurunun işleme alınabilmesi için aşağıdaki belgeler fotokopileri ile birlikte eksiksiz beyan edilmelidir. Gerekli durumda yetkili makam ilave belgeler isteyebilir. 

 • Eksiksiz doldurulmuş ve velayet sahibince imzalanmış başvuru formu
 • Şimdiye kadar kullanılan pasaport, çocuk kimliği/çocuk pasaportu veya kimlik
 • Çocuk, Almanya doğumluysa, Alman doğum belgesi (Geburtsurkunde) veya nesep belgesi (Abstammungsurkunde)
 • Çocuk, Türkiye doğumluysa, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
 • Ebeveynin evlenme yeri Almanya ise, Alman evlenme belgesi
 • Ebeveynin evlenme yeri Türkiye ise, nüfus müdürlüğünden alacağınız uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B). Dikkat! İstenen belge „Aile veya Evlenme Cüzdanı“ değildir.
 • Varsa, evlendikten sonra ebeveynin kullanmakta olduğu soyadına ilişkin belge veya çocuğun soyadına ilişkin belge
 • Anne babası evlenmeden önce doğan çocuklarda veya anne babası evli olmayan çocuklarda, babalık tanıma senedi ve annenin babalık tanıma senedine verdiği onay beyanı
 • Anne babası boşanmış çocuklarda, velayet kararı ve/veya kesinleşmiş boşanma kararı
 • 2 adet biyometrik özelliklere sahip vesikalık resim
 • Almanya`da ikameti sonlandırdığınıza dair belge
 • Geçerli „İkamet Tezkeresi“ veya „Mavi Kart“ ya da her iki vatandaşlığa da sahip kişilerden Türk kimlik belgesi istenecektir
 • Sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş olmanız durumunda Alman vatandaşlığını kazandığınıza dair belge
 • Artık Türk vatandaşı olmayanlardan veya çifte vatandaş olanlardan nüfus müdürlüğünden alınması gereken vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus müdürlüğünden alacağınız ikametgah/yerleşim belgesi
 • Velayet sahibi kişilere ait kimlik belgeleri
 • Pasaportun çalınmış veya kaybedilmiş olması halinde; karakola yaptığınız kayıp ihbarı ve Emniyet Müdürlüğü´nden alacağınız “Giriş-Çıkış Belgesi“

Türkiye'de Bulunan Alman Temsilcilikleri Nelerdir?

Almanya Devleti’nin Türkiye’nin birçok kentinde konsolosluğu bulunmaktadır.  Türkiye’deki Alman Konsoloslukları aşağıdaki gibidir. 

 • Almanya İstanbul Başkonsolosluğu
 • Almanya İzmir Başkonsolosluğu
 • Almanya Antalya Konsolosluğu
 • Almanya Bursa Fahri Konsolosluğu
 • Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu
 • Almanya Erzurum Fahri Konsolosluğu
 • Almanya Gaziantep Fahri Konsolosluğu
 • Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu
 • Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu
 • Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu
 • Almanya Adana Fahri Konsolosluğu

Almanya Konsolosluğu Görev Alanı Nedir?

Almanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği, ülkelerin diğer ülkelerin büyük ve ticari şehirlerine vize işlemleri, pasaport yenileme, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile ilişki kurma, temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda yardım organize etme gibi amaçlarla kurdukları merkezlerdir. Uluslararası hukuka göre bir devletin, diğer devletlerde konsolosluk açması zorunluluk değildir. Ancak devletler diğer devletler nezdindeki çıkarlarını ve diğer ülkelerde yaşayan vatandaşlarının haklarını korumak maksadıyla, gidilen devletin izni doğrultusunda konsolosluk bulundururlar. Devletler, kendi topraklarında bulunan diğer ülkelerin konsolosluklarına faaliyet iznini verir. Bu izinler devlet tarafından herhangi bir zamanda, herhangi bir sebeple iptal edilebilir. 

Konsoloslar, temsil ettikleri ülkelerin dışişleri bakanlığı tarafından atanırlar. Gittikleri şehrin büyüklüğü ve ticari rolü doğrultusunda başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olmak üzere üç dereceye ayrılırlar.  Konsoloslar, gittikleri ülkede, bulundukları şehrin en büyük mülki amiri ile temaslarda bulunurlar. Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci konumunda değildirler. Resmi olarak diplomatik görevlere getirilenler dışındakiler diplomatik ayrıcalıklardan faydalanamazlar. Ancak, görevlerini icra ederken bürokratik ve adli kovuşturma konularında birçok ayrıcalığa sahip olmaktadırlar.

*Almanya İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemleri dışındaki görüşmeleri Pazartesi- Cuma günleri, 08:30- 11:45 saatleri aralığında kabul etmektedir. Almanya Konsolosluğu ile yapılacak bu görüşmeler, vize dışındaki konsolosluk işlemlerini kapsamaktadır. Bu saatlerde vize işlemlerine dair herhangi bir işlem yapılmayacaktır. 

*Almanya Konsolosluğu’na acil durumlarda mesai saatleri dışında saat 24:00’a kadar ulaşabilirsiniz. Cumartesi, Pazar ve tatil günlerinde de saat 8:00’den 24:00’de kadar ulaşabilirsiniz. Ancak bu saatlerde telefonlar nöbetçi personel tarafından yanıtlanmaktadır. Dolayısıyla bu saatlerde vize işlemi gibi işlemler yapılması mümkün değildir.

Güncel Haberler

►Betin Güneş Oda Orkestrası ve Korosu Başkonsoloslukta

Almanya’da çalışmalarını sürdüren Türk besteci, orkestra şefi ve piyanist Betin Güneş yönetimindeki oda orkestrası ve koro, 6 Kasım 2021 tarihinde Başkonsolosluk ‘ta gerçeklesen konserde 200’e yakın davetliye keyifli anlar yaşattı.

►FC Schalke 04‘ten ziyaret

24 Ekim tarihinde Galatasaray SK ile FC Schalke 04 arasında oynanacak Şampiyonlar Ligi maçı öncesinde Alman Bundesliga Takımı FC Schalke 04 kulübünden Bodo Menzel (FC Schalke 04 Kulübü Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı) ile Rüdiger Abramczik (Alman Milli Takımı eski oyuncusu, Schalke 04 ve Galatasaray SK eski oyuncusu, teknik direktör ve halen FC Schalke 04 elçisi) başkonsolosluğumuzu ziyaret etti ve başkonsolos daimi vekili Stefan Graf ile başkonsolosluk çalışanları tarafından karşılandılar.

►Özel ALEV Okulları’nda “10 Yıl PASCH“ kutlandı

Özel ALEV Lisesi Müdürü Filiz Özbağrıaçık ve Alman Yurtdışı Okullar Merkezi Türkiye koordinatörü Semra Budak ile birlikte Başkonsolos Reiffenstuel 19 Ekim'de etkinliğin açılışını gerçekleştirdi.

►Avcılar “Uçan Kütüphane“ ziyareti

Başkonsolos Michael Reiffenstuel Alman Kültür Merkezi Goethe Enstitüsü İstanbul Şube Müdürü Dr.Reimar Volker ile birlikte, İstanbul’un Avcılar semtinde faaliyet gösteren ve eğitim olanakları kısıtlı göçmen çocuklarına ve gençlere yönelik hizmet veren “Uçan Kütüphane“ projesini ziyaret etti.

►İstanbul Teknik Üniversitesi`nde (İTÜ) klasik gitar konseri ve atölye çalışması

Alman klasik gitar sanatçısı ve müzikolog Dr. Tilmann Hoppstock’un 11 Ekim 2021 Perşembe günü İTÜ Kültür ve Sanat Birliği Büyük Salon`unda gerçekleşen konserini İstanbullu müzikseverler ilgiyle izledi. V. Uluslararası İTÜ Savaş Çekirge Gitar Günleri çerçevesinde düzenlenen konser ve sanatçının müzikle ilgilenen öğrencilere yönelik 12 Ekim Cuma günü yaptığı atölye çalışması, Klasik Gitar Eğitim ve Araştırma Birimi’nin girişimi üzerine, Almanya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklendi.

►Orient-Institut İstanbul’da sunum

10 Ekim 2021 Çarşamba günü, Orient-Institut’ta, 1918 yılıyla ilgili yeni etkinlik dizisinin açılış sunumu gerçekleşti: Prof. Dr. Şevket Pamuk (Boğaziçi Üniversitesi), Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı esnasında mevcut ekonomik durumu hakkında bilgi verdi. Çok sayıda katılımcıyı ağırlayan etkinlikte, Prof. Dr. Şevket Pamuk’un sunumunun ardından misafirler bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundular.

►Alman Birliği Günü kutlaması

Ulusal bayramdan bir gün sonra, 4 Ekim 2021 akşamı Başkonsolos Michael Reiffenstuel, eşi Anke ile birlikte siyaset, ticaret, kültür, medya dünyası temsilcileri ve İstanbul’daki Alman topluluğundan oluşan 500’den fazla bir davetli grubunu Başkonsoloslukta düzenlenen resepsiyonda ağırladı.

►Başkonsoloslukta Edebiyat Kahvaltısı

Eserleri Almanca yayımlanmış, Türkiye’nin tanınan yazarları, Başkonsolos Michael Reiffenstuel’un daveti üzerine, 2 Ekim Salı günü kahvaltıda buluştu. Yazarları Almanya’da temsil eden ajansın yanı sıra, Goethe Enstitüsü ve Alman Konsolosluğu temsilcilerinin de hazır bulunduğu kahvaltıda tüm katılımcılar, kültürün, edebiyatın ve insana dair öykülerin kültürlerarası iletişim ve farklı toplumların birbirini anlaması bakımından büyük önem taşıdığını ifade ettiler.

►Hannover Sophien Okulu öğrencileri ile Özel ALKEV Okulu öğrenciler Başkonsolosluğu ziyaret ettiler

Öğretmenleri eşliğinde öğrenci değişimi programı çerçevesinde İstanbul’a gelen Hannover Sophien Okulu öğrencileri, kardeş okulları Özel ALKEV Okulu öğrenciler ile birlikte 20 Eylül tarihinde başkonsolosluğumuzu ziyaret etti ve Başkonsolos Michael Reiffenstuel tarafından kabul edildiler.

►Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın Türkiye ziyareti

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas 5 – 6 Eylül 2021 tarihlerinde Türkiye’ye ziyarette bulundu. Ankara’da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, TBMM Başkanı Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile diğer konuların yanı sıra, ikili ilişkiler ve İdlib’teki durum hakkında görüşmelerde bulundu.

►Başkonsolosluk bahçesinde veda partisi

Başkonsolos Dr. Georg Birgelen ve eşi Sibylle Birgelen Beyrut’a atanmaları münasebetiyle 22 Haziran tarihinde başkonsolosluk bahçesinde çalışma arkadaşları ile dostları için bir veda partisi düzenledi. Davete katılan yaklaşık 300 misafir tüm gece boyunca eğlendiler.

Almanya Konsolosluğuna Ulaşım Nasıl Sağlanır?

 

Duyurular

Konsolosluk işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

  Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü gişe çalışma saatleri değişti Başkonsolosluk Hukuk ve Konsolosluk İşleri Bölümü'ne ait g...
2020-12-14 11:17:14 Devamı...

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri

Almanya İstanbul Başkonsolosluk vize bölümü mesai saatleri;  Pazartesi – Perşembe: 07.20 – 12.00 / 12.30 – 16.30 Cuma : 07.20 ...
2020-12-14 10:55:08 Devamı...

Almanya Başkonsolosluğuna başvuru yapabilecek olan iller

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova ...
2020-12-14 10:51:56 Devamı...

Almanya Schengen vizesi hakkında bilgi

  Almanya Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Fransa Hollanda İspanya İsveç ...
2020-12-14 10:49:50 Devamı...
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu